Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Szpital na Józefowie ma nowoczesną salę operacyjną. Jest, jak mercedes pośród szpitalnych sal operacyjnych

ik
Lekarze zyskali nowoczesny sprzęt, pacjenci większe szanse na przeżycie i powrót do zdrowia - w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym otwarto hybrydową salę operacyjną. Jest jedną z niewielu w kraju i pierwszą w naszej części województwa. - Jej uruchomienie oznacza ogromny postęp w leczeniu naszych pacjentów - mówią lekarze.

- Teraz nasi lekarze będą mogli w dogodniejszych warunkach wykonywać badania i operacje, zwłaszcza te wymagające niezwykłej precyzji - na przykład dotyczące naczyń obwodowych i wewnątrzczaszkowych. Sala posłuży szczególnie kardiologii, kardiochirurgii, neurochirurgii, neurologii zabiegowej, radiologii zabiegowej i gastroenterologii - wyjaśnia Tomasz Skura, prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego.

Leczenie i badania
Hybrydowa sala operacyjna to sala wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt pozwalający wykonywać najbardziej skomplikowane zabiegi między innymi kardiologiczne, czy neurologiczne. Jej atutem jest możliwość robienia zabiegów z wykorzystaniem pełnej diagnostyki obrazowej, co poprawia skuteczność i bezpieczeństwo prowadzonego zabiegu.

- Tu będą prowadzone też zabiegi endoskopowe z bieżącym wykorzystaniem tomografu, żeby wiedzieć co dzieje się w organizmie - mówi Tomasz Skura.

Uroczyste otwarcie sali odbyło się w piątek 13 lipca. Uczestniczył w nim między innymi Adam Struzik, marszałek Mazowsza. Samorząd województwa przekazał na zakupy i prace w szpitalu 5,8 miliona złotych. - Każda modernizacja czy rozbudowa szpitala, w której jako samorząd bierzemy udział, ma dla nas ogromne znaczenie, bo wiemy, że przeznaczane środki przekładają się na poprawę zdrowia mieszkańców Mazowsza - podkreśla marszałek Adam Struzik.

Szansa na przeżycie
Sala hybrydowa pozwala prowadzić operacje i diagnostykę chorób związaną z patologiami naczyń. Niebywale ważna jest na przykład w przypadku leczenia udarów. Do tej pory pacjentom neurolodzy mogli podawać leki, teraz mają możliwość leczenia operacyjnego.

- Będzie można dotrzeć specjalnym cewnikiem do tętnicy mózgowej i usunąć zakrzep. To zwiększa szansę na przeżycie i na poprawę stanu zdrowia, wycofanie się zmian neurologicznych - mówi Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator neurologii szpitala na Józefowie.

Szansę zyskują też pacjenci na przykład z tętniakami, w nowej sali radiolodzy inwazyjni będą mogli je zabezpieczać, żeby nie były zagrożeniem życia dla pacjentów.

Gotowi do pracy

Sala jest już w pełni wyposażona i gotowa do pracy. Ma powierzchnię blisko 40 metrów kwadratowych. Utworzono ją w miejsce dawnej sali RTG. Trzeba było wyburzać ściany, sala ma zabezpieczenia radiologiczne i maszynownię. Własną klimatyzację i wentylację zapewniającą pełną wymianę powietrza oraz zasilanie.

- Wszystko może przestać działać, a ta sala będzie pracowała nadal. To taki mercedes wśród sal operacyjnych - mówi Krzysztof Zając, wiceprezes szpitala na Józefowie. - Co ważne tak, jak przy wszystkich projektach najpierw mamy wyszkolonych lekarzy, później staramy się o sprzęt. Nie ma takiej sytuacji, że urządzenia są zakupione, a brakuje personelu. Dziś mamy otwarcie i od razu przystępujemy do realizacji kontraktu.

W przypadku na przykład operacji pacjentów po udarach na Józefów będą przyjeżdżać specjaliści z Warszawy, docelowo mają mieć tu dyżury. Lekarze z Radomia będą się w tym czasie szkolić.

- W przypadku tych zabiegów okno diagnostyczne to około ośmiu godzin. To oznacza, że nawet po takim czasie możemy przeprowadzić operację. Jest więc czas na to, żeby lekarz dojechał - wyjaśnia Krzysztof Nadgrodkiewicz, ordynator neurologii na Józefowie.

Sala kosztowała ponad 6,6 miliona złotych. Ministerstwo zdrowia przekazało szpitalowi na jej stworzenie i wyposażenie prawie 4,2 miliona złotych. Samorząd Mazowsza dołożył 2,4 miliona złotych.

Będą leczyć serca

W szpitalu na Józefowie powstała też nowoczesna pracownia elektrofizjologii do wykonywania zabiegów ablacji. To zabieg leczący zaburzenia rytmu serca.

Dzięki około 1,7 miliona złotych dotacji z budżetu Mazowsza oraz środkom własnym szpitala sala ma nowe wyposażenie: system mapowania elektroanatomicznego, aparat rtg z ramieniem C wraz z niezbędnym osprzętem oraz stół operacyjny i przezierny RTG.

Remonty i zakupy dla oddziałów

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny na remonty i zakupy wydał w ostatnim czasie w sumie ponad 10 milionów złotych. Lecznica skorzystała z dotacji od samorządu Mazowsza oraz ministerstwa zdrowia. Szpitalne inwestycje były prowadzone w oddziałach i na bloku operacyjnym.

Około 1,8 miliona złotych kosztował remont bloku D, najstarszej części szpitala przy ulicy Aleksandrowicza. Prace były prowadzone na oddziałach: rehabilitacji, onkologii, neurologii, chorób wewnętrznych i ginekologiczno-położniczym. Kompletnie przebudowano tam 88 łazienek. - To był dokuczliwy remont, bo prowadzony w trakcie pracy oddziałów. Dlatego podziękowania należą się personelowi i pacjentom, którzy wytrzymali uciążliwe prace - dodaje Tomasz Skura.

Jeszcze w tym roku za 2,8 miliona złotych lecznica utworzy i wyposaży pracownię leków cytostatycznych, wykorzystywanych przy chemioterapii oraz leczenia pozaustrojowego.

Planowane są też zakupy sprzętu i urządzeń medycznych dla oddziałów między innymi intensywnej opieki medycznej, okulistyki i rehabilitacji.

- W tym roku wykonamy dokumentacje przebudowy pomieszczeń po Sanepidzie. Po adaptacji chcemy tam przenieść rehabilitację dla dzieci - wyjaśnia Tomasz Skura. - Zwolnione pomieszczenia w budynku głównym chcemy przeznaczyć dla Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Konferencja, sala hybrydowa w szpitalu na Józefowie, Radom

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie