Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom świętował stulecie Niepodległej Polski. Był marsz, apel pamięci i salwa honorowa

ik
Żołnierze tuż przed oddaniem salwy.
Żołnierze tuż przed oddaniem salwy. Joanna Gołąbek
- Mamy powody do dumy, Radom, jako pierwsze miasto w Królestwie Polskim proklamował Niepodległość - mówi podczas wystąpienia pod pomnikiem prezydent Radomia Radosław Witkowski.

W niedzielę w Radomiu odbyły się główne uroczystości obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. W katedrze odprawiona była msza święta z udziałem przedstawicieli władz, pocztów sztandarowych i setek radomian, którzy przyszli z flagami i biało-czerwonymi kotylionami. Później był marsz prowadzony przez orkiestrę wojskową. Sprzed katedry jego uczestnicy przeszli do radomskiego Rynku przed pomnik Czyny Legionowego. Marsz był w tym roku wyjątkowo liczny.

- To wyjątkowa rocznica, dopisała pogoda warto było tu dziś przyjść i świętować - mówiła nam Zofia Napieralska, którą spotkaliśmy na ulicy Żeromskiego.

Przed pomnikiem odbyły się główne uroczystości. To tam awanse na wyższe stopnie oficerskie, podoficerskie i szeregowych odebrali żołnierze z radomskiej jednostki wojskowej. Były wręczane także wyróżnienia dla pracowników resortu obrony narodowej. Swoje wyróżnienia i awanse odebrali też ułani ze Szwadronu Radomskiego, którzy też brali udział w niedzielnych uroczystościach. Tradycyjnie, w strojach historycznych przyjechali do Rynku konno.

CZYTAJ TAKŻE: Radomianie zaśpiewali Niepodległej. Hymn Polski zabrzmiał na placu Corazziego

- Świętując niepodległość my radomianie mamy szczególne powody do dumy. Gdy 100 lat temu Józef Piłsudski odbierał od Rady Regencyjnej wadzę nad wojskiem, co czcimy jako początek wolności i niepodległości Polski, Radom od 10 dni był niepodległy - przypominał w swoim przemówieniu Radosław Witkowski. - Stało się tak za sprawą obywateli miasta reprezentowanych przez tak zwany Komitet Pięciu, którzy 2 listopada doprowadzili do rozbrojenia garnizonu austriackiego, przejęcia władzy i powołania wolnego miasta wolnych obywateli - Republiki Radomskiej, z własnym rządem, policją i wojskiem. Nasze miasto było pierwszym w Królestwie Polskim, które proklamowało niepodległość.

Prezydent nawiązał też do wydarzeń z Czerwca 1976 rok, jak powiedział to w Radomiu rozpoczęło się "kruszenie muru berlińskiego", który był symbolem wielu lat zniewolenia Polski i Europy. Jak mówił Republika Radomska i Radomski Czerwiec'76 spinają symboliczną klamrą wkład Radomia i jego mieszkańców w walkę o wolność, oba te wydarzenia pokazują, że historia miasta i Polski wiążą się ze sobą nierozerwalnie.

ZOBACZ: 11 listopada w regionie radomskim. Miasta i gminy świętowały 100-lecie Niepodległej

CZYTAJ TEŻ: Święto Niepodległości w Kozienicach. Zobacz jak mieszkańcy upamiętnili 100-lecie Niepodległej

- Polska stopniowo zajęła godne miejsce w Europie. Nie traćmy tej perspektywy i pamiętajmy o cenie jaką Polacy zapłacili za swoją niepodległość. Pamiętajmy jak bezcenną wartością dla każdego z nas jest dołączenie do europejskiej wspólnoty wolnych, demokratycznych narodów. Nigdy nie dajmy sobie tego odebrać - powiedział Radosław Witkowski.

W czasie uroczystości nowy radny Rady Miejskiej z PiS Łukasz Podlewski odczytał też list, jaki do radomian wystosował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości w radomskim Rynku odczytano też Apel Pamięci, była też salwa honorowa. Na zakończenie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Czynu Legionowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie