Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Tam gdzie przebywała Elżbieta Jackiewiczowa-kolejny udany Spacer Literacki z Miejską Biblioteką Publiczną

Barbara Koś
Przewodniczka Spaceru-Ilona Michalska-Masiarz(z prawej)
Przewodniczka Spaceru-Ilona Michalska-Masiarz(z prawej) Miejska Biblioteka Publiczna facebook
Na czwartą przechadzkę literacką, tym razem zatytułowaną „Wczorajsza młodość”, zaprosiła w sobotę, Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu.

Literacką bohaterką Spaceru była Elżbieta Jackiewiczowa, pisarka, pedagog, mieszkająca w naszym mieście podczas okupacji hitlerowskiej.
Uczestnicy Spaceru spotkali się o godzinie 13 na rogu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca przy salonie Orange. Tam czuwały już organizatorki Spaceru - Ilona Michalska- Masiarz i Marta Trojanowska, z biblioteki, z żółtymi lizakami. Po czym grupa udała się wyznaczoną trasą.

Kim była autorka?

Autorka Elżbieta Jackiewiczowa, urodziła się w 1902 roku w Nowinkach koło Nieświeża, zmarła w 1976 w Podkowie Leśnej koło Warszawy. Po studiach polonistycznych trafiła do Radomia i gdy wybuchła wojna, jako nauczycielka liceum „Kochanowskiego”,po tragicznej śmierci swoich kolegów wzięła na siebie ciężar dyrektorowania tajnym kompletom w tej szkole.

Swoje przeżycia okupacyjne opisała w powieści „Pokolenie Teresy”. Opowiada w niej o mieście, o tajnym nauczaniu i o młodzieży w czasie okupacji. Inna jej głośna powieść o problemach młodzieży to „Wczorajsza młodość.”
Jackiewiczowa koncentrowała w swych utworach uwagę na życiu szkolnym, na problemach przyjaźni i dojrzewania, przeżywanych konfliktach światopoglądowych. Współpracowała z czasopismami młodzieżowymi „Filipinką” i „Na przełaj”, w których publikowała systematycznie artykuły z życia młodzieży, stąd też powstały jej książki „Ratuj, Ewo!” i „Listy o trudnym dojrzewaniu”.

Co oglądano?

Spacer przypomniał miejsca związane z pobytem pisarki w Radomiu. To, przede wszystkim gmach liceum Kochanowskiego przy ulicy Kilińskiego. Potem wędrowano ulicą Żeromskiego i Piłsudskiego, obok sądu, w którym pracował mąż pisarki, zamordowany niedługo po wybuchu wojny przez hitlerowców. Taki sam los spotkał jej drugiego męża, Tadeusza Gałeckiego. Po zakończeniu wojny pisarka opuściła Radom, pracowała w oświacie w Łodzi, a potem w Warszawie.
Spacer zakończono w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy herbacie.

To już czwarty Spacer

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie