Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej zakończony - były wystawy, spektakl i piękny koncert w katedrze

Barbara Koś
Po mszy odbył się koncert na Dzień Papieski „Totus Tuus Sum Maria” pod dyrekcją Huberta Kowalskiego poświęcony Janowi Pawłowi II oraz kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.
Po mszy odbył się koncert na Dzień Papieski „Totus Tuus Sum Maria” pod dyrekcją Huberta Kowalskiego poświęcony Janowi Pawłowi II oraz kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Joanna Gołąbek
W piątek, 11 października, w kościele księży filipinów - kościele Matki Bożej Królowej Świata odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w monstrancji z ołtarza w Medjugorie.

Niezwykła monstrancja ma kształt postaci Niepokalanej, w sercu której umieszczony jest Eucharystyczny Jezus. Do jej wykonania użyto dwunastu meteorytów.

Monstrancja jest dziełem Mariusza Drapikowskiego i jego syna Kamila, rzeźbiarzy z Gdańska, zajmujących się także rzeźbą w bursztynie.

Jak powiedział obecny w kościele Mariusz Drapikowski, monstrancję przekazał do sanktuarium w Medjugorie osiem lat temu. Docelowo chce stworzyć tam kaplicę, w której będzie odbywała się wieczysta modlitwa o pokój. Kaplica będzie nawiązywała do łodzi, w której nauczył Chrystus na Jeziorze Galilejskim. Na czas realizacji tego zadania monstrancja będzie wędrować przez półtora roku w Polsce i Europie. Wierni w Radomiu będą się modlić przy niej przez dwa najbliższe tygodnie.

Ta monstrancja jest materialnym znakiem przynależności sanktuarium w Medjugorie do "Dzieła 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju", realizowanego przez Stowarzyszenie "Communita Regina della Pace".Idea 12 Gwiazd polega na utworzeniu na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. Miejsca modlitwy nie powstają przypadkowo. Są to obszary doświadczone skutkami konfliktów zbrojnych i brakiem miłości bliźniego.

Adoracja wpisuje się w nowy trzyletni program duszpasterski Kościoła w Polsce na lata 2019-2022, w którego centrum będzie Eucharystia. Wierni będą się modlić o pokój na całym świecie.

Muzyka i teatr

W sobotę, 12 października, w Oratorium świętego Filipa Neri, przy ulicy Grzybowskiej 22, odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu Play&Pray z Krakowa. Play&Pray - jak piszą o sobie - to sześć silnych osobowości, które połączyła muzyka i powołanie do posługi uwielbieniowej. -Od paru lat wspólnie przez swoją muzykę głosimy chwałę Królestwa Bożego- piszą. Ich utwory to połączenie wielu gatunków szeroko pojętej muzyki rozrywkowej związanych z praise&worship. Praise & worship (chwała i uwielbienie) to rodzaj chrześcijańskiej muzyki sakralnej, będący nowoczesną odmianą gatunków gospel i spiritual.

W niedzielę, 13 października, w Oratorium Filipa Neri, przy ulicy Grzybowskiej 22, spektakl według dramatu Kazimierza Brauna „Powrót Norwida” zaprezentował Teatr Nie Teraz z Tarnowa. To opowieść o starym umierającym człowieku, odnalezionym w jakimś miejskim zaułku. Wszystko wskazuje, że utracił pamięć, choć po pewnym czasie opiekujący się nim odkrywają, że nazywa się Norwid – Cyprian Norwid. Ale Norwid umarł w jakimś przytułku w Paryżu w roku 1883…Ten dziwny człowiek żyje jednak dzisiaj, a policja zajmuje się ustaleniem jego tożsamości.

Koncert w katedrze

A o godzinie 18 w Katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny odprawiona została msza święta z okazji XIX Dnia Papieskiego. Mszy przewodniczył biskup Piotr Turzyński.
- Przeżywamy Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy" - mówił biskup.- To słowa, które chcemy odnieść do nas samych. Wobec zmagań jakie są w świecie, wobec krzyku zła, ludzkiej przewrotności, słabości, która jest w ludziach, w Kościele również, wstańcie i chodźmy, pamiętając o Jezusie, że trzeba iść i stawiać czoła życiu.

Zaapelował, abyśmy wzięli do serca słowa Jana Pawła II, które wypowiedział 40 lat temu w Polsce: "Proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy".

Po mszy odbył się koncert na Dzień Papieski „Totus Tuus Sum Maria” pod dyrekcją Huberta Kowalskiego poświęcony Janowi Pawłowi II oraz kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Wystąpili Hubert Kowalski – dyrygent, ICON Orkiestra, Warszawski Chór Papieski pod dyrekcją Zofii Borkowskiej oraz soliści:Joanna Klin - sopran i Marcin Jajkiewicz-tenor.

W programie znalazły się pieśni Bogurodzica, Do Bogurodzicy, Miłosierna Matko Boża, Salve Regina, Po Bogu Polska i Z dawna Polska, a na finał wykonawcy zaśpiewali ulubioną przez Papieża Barkę.

Shaun Baker i Jessica Jean w Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie