Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Trwają zdjęcia do filmu "Orlęta". Jakie miejsca wykorzystano i kto jest w obsadzie? [ZDJĘCIA]

Łukasz Kościelniak
Łukasz Kościelniak
We wtorek kręcono zdjęcia na ulicy Szewskiej. Wykorzystano w nich między innymi czołg.
We wtorek kręcono zdjęcia na ulicy Szewskiej. Wykorzystano w nich między innymi czołg. Tadeusz Klocek
Od kilku dni na terenie Radomia kręcone są zdjęcia do filmu „Orlęta”, który opowiada o agresji sowieckiej na Grodno w 1939 roku.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

To pierwszy w historii polskiej kinematografii film o ataku wojsk radzieckich na teren naszego kraju. Akcja rozgrywa się w Grodnie (obecnie to miasto na Białorusi), gdzie ludność cywilna, a wśród niej harcerze, przyłącza się do walki z wrogiem.

W Radomiu trwają zdjęcia do nowego filmu "Orlęta", który opowiada o agresji sowieckiej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Zdjęcia kręcone są między innymi w okolicach Rynku, a nasze miasto odgrywa rolę Grodna. Na ulicy Rwańskiej zawisły specjalne szyldy oraz okiennice, które kompletnie zmieniły jej wygląd. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia!

Radom. Ulica Rwańska jako Grodno podczas II Wojny Światowej ...

Wyjątkowa historia i obsada

Film ukazuje wojnę z sowietami z punktu widzenia głównego bohatera, dwunastoletniego chłopca. 1 września szkoła zostaje zbombardowana przez niemieckie samoloty. Dla Leosia, Tadka, Eweliny, jak i dla tysięcy polskich dzieci rozpoczynająca się wojna staje się z przymusu szkołą przyspieszonego dojrzewania, konfrontacji z najciemniejszymi zjawiskami przewróconej do góry nogami rzeczywistości dorosłych. 17 września do Polski wchodzą wojska sowieckie. Grodno staje do obrony. Nieliczne oddziały wojskowe wspomagane są przez ludność cywilną, a przede wszystkim młodzież szkolną, która nie boi się okupanta.

ZOBACZ KONIECZNIE: Trwają zdjęcia do filmu "Orlęta". Plan filmowy na Starym Mieście. Zobacz zdjęcia!

- W tamtym dramatycznym okresie, gdy na Polskę uderzyły dwie wielkie armie, padały rozkazy, aby nie podejmować walki z wojskami sowieckimi. Były jednak takie miejsca, gdzie wojsko i ludność stawiały opór najeźdźcy. Takim miejscem było Grodno, gdzie obok wojska do walki stanęli harcerze. Film Krzysztofa Łukasiewicza opowiada bohaterską historię młodych ludzi – mówi Maciej Stanecki, pełniący obowiązki dyrektora Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. – Cieszę się, że Wytwórnia realizuje pierwszy w historii polskiej kinematografii film o walce z Sowietami w 1939 roku - dodaje.

Za scenariusz i reżyserię odpowiada Krzysztof Łukasiewicz. Produkcja jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i powstaje przy koprodukcji z Telewizją Polską.

W obsadzie filmu znalazły się znane osobistości polskiego kina. To między innymi Jowita Budnik („Plac Zbawiciela”, „Ptaki śpiewają w Kigali”), Leszek Lichota (serial „Wataha”, „Boże Ciało”), Bartłomiej Topa („Wesele”, „Drogówka”) czy Filip Gurłacz („Miasto 44”, „Powidoki”).

Gdzie kręcą zdjęcia?

Radom w filmie „Orlęta” będzie ogrywał rolę Grodna. Nic więc dziwnego, że producenci większość scen kręcili lub będą kręcić w okolicach Rynku, a także ulicy Rwańskiej, Szewskiej, Wolność, Szwarlikowskiej, Placu Reformacji przy kościele ewangelickim oraz na Placu Konstytucji 3 Maja przy kościele garnizonowym.

W poniedziałek na Rynku stanęły dwa czołgi, które przykuły sporą uwagę okolicznych mieszkańców. Podobnie jak zmiana wystroju ulicy Rwańskiej - na okolicznych budynkach zamontowano szyldy z czasów II Wojny Światowej, założono też specjalne okiennice oraz drzwi.

Kierowcy muszą być przygotowani do chwilowych utrudnień w ruchu. Informacje na bieżąco o wyłączonych ulicach podaje na swojej stronie internetowej Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji w Radomiu. Zakończenie produkcji zdjęć w naszym mieście zaplanowano na środę, 28 października.

Przypomnijmy, że w przeszłości w Radomiu kręcono już zdjęcia do polskich produkcji filmowych. W podobnej lokalizacji (okolice Rynku, ulica Rwańska) powstawał film „W ukryciu”. Nadal na oficjalną premierę czeka film „Klecha”, który opowiada o losach księdza Romana Kotlarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie