Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społecznicy dziękują za udział w kweście - zebrano ponad 23 tysiące złotych

Barbara Koś
Szefowie Społecznego Komitetu dziękują za kwestę - od lewej, Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Komitetu i Jerzy Przyborowski, przewodniczący. Obok nich wyremontowany w tym roku obelisk grobu pułkownika Jan Mileyko.
Szefowie Społecznego Komitetu dziękują za kwestę - od lewej, Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Komitetu i Jerzy Przyborowski, przewodniczący. Obok nich wyremontowany w tym roku obelisk grobu pułkownika Jan Mileyko. Barbara Koś
Ponad 23,1 tysiąca złotych zebrano podczas dwudniowej kwesty na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego składa podziękowanie ofiarodawcom za wszystkie datki, które trafiły na odnowę zabytkowych nagrobków.

- To dobry wynik, który pozwoli nam na uzupełnienie płatności za tegoroczne prace oraz podjęcie kolejnej - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu.

W czasie kwest zdarzały się różne wyniki. Rekordowe pod względem uzyskanych sum, były kwesty w 2010 roku – 50 tysięcy złotych i 2014 roku - 40 tysięcy złotych. W roku ubiegłym zebrano 33 tysiące złotych.

- Może gdyby nie bardzo deszczowy czwartek puszki byłyby bogatsze - uważają społecznicy. Z kolei jeśli jednak w trakcie największej tegorocznej kwesty na Starych Powązkach w Warszawie zebrano w ciągu 4 dni kwotę 155 tysięcy złotych, to wynik naszej kwesty, należy uznać jako bardzo dobry, zważywszy na mniejszą liczbę kwestujących i tylko dwa a nie cztery dni - sumuje Adamiec.

Od 22 lat Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, prowadzi kwesty na najstarszej – 205 letniej nekropolii Radomia. W czasie 22 lat istnienia, Komitet uzyskał kwotę, ponad 620 tysięcy złotych. Odbyły się 33 kwesty.

W 2017 roku, Komitet przeprowadził renowację dwóch nagrobków: Jana Mileyko (ur. ok.1784 - 1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia oraz rodziny Surmackich, z lat 80-tych XIX wieku. Cokół nagrobka Surmackich wyróżnia się wielkim bogactwem i pięknem motywów dekoracyjnych. Postument upamiętnia Wojciecha Surmackiego (1834-1882 r.) i jego rodzinę. Koszt obu tegorocznych prac renowacyjnych, to dokładnie 43.626 zł.

Na pilną renowację w kolejnych latach czeka blisko 350 nagrobków wpisanych do rejestru ochrony zabytków Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Który nagrobek zostanie wytypowany, okaże się na początku 2018 roku.

Zobacz też: Kwesta na radomskim cmentarzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie