Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Społecznicy kończą prace renowacyjne nagrobków na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego

Barbara Koś
Sławomir Adamiec, (z lewej) wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu i Jerzy Przyborowski, przewodniczący już dziś zapraszają na listopadową kwestę.
Sławomir Adamiec, (z lewej) wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu i Jerzy Przyborowski, przewodniczący już dziś zapraszają na listopadową kwestę. Tadeusz Klocek
Społecznicy kończą prace renowacyjne nagrobków na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego w Radomiu.

Tegoroczne prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej dobiegają końca. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego wraz z parafią świętego Wacława, podjął w tym roku odnowę zabytkoZakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu, tak aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach. Uczytelniono również inskrypcje poprzez uzupełnienie ubytków w masie oraz miejscowe pogłębienie rytu. Szczególną uwagę objęto również zabezpieczenie chemiczne nagrobków, na kolejne dziesięciolecia, tak, aby nie ulęgały destrukcji w środowisku, w którym duża ilość drzew pozostawia na delikatnym kamieniu piętno. Na kamienie niekorzystny wypływ mają też spaliny i opady atmosferyczne.
wych,XIX wiecznych nagrobków: Emilii z Wolskich Targowskiej oraz rodzin Bełkowskich i Napiórkowskich.

- Chcemy w ostatnim tygodniu października, a potem w czasie kwesty świątecznej na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej zaprezentować efekty prac konserwatorskich, które podjedliśmy w tym roku – mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

– Prace, które w chwili obecnej są już na ostatnim etapie, powierzyliśmy pracowni konserwatorskiej pana Grzegorza Świerczyńskiego- dodaje Sławomir Adamiec. - Łączny koszt prac konserwatorskich, został wyceniony na ponad 94 tysiące złotych. To bardzo duży wysiłek finansowy, dlatego bardzo liczymy na dobre efekty listopadowej kwesty na cmentarzu. Cieszymy się również, że parafii świętego Wacława, będącej zarządcą cmentarza rzymskokatolickiego i pani Edycie Sitarskiej z dyrekcji cmentarza, udało się część środków pozyskać z dotacji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Szeroki zakres prac

Pomnik Emilii z Wolskich Targowskiej, wraz z całą strukturą komory grobowej, uległ bardzo poważnemu zniszczeniu. W listopadzie ubiegłego roku, doszło do katastrofalnego zapadnięcia się gruntu pod pomnikiem, a dwie płyty bezpośrednio nakrywające kryptę, w znacznej części osunęły się poniżej poziomu podmurówki.
W trakcie upadku pomnika najmocniej ucierpiał element zwieńczenia, z którego ozdobna korona liści akroterionów została prawie w połowie utrącona. Blok z wykutymi inskrypcjami stracił kilka obszernych fragmentów na narożach i krawędziach. Każda z dwóch zapadniętych kamiennych płyt, waży ponad 1.5 tony, dlatego konieczne było, przy demontażu, użycie ciężkich urządzeń dźwigowych.

Stan zachowania nagrobka Bełkowskich i Napiórkowskich był również bardzo zły i wyniknął z ciągłego oddziaływania warunków atmosferycznych na obiekt znajdujący się w bliskiej ekspozycji od ulicy Limanowskiego.

Zakres obu prac konserwatorskich objął rekonstrukcję form wykonanych w kamieniu, tak aby mimo upływu blisko 200 lat, odkryły pełnię pierwotnego piękna, dziś już prawie nieobecnego we współczesnych nagrobkach. Uczytelniono również inskrypcje poprzez uzupełnienie ubytków w masie oraz miejscowe pogłębienie rytu. Szczególną uwagę objęto również zabezpieczenie chemiczne nagrobków, na kolejne dziesięciolecia, tak, aby nie ulęgały destrukcji w środowisku, w którym duża ilość drzew pozostawia na delikatnym kamieniu piętno. Na kamienie niekorzystny wypływ mają też spaliny i opady atmosferyczne.

Komitet zaprasza na kwestę

Społeczny Komitet już dziś zaprasza wolontariuszy chętnych do kwestowania w czasie listopadowych świąt zmarłych i wszystkich świętych. Szczegóły tegorocznej kwesty przekazane zostaną 25 października.

W czasie ponad 24 lat istnienia, Komitet uzyskał w czasie zbiórek kwotę, ponad 661 tysięcy złotych. Rekordowe pod względem uzyskanych sum, były listopadowe kwesty w 2010 roku – 50 tys. złotych i 2014 roku – 40 tysięcy złotych oraz w 2016 roku – 33 tysięcy złotych.

W 2018 roku za zebrane 41 tysięcy złotych Komitet przeprowadził renowację pomnika nagrobnego (kosztem 26,5 tys. zł.) księdza Michała Kobierskiego z 1876 roku, proboszcza radomskiej parafii farnej.

Na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało w pierwszej kolejności wskazanych przez Komitet, do pilnych prac konserwatorskich. Dzięki ofiarności społecznej, część z nich udaje się każdego roku, poddawać pracom renowacyjnym.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie