Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom stolicą województwa? Podział Mazowsza coraz bliżej. Sejmik nie zgadza się z pomysłem Prawa i Sprawiedliwości

Janusz Petz
Janusz Petz
- Mocno pracujemy nad tym, aby siedzibą wojewody był Radom - mówi poseł Andrzej Kosztowniak, członek zespołu przygotowującego projekt ustawy o podziale województwa.
- Mocno pracujemy nad tym, aby siedzibą wojewody był Radom - mówi poseł Andrzej Kosztowniak, członek zespołu przygotowującego projekt ustawy o podziale województwa. Radio Radom
Dobiegają końca prace nad projektem ustawy przewidującej podział Mazowsza na dwie odrębne jednostki administracyjne – Warszawę i 8 sąsiadujących ze stolicą powiatów oraz pozostałą część województwa. Najbardziej prawdopodobne jest to, że Radom będzie siedzibą wojewody, nie ma natomiast jasno sprecyzowanej koncepcji, gdzie będzie siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Prace zespołu parlamentarnego, który zajmuje się przygotowaniem projektu stosownej ustawy, która trafi do procedowania w Parlamencie, owiane są wciąż tajemnicą. W zespole tym z radomskich posłów Prawa i Sprawiedliwości pracują posłowie Marek Suski i Andrzej Kosztowniak.

Projekt ustawy coraz bliżej

- Mogę tylko tyle zdradzić, że projekt ustawy już w najbliższym czasie ujrzy światło dzienne. Jako parlamentarzyści Ziemi Radomskiej bardzo zabiegamy, aby siedzibą wojewody nowego województwa był Radom – powiedział Andrzej Kosztowniak. Wiadomo, że projekt podziału województwa budzi bardzo duże kontrowersje i emocje, również wśród samych polityków Zjednoczonej Prawicy. Ścierają się tutaj racje finansowe, ale przede wszystkim regionalne, bo trudno znaleźć konsensus w sprawie przyszłej siedziby województwa.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości nie kryją, że rozmowy w ramach ugrupowania są trudne, ale koncepcja by siedzibą wojewody był Radom ma dużą szansę na realizację. Radom jest obecnie jedynym, obok Częstochowy i Sosnowca miastem 200-tysięcznym w Polsce pozbawionym statusu miasta wojewódzkiego. Taki status mają natomiast znacznie mniejsze miasta takie jak: Opole, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, czy Toruń. Warto przypomnieć, że po reformie administracyjnej w Radomiu zachowała się zaledwie jedna instytucja o charakterze ponadlokalnym. To Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, która funkcjonuje na terenie Mazowsza, ale bez Warszawy. Dziś jednak zupełnie trudno jeszcze wyrokować, czy na skutek różnicy zdań w samym obozie rządzącym, projekt ustawy nie utknie podczas prac legislacyjnych w Parlamencie. Jeśli jednak ustawa „przejdzie” przez Sejm i Senat i zostanie podpisana przez prezydenta nowe wybory odbędą się na pewno jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej w grudniu, a dwa nowe województwa zaczną funkcjonować już od 1 stycznia przyszłego roku.

Dlaczego wojewoda a nie marszałek ?

Gdyby Radom został siedzibą wojewody, to status siedziby marszałka i Urzędu Marszałkowskiego zapewne przypadnie jednemu z dwóch miast. Będzie to Płock, albo Siedlce. Nie ma mowy, aby jeden i drugi urząd znalazł się w Radomiu. Wiadomo też, że proces tworzenia administracji samorządowej i rządowej w nowych województwach będzie przeprowadzany stopniowo. Przez jakiś czas niektóre z instytucji wojewódzkich będą jeszcze pracowały w Warszawie. Dlaczego parlamentarzystom radomskim zależy na ulokowaniu w Radomiu siedziby wojewody, a nie marszałka? Wydaje się, że drugi z urzędów jest znacznie atrakcyjniejszy, chociażby w związku z możliwością dzielenia unijnych funduszy, prowadzeniem inwestycji, a nawet liczbą etatów związanych z funkcjonowaniem urzędu.

Na to pytanie jak na wiele innych nie ma jasnej odpowiedzi. Wydaje się jednak, że w koncepcji funkcjonowania państwa reprezentowanej przez Prawo i Sprawiedliwość stale będzie rosła rola wojewody, jako reprezentanta rządu i zmniejszała się samorządu wojewódzkiego. Jest też wysoce prawdopodobne, że w przyszłej perspektywie unijnej samorządy wojewódzkie będą zdecydowanie mniejszym niż obecnie beneficjentem funduszy unijnych. Jest też możliwe, że wielkie pieniądze, jakie Unia ma przeznaczyć w najbliższych latach na odbudowywanie gospodarek krajowych po czasie pandemii będą w gestii rządów, a nie samorządów wojewódzkich.

„Nie” dla podziału Mazowsza

Tymczasem coraz większą aktywność wykazują przeciwnicy podziału Mazowsza. Dotyczy to między innymi osób, które w wyborach do Sejmiku Samorządowego Mazowsza w 2018 zdobyły mandat na 5-letnią kadencję, a obecnie po 2 latach już muszą myśleć w rywalizacji w kolejnych wyborach. Jest to zresztą jeden z argumentów przeciwników podziału, bo – ich zdaniem - skrócenie kadencji łamie jedną z konstytucyjnych reguł równości. Chodzi o to, że radni Sejmiku Samorządowego Mazowsza będą mieli skróconą kadencję, a radni innych sejmików będą sprawować swoją funkcję przez pełną kadencję.

We wtorek Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął stanowisko w sprawie zachowania integralności administracyjnej regionu. Radni podkreślają, że „obszar metropolitalny Warszawy, generujący wysokie dochody, pozwala na zasilenie budżetu całego Mazowsza”. W Warszawie znajduje się ponad 53 proc. firm krajowych i zagranicznych. Kolejne 22 proc. zlokalizowanych jest w powiatach bezpośrednio sąsiadujących z Warszawą. „Dzięki tym dochodom – jak argumentują radni - możliwe jest utrzymanie wszystkich mazowieckich instytucji kultury, szpitali, dróg czy połączeń kolejowych. Po wyłączeniu administracyjnym metropolii warszawskiej, nowe województwo mazowieckie będzie miało (…) katastrofalnie niskie dochody - podatek CIT nowego województwa wyniesie zaledwie 13 proc. obecnych wpływów z tego tytułu (…). Utrzymanie więc mazowieckich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek stanie się – zdaniem radnych - finansowym problemem nowoutworzonego województwa przy jego znacznie ograniczonych dochodach.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie