Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę ikon księdza Stanisława Drąga

Barbara Koś
Ksiądz Stanisław Drąg w radomskiej bibliotece opowiadał o swojej twórczości i miłości do ikon.
Ksiądz Stanisław Drąg w radomskiej bibliotece opowiadał o swojej twórczości i miłości do ikon. Barbara Koś
Wystawę ikon księdza Stanisława Drąga zatytułowaną „Kolorami pisane imię Boga. Ikony” otwarto w piątek w Biblioteki Głównej przy ulicy Piłsudskiego 12 w Radomiu.

Na kolejny w Radomiu wernisaż wystawy ikon księdza Stanisława przyszło jak zwykle mnóstwo ludzi. Tym bardziej, że ksiądz obchodzi także - 50 lecie swego kapłaństwa. Pękająca w szwach sala biblioteczna po raz któryś okazała się za mała. Przede wszystkim na prezentowanie tego rodzaju sztuki. Za to ikony pozawieszane blisko siebie tworzyły piękne, barwne kobierce.

Gości powitała Anna Skubisz – Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, przypominając, że to nie pierwsza ekspozycja ikon księdza Stanisława w radomskiej bibliotece. Potem o swojej twórczości i miłości do ikon opowiadał sam autor, piszący ikony od 51 lat.

– Chciałem, żeby na tej wystawie znalazły się także i te pierwsze ikony, które napisałem jeszcze w czasie studiów – mówił ksiądz Stanisław Drąg. Podkreślił, że jego ogromne zainteresowanie pisaniem ikon to efekt spotkanie z liturgią cerkiewną poznaną w czasie studiów w Lublinie. Pierwsze ikony powstały w 1968 roku a więc 50 lat temu.

Ksiądz Stanisław opowiedział gościom o swoim wieloletnim, niemalże tak długim jak kapłaństwo, zachwycie pisaniem Ikon. Zebrani usłyszeli wiele ciekawostek związanych z powstaniem niektórych zaprezentowanych na wystawie prac. Była mowa o sztuce cerkiewnej, a także o innej pasji księdza, jaką jest malarstwo.

Swoje ikony ksiądz pisze przeważnie po nocy. Ma wtedy spokój i odpowiedni nastrój. Na obecnej parafii w Grabowie nad Pilicą, w której przebywa od 2004 roku, urzeka go właśnie wiejska cisza i krajobrazy. One są też natchnieniem do pracy artystycznej.
- Nocnej modlitwy desek - jak określa swoje malarstwo.

Na wystawie pokazuje swoje dawne i nowe ikony. Ogółem jest ich ponad sto dwadzieścia.

– Zawsze nazywam swoje ikony deskami do nieba, swoją „wieczorną, a wielokrotnie nocną, modlitwą ukrytą w malowanych deskach” – przypomniał ksiądz artysta. - Ale tak naprawdę ikona zafascynowała mnie dlatego, że jest ona szczytem sztuki sakralnej. Także – jak ktoś powiedział - oknem do wieczności.

Wszystkie zachwycają wyrażanym obrazem i kolorem. Każda poza, każda kreska i kolor podporządkowane są tajemnicy, o której opowiadają. Artysta pisze kształtami i kolorami, aby pobudzić dusze wiernych.

- Ikony nie służą dla ozdoby, maluje się je z myślą o tym, że ktoś się będzie przed nimi modlił - podkreślał ksiądz Stanisław.

Gratulacje i życzenia dalszej udanej pracy artystycznej złożył księdzu Stanisławowi poseł na Sejm RP, Leszek Ruszczyk, wręczajac ksiedzu album o Mazowszu;

Specjalny dyplom i kwiaty przywieźli przyjaciele księdza, właściciel Prywatnego Regionalnego Muzeum w Gorze Kalwarii: Bożena i Wojciech Prus-Wiśniowscy,

Wernisaż uświetnił występ chóru z Jedlińska, który zaśpiewał Akatyst, czyli hymn liturgiczny ku czci Bogurodzicy

Ksiądz Stanisław Drąg urodził się w 1941 r. w Kałkowie k. Ciepielowa. Po ukończeniu liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, odbył studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu. Równocześnie uczęszczał na wykłady z historii sztuki, a także brał udział w zajęciach z rysunku i kompozycji u prof. Antoniego Michalaka z Kazimierza Dolnego. Kapłan zdobył także wiedzę z dziedziny konserwacji zabytków u prof. Rudolfa Kozłowskiego z Krakowa – Kustosza Wawelu.

Przez kilkadziesiąt lat kapłaństwa ksiądz Stanisław był związany z Radomiem - był m.in. budowniczym kościoła pw. Świętej Jadwigi na Osiedlu Akademickim.

Od najmłodszych lat ulubionym zajęciem kapłana jest także rysowanie i malowanie tego, co, go otacza, z czym spotyka się na co dzień. Maluje krajobrazy rozległych łąk czy scenki z rodzinnej wsi.

W 2001 r. ks. Stanisław Drąg został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków, a w roku 2006 została wydana jego książka pt. „Kolorami pisane Imię Boga”.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Zobacz też: Casting do Miss Ziemi Radomskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie