Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Unieważniony przetarg dotyczący wykonawcy prosektorium na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym

Janusz Petz
Janusz Petz
Uczelnia systematycznie kupuje urządzenia niezbędne do kształcenia studentów wydziału lekarskiego - na zdjęciu nowoczesny tomograf komputerowy.
Uczelnia systematycznie kupuje urządzenia niezbędne do kształcenia studentów wydziału lekarskiego - na zdjęciu nowoczesny tomograf komputerowy. UTH
Znów komplikuje się kwestia przyszłego funkcjonowania wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Technologiczno – Humanistycznym w Radomiu. Unieważniono przetarg na realizację kluczowej inwestycji – budowy prosektorium. Jedyny wykonawca, który zgłosił się do przetargu zażądał zbyt wiele jak na możliwości uczelni.

Na realizację tej inwestycji uczelnia przeznaczyła 4,5 miliona złotych, jedyny oferent zaproponował cenę o około 50 procent wyższą. - Teraz przygotowujemy nową procedurę przetargową. Liczymy, że może będzie większe zainteresowanie. Może dołożymy jeszcze trochę pieniędzy, ale z tym jak wiadomo jest trudno. Liczymy na to, że wspomoże nas także ministerstwo – powiedział Dariusz Trześniowski, rzecznik Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

Zdaniem rzecznika, ewentualne opóźnienia w realizacji inwestycji nie powinny mieć wpływu na funkcjonowanie wydziału lekarskiego. - Zajęcia w prosektorium mają studenci pierwszego roku. Gdyby ministerstwo zgodziło się, aby nasza uczelnia mogła w tym roku prowadzić rekrutację na I rok studiów to mielibyśmy kłopot, który rozwiązywaliśmy już w latach poprzednich. Znaleźlibyśmy uczelnię, która by nam pomogła, co nie jest wielkim problemem, bo to jest tylko 15 godzin zajęć. Nasi studenci odbywali takie zajęcia na przykład w Olsztynie. Dużo jest szumu wokół tego problemy, a rzecz nie jest aż tak trudna do pokonania – powiedział Dariusz Trześniowski. Dodał, że zajęcia prosektoryjne mają dwojaki charakter. Z jednej strony są zajęcia w laboratorium uniwersyteckim, gdzie nauka trwa 15 godzin, a drugiej strony jest anatomia patologiczna, która odbywała się - w przypadku radomskiej uczelni - w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.

Przypomnijmy, w tym roku radomski uniwersytet nie otrzymał zgody na uruchomienie naboru na pierwszy rok studiów na wydziale lekarskim. Uczelnia była jedyną w Polsce (na 22) z kierunkiem medycznym, który w nowym roku akademickim nie może przeprowadzić naboru. Problemy uczelni rozpoczęła negatywna opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kwestii prowadzenia kształcenia studentów w Radomiu. Władze uczelni uznały, że część zarzutów jest zupełnie chybiona, część ewentualnych niedociągnięć zostało naprawionych, a poza tym prowadzone inwestycje i zakupy sprzętu dają pewność, że studiujący w Radomiu będą korzystali z najnowocześniejszego sprzętu i możliwości dydaktycznych.

Najpoważniejszym problemem był brak odpowiedniego laboratorium, w którym miałyby być przeprowadzane zajęcia z anatomii. Warto zaznaczyć, że dotychczasowi studenci radomskiej uczelni nadal będą mogli kontynuować studia medyczne. W sumie będzie to 300 studentów na drugim, trzecim i czwartym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie