Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Teatr Powszechny podsumował 2018 rok. Rekordowa liczba widzów!

Barbara Koś
W najnowszej premierze teatru - sztuce "Bea" świetne kreacje tworzą Łukasz Stawowczyk, Aleksandra Bogulewska i Joanna Jędrejek.
W najnowszej premierze teatru - sztuce "Bea" świetne kreacje tworzą Łukasz Stawowczyk, Aleksandra Bogulewska i Joanna Jędrejek. Teatr Powszechny
Prawie 83 tysiące widzów na 460 przedstawieniach w minionym roku Teatr Powszechny. - To rekord w 40 - letniej historii radomskiej sceny - cieszą się w Teatrze.

Zakończony niedawno 2018 rok był w Teatrze Powszechnym z kilku powodów wyjątkowy. Przede wszystkim osiągnięto w nim rekordowy w 40-letniej historii radomskiej sceny wynik: 82 417 widzów, dla których zagrano 459 przedstawień.

W ciągu minionych dwunastu miesięcy teatr wprowadził na afisz siedem nowych tytułów, w tym świetnie przyjmowaną adaptację „Ferdydurke", sztukę „Ja, Feuerbach", cieszącą się niesłabnącym powodzeniem realizację „Ani z Zielonego Wzgórza", autorski spektakl Andrzeja Sadowskiego „Jestem" czy pełną wdzięku i ukochaną przez naszych najmłodszych widzów „Daszeńkę" w reżyserii Marka Zakostelecky'ego.

Rok zakończył się premierą Fredrowskich „Dam i huzarów", w reżyserii Macieja Wojtyszki. O tym, że i to przedstawienie zaliczyć można do udanych produkcji, świadczy fakt, że bilety na najbliższe miesiące zostały wyprzedane na pniu.

Duża rola festiwalu

W październiku 2018 Powszechny zorganizował XIII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, podczas którego gościł wiele teatralnych osobistości i z radością, choć pracowicie, świętował 25-lecie imprezy.
W czasie Festiwalu teatr wprost pękał w szwach - w ciągu jednego tygodnia odwiedziło go ponad 2 tysiące widzów!. Oprócz przedstawień zapraszano wielbicieli Gombrowicza na spotkania z twórcami w Klubie Festiwalowym, prowadzono także codzienne internetowe studio festiwalowe.

Ilość sprzedanych biletów świadczy o oczywiście o sympatii i uznaniu, jakim obdarzają radomską scenę widzowie, jest również miernikiem jakości pracy i jej wartości artystycznej, którą potwierdzają nie tylko znakomite recenzje, ale także pojawiające się zainteresowanie ze strony teatralnych festiwali.

Dowód? Po aktorskiej nagrodzie zespołowej XIII Festiwalu Gombrowiczowskiego dla twórców spektaklu „Ferdydurke", reżyserowanej przez Alicję Moś - Kerger, przedstawienie znalazło się wśród siedmiu najlepszych realizacji polskiej klasyki w roku 2018 i zostało zakwalifikowane do udziału w 44. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych „Klasyka Żywa", gdzie 11 kwietnia powalczy o główną nagrodę.
Wiele wskazuje także na to, że przedstawienie zaprezentowane zostanie także podczas jednego z najważniejszych polskich festiwali - 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Były efekty finansowe

Miara intensywności pracy teatru jest policzalna i bardzo realna, bo są nią efekty finansowe. Rok 2018 zaczynano kwotą 4 miliony 823 tysiące złotych, a zakończono sumą 9 milionów 717 tysięcy. Z różnych programów operacyjnych udało pozyskać dofinansowanie na łączną kwotę 858 tysięcy złotych.(Donatorzy to Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gmina Miasta Radomia).

Dzięki tym środkom teatr doposażył w sprzęt dużą scenę, przygotował Festiwal i po latach oczekiwań wreszcie urządził teatralny bufet. Dodatkowe pieniądze w kwocie około 1 miliona 500 tysięcy złotych przekazane przez miasto pozwoliły na montaż systemu klimatyzacyjnego.

Dynamiczne plany

Jak obiecuje Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego i w nadchodzących miesiącach nie teatr nie osiądzie na laurach.

W 2019 roku dyrekcja chce rozwinąć ideę Festiwalu Gombrowiczowskiego - już pozyskano z MInisterstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel kwotę 264 tysięcy złotych. Szykują się kolejne wielkoobsadowe sztuki, najbliższa to szekspirowski "Makbet reżyserii Katarzyny Deszcz- premiera już 30 marca.
Teatr będzie współpracować ze znakomitymi reżyserami, jak Paweł Aigner, Andrzej Bubień, Grzegorz Jaremka, Grigorij Lifanov.

Złożono też do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kilka nowych wniosków, dzięki którym poprawiona zostanie infrastruktura budynku oraz działalność popularyzatorsko-edukacyjnej, zaniechana wcześniej właśnie z powodów finansowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie