Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społecznicy chcą odnowić grób ostatniego dowódcy 72 pułku

Antoni Sokołowski
- Chcemy utrwalić pamięć dowódcy radomskiego pułku, o płk. Karolu Chrobaczyńskim - mówił Andrzej Mędrzycki (z lewej).
- Chcemy utrwalić pamięć dowódcy radomskiego pułku, o płk. Karolu Chrobaczyńskim - mówił Andrzej Mędrzycki (z lewej). Fot. Tadeusz Klocek
- To był znakomity dowódca radomskiego pułku, wybitny żołnierz i musimy go uhonorować - tak o pułkowniku Karolu Chrobaczyńskim mówili przedstawiciele grupy inicjatywnej, która chce odrestaurować grobowiec dowódcy.

Zbierają pieniądze

Na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele grupy inicjatywnej: Andrzej Mędrzycki, Andrzej Chałubiński i Tadeusz Derlatka zaproponowali wsparcie ich inicjatywy, która ma na celu odnowienie grobowca pulkownika.
Już wcześniej grupa inicjatywna doprowadziła do postawienia pomnika żołnierzy 72. pułku piechoty w Radomiu.
- Teraz zbieramy na fundusze na remont rozpadającego się grobu ostatniego dowódcy pułku - pułkownika Karola Chrobaczyńskiego. Ten wybitny dowódca związał się mocno z Radomiem i ze swoimi żołnierzami. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie z niemieckiego oflagu, Chrobaczyński wrócił do Katowic, lecz zapowiedział, by po śmierci mógł być pochowany w Radomiu, skąd jego ukochany pułk wyruszył na ostatni bój w kampanii wrześniowej - mówił Andrzej Mędrzycki, jeden z inicjatorów odnowy grobowca.

Postawią granit

Mogiła dowódcy 72. pułku piechoty znajduje się na cmentarzy przy ulicy Limanowskiego. W tej chwili grób jest bardzo zniszczony - czas zrobił swoje. W intencji grupy inicjatywnej, nagrobek będzie wykonany z jasnego granitu o nieregularnych, postrzępionych brzegach. Płyta będzie miała zarys ziemi wieluńskiej z dwoma nazwami miast: Wielunia i Konopnicy, gdzie 72. pułk toczył najbardziej krwawe boje w 1939 roku.
Szacunkowy koszt odnowienia grobu wynosi 9 tysięcy złotych, ale inicjatorzy akcji maja już połowę tej kwoty. Do zbiórki dołączyły między innymi spółdzielnie mieszkaniowe w Radomiu, czy spółki.

- Chcemy zdążyć z renowacją na 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, można było zobaczyć gotowy już grobowiec – dodaje Andrzej Mędrzycki.

ZOBACZ TEŻ: Śmiertelny wypadek na ulicy Przytyckiej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie