Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Wystawa "patRIOTki" Anny Leśniak w Elektrowni już otwarta

Barbara Koś
Wystawę otworzył Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni. Obok Anna Leśniak.
Wystawę otworzył Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni. Obok Anna Leśniak. Elektrownia
Wystawę Anny Leśniak, "patRIOTki" otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Wystawa, jak mówiły jej kuratorka, Olga Filanowska i artystka, Anna Leśniak, podejmuje problem patriotyzmu, ukazanego poprzez postawy kobiet z czasów zaborów. Punktem wyjścia jest tu książka Wojciecha Lady "Polscy Terroryści," w której autor opisuje zamachy na carskich urzędników dokonywane na ziemiach dawnego zaboru rosyjskiego, czasami skuteczne, lecz często nieudolne, pociągające za sobą przypadkowe ofiary. Kobiety brały w tej aktywności czynny udział, nie tylko roznosząc bibułę, ale także transportując broń, amunicję oraz... rzucając bomby z balkonów, jak Wanda Krahelska, Albertyna Helbertówna czy Faustyna Morzycka.

Projekt wpisuje się we współczesną żywą debatę o pojęciu patriotyzmu i łączonych z nim pojęć, takich jak suwerenność, naród, walka. Zadaje też pytanie czym jest polski patriotyzm na tle niepokojów i zmian we współczesnej Europie i jak w tej narracji postrzegają siebie kobiety.

Cykl patRIOTki składa się z trzech obiektów-sukien, fotografii oraz video. Forma sukien jest artystyczną interpretacją opisów dotyczących sposobów chowania oraz przenoszenia broni przez kobiety, w specjalnie w tym celu uszytych lub przerobionych sukniach. Kolory sukien – biały, czerwony i czarny odnoszą się do trzech symbolicznych etapów życia kobiety podkreślając fakt, że w walkę włączały się kobiety z różnych pokoleń i różnych klas społecznych.

Fotografie z krótkimi opisami historii kobiet wymienionych w książce Wojciecha Lady wyobrażają postaci, po których często w materiałach archiwalnych pozostało jedynie wymieniane w ciągu innych nazwisko. Video oparte w warstwie wizualnej oparte jest na dokumentacji z realizacji projektu. Obrazom towarzyszy opowiadana historia kobiet patRIOTek oparta na cytatach z książki Wojciecha Lady.

23 listopada przy wystawie odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony współczesnemu patriotyzmowi. Sama wystawa jest wędrująca, odwiedza różne miasta w Polsce. Autorka zapowiada także sesję zdjęciową dla radomianek, które będą chciały wcielić się w tytułowe bohaterki wystawy. Wystawa w Elektrowni będzie czynna do 30 listopada 2018 roku

Anka Leśniak urodziła się w 1978 roku. Doktorat obroniła na Wydziale Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, dyplom magistra sztuki- praca dyplomowa obroniona z wyróżnieniem) na Wydziale Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, dyplom magisterski z historii sztuki - Uniwersytet Łódzki. Od kilkunastu lat zajmuje się rolą kobiet w historii i historii sztuki. Jej projekty mają charakter intermedialny, używa w nich mediów takich jak video, instalacja, fotografia, malarstwo rozszerzone, rzeźba.

Imprezy na Halloween w Radomiu. Sprawdź, co przygotowały kluby!

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie