Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom wciąż bez kąpieliska. Kiedy wykąpiemy się w zalewie na Borkach? Nieprędko....

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Od 2018 roku w zalewie na Borkach nie ma wody, dno porosła trawa.
Od 2018 roku w zalewie na Borkach nie ma wody, dno porosła trawa. Tadeusz Klocek
Spółka Wodociągi Miejskie wybrała wykonawcę przebudowy zalewu na Borkach i stawów obok niego. Ale prace mogą wystartować dopiero późną jesienią. Tak zdecydowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. W tym sezonie letnim wody w zbiorniku nie będzie.

Przypomnijmy, zalew na radomskich Borkach oraz stawy kolmatacyjne, czyli zbiorniki osadowe mają być zmodernizowane za pieniądze unijne, jakie spółka Wodociągi Miejskiej dostała w ramach programu Life. Wodę ze zbiornika spuszczono jesienią 2018 roku.

Jest decyzja, będą prace

Prace jeszcze nie zostały wykonane, bo bardzo długa trwała procedura wydania tak zwanej decyzji środowiskowej. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydając ją badała między innymi, jaki wpływ na florę i faunę. W dokumencie wskazała zaś, że przebudowa może być prowadzona od września do końca lutego. To też ze względu na życie zwierząt i świat roślinny w okolicy.

Tymczasem spółka Wodociągi Miejskie wybrała wykonawcę. Przetarg wygrał Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, którego oferta opiewała na ponad 5,8 miliona złotych. Prace przygotowawcze mają się zacząć wcześniej, zasadnicza część kontraktu będzie realizowana zaś jesienią i zimą. Całość ma być gotowa w 2021 roku.

- Napełnianie zbiornika wodą chcemy rozpocząć wiosną przyszłego roku - zapowiadał w maju Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

jest więc szansa, że latem 2021 roku w zalewie na Borkach będzie można się kąpać.

Pływające wyspy i fontanny

Dno zalewu ma być oczyszczone. Powstaną także pływające wyspy z roślinnością oraz trzy fontanny zasilane energią z paneli fotowoltaicznych i małej elektrowni wiatrowej.

Eksperci zaproponowali także cały szereg innych rozwiązań mających na celu poprawę jakości wody. Po przebudowie ma już nie być kłopotów z glonami, które każdego lata zakwitały w zbiorniku. Aby temu zapobiec będzie bowiem montowany system natleniania wody, co ma zapobiegać wykwitowi glonów. Niezbędne do tego urządzenia, podobnie jak fontanny, mają być zasilane energią pochodzącą z odnawialnych źródeł.

W ramach tego samego kontraktu prace obejmą między innymi przebudowę stawów kolmatacyjnych oraz remont jazu głównego, a także odmulenie koryta rzeki.

W ramach programu Life Wodociągi Miejskie już prowadzą prace polegające na przywróceniu Mlecznej naturalnego biegu. Powstaje także polder zalewowy na Cerekwiance. A w połowie tego roku Wodociągi planują ogłoszenie przetargu na budowę zbiornika na osiedlu Nad Potokiem.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie