Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom stolicą gry w Boccia

/jp/
Zawodniczki reprezentujące Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Radomiu, od lewej: Joanna Kołtun, Katarzyna Noga, Małgorzata Murawska.
Zawodniczki reprezentujące Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Radomiu, od lewej: Joanna Kołtun, Katarzyna Noga, Małgorzata Murawska.
W Radomiu odbył się II Ogólnopolski Drużynowy Turniej Boccia o Puchar prezydenta miasta.
Gra wymaga dużego skupienia, opanowania, koncentracji.
Gra wymaga dużego skupienia, opanowania, koncentracji.

Gra wymaga dużego skupienia, opanowania, koncentracji.

Medaliści
W kategorii "stojącej" pierwsze miejsce zajął Uczniowski Klub Sportowy Antila w Radomiu, drugie Fundacja Sportowa Konar z Warszawy, trzecie Zespół Szkół Specjalnych numer 2 w radomiu. Wśród zawodników na wózkach pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół 109 z Warszawy, drugie Stowarzyszenie "Krok za krokiem" z Zamościa i trzecie Fundacja Sportowa Konar z Warszawy.

Boccia to nazwa dyscypliny paraolimpijskiej, w której z równym skutkiem mogą osiągać sukcesy niepełnosprawni, jak i osoby w pełni sprawne.

- To jest wyjątkowa gra, bo jednocześnie może być doskonałą formą rehabilitacji ruchowej dla osób niepełnosprawnych, ale też dostarczyć wiele emocji osobom pełnosprawnym, które chcą spróbować swoich sił w tej mało znanej dyscyplinie sportowej. To jest gra integracyjna, która uczy tolerancji i poszanowania inności fizycznej - mówi Andrzej Małecki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego imienia Janusza Korczaka w Radomiu.

W turnieju, który odbył się w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu mogli wziąć udział wszyscy chętni, w tym osoby w bardzo różnym wieku poruszające się na wózkach inwalidzkich. Gra polega na rzucaniu bilami, tak, aby wylądowały one najbliżej jednej z bil. Ta konkurencja umożliwia rywalizację ludzi o różnym stopniu niepełnosprawności. Jeden z zawodników uczestniczących w konkurencji z powodu choroby nie jest w stanie samodzielnie zejść z łóżka. Są też tacy zawodnicy, którzy musieli włożyć bardzo wiele pracy, aby nauczyć się utrzymywać w ręku bilę.

Wśród zawodników, którzy startowali w rywalizacji byli też tacy, którzy pomimo swojej niepełnosprawności uprawiają prawdziwe dyscypliny sportowe takie jak żeglarstwo.

- Proszę popatrzeć tylko, jakie emocje są w środku w tych ludziach. Oni żyją tymi zawodami, możliwością sprawdzenia się w rywalizacji z konkurentami. Większość z nich jest w stanie żyć samodzielnie, trzeba dać im tylko szansę - powiedział Andrzej Małecki.

Turniej będzie rozegrano w dwóch kategoriach. W pierwszej wystartowali zawodnicy przemieszczający się na wózkach inwalidzkich, na przykład z porażeniem mózgowym lub z niepełnosprawnością ruchową. W drugiej zawodnicy stojący, głównie z niepełnosprawnością intelektualną.Wystartowali z takich klubów jak: Formacja Sportowa Konar z Warszawy, Zespół Szkół Specjalnych "Białobrzeska" z Warszawy, Stowarzyszenie Dzieci Niepełnosprawnych "Krok za krokiem" z Zamościa, Fundacja Aktywnych Razem z Łodzi, Fundacja Ratownik Górniczy z Jaworzna, Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji "Start" z Kielc, Zespół Placówek Oświatowych ze Skarżyska Kamiennej oraz stowarzyszenia i kluby z Radomia.

Organizatorem jest Uczniowski Klub Sportowy "ANTILA" przy Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym imienia Janusza Korczaka w Radomiu. Współorganizatorem jest Specjalny Ośrodek Szklolno - Wychowawczy imienia Janusza Korczaka i Stowarzyszenie "Budujemy Przystań w Radomiu". Ogółem o medale walczyło około 80 zawodników w obu kategoriach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie