Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Szkoła agrotechniczna teraz prowadzona przez ministra rolnictwa

Sok
Uczniowie Agrotechnika mówią, że kadra nauczycielska ma odpowiednie kompetencje, a szkoła dobrze wyposażona.
Uczniowie Agrotechnika mówią, że kadra nauczycielska ma odpowiednie kompetencje, a szkoła dobrze wyposażona. archiwum
8 marca nastąpiło przekazanie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu do prowadzenia przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Porozumienie w tej sprawie podpisali prezydent Radomia Radosław Witkowski i minister Jan Krzysztof Ardanowski. W ten sposób wieloletnie starania społeczności szkolnej zostały nareszcie uwieńczone sukcesem.

Przekazanie szkoły ułatwił fakt, że w szkole na Wacynie realizowane jest kształcenie wyłącznie w zawodach właściwych dla Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Obecnie są to: technik architektury krajobrazu, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik weterynarii, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Ciekawe kierunki

W Branżowej Szkole można zdobyć zawód mechanika-operatora pojazdów i maszyn rolniczych, a od przyszłego roku szkolnego, również ogrodnika. Większość oferowanych zawodów przez Zespół Szkół Agrotechnicznych nie znajduje się w ofertach edukacyjnych innych szkół w regionie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi od dawna prowadzi z powodzeniem swoją sieć resortowych szkół rolniczych. Do tej pory jest organem prowadzącym dla 53 szkół z terenu całej Polski. Są to placówki wyposażone w najnowsze maszyny i urządzenia niezbędne do skutecznej nauki zawodów rolniczych. W regionie, w którym położony jest radomski Agrotechnik, takiej szkoły jeszcze nie ma, dlatego ministerstwo było bardzo zainteresowane przejęciem wacyńskiej szkoły.

Tradycja od lat

Agrotechnik znajduje się na skraju Radomia, w dzielnicy Wacyn. Budynki szkoły i warsztatów szkolnych zajmują obecnie teren 8 hektarów i są rozmieszczone w starym parku. Zespół Szkół ma odpowiednią bazę dydaktyczną do kształcenia. W szkole funkcjonują specjalistyczne pracownie zawodowe, a kadra nauczycielska ma odpowiednie kompetencje.

Zawody w których kształci się młodzież w Agrotechniku cieszą się wśród młodzieży dużym zainteresowaniem. Zarówno opieka weterynaryjna, projektowanie ogrodów, żywienie, technika rolnicza, a także pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jesteśmy świadkami ciągłego postępu technicznego. W obliczu pojawiających się nowych, innowacyjnych technologii, na przyklad w dziedzinie agrotroniki, szkoła musi sprostać wysokim wymaganiom. Na przykład zakup nowoczesnego, prowadzonego przez satelity ciągnika to wydatek przekraczający 200 tysięcy złotych!

- Utrzymanie nowoczesnej szkoły zawodowej jest we współczesnych czasach bardzo dużym wyzwaniem finansowym dla organu prowadzącego - zauważają nauczyciele.

Znając wyposażenie szkół resortowych prowadzonych przez Ministerstwo Rolnictwa, można być pewnym, że ten stan rzeczy już niedługo w szkole na Wacynie ulegnie diametralnej poprawie.

Zbliża się wielkimi krokami setna rocznica powstania szkoły na Wacynie. 10 stycznia 1923 roku, ówczesny starosta radomski Zygmunt Strzeszewski podczas przekazywania nowo wybudowanego wówczas budynku szkoły powiedział: „To wasza szkoła, przez was i dla was pobudowana, waszymi pieniędzmi i waszą krwawicą, niech więc wam służy jak najlepiej, niech kształci waszych synów, by dzielnie i mężnie na zagonach gospodarowali, twardo i silnie trzymając się ziemi”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie