Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. X edycja cyklu "Kadry pod napięciem". Najlepszy komiks 2018 roku na murze Elektrowni

Barbara Koś
Od lewej: Olga Wróbel, Daniel Chmielewski, Monika Małkowska i Zbigniew Belowski na wystawie.
Od lewej: Olga Wróbel, Daniel Chmielewski, Monika Małkowska i Zbigniew Belowski na wystawie. Elektrownia
Niezwykłą, bo jubileuszową: dziesiątą wystawę w ramach projektu „Kadry pod napięciem” otwarto w piątek w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Na wystawie znajdującej się na ścianach Elektrowni, za tarasem, komiksową pracę „Nowy Babilon” pokazuje Daniel Chmielewski. Artysta wybrał kilka kadrów ze swego najnowszego albumu „Ja, Nina Szubur”, powstałego na motywach powieści Olgi Tokarczuk „Anna Inn w grobowcach świata”.

- Daniel zrobił to kompletnie po swojemu -mówiła podczas wernisażu Monika Małkowska, kuratorka wystawy i Galerii na Murze.- A nawet ta wersja, która jest tutaj, jest jeszcze zupełnie czym innym, bo jest esencją i pewnym wyjętym wątkiem.

Jak tłumaczyła Monika Małkowska, Daniel odwołuje się do arcydzieła filmu niemego „Metropolis” Fritza Langa z 1927 roku, z najbardziej rozbudowaną architekturą. Akcja natomiast dzieje się fikcyjnym mieście Uruk, odpowiedniku miasta Ur, starożytnej metropolii w południowej Mezopotamii.

Kuratorka dodała również, że kilka dni temu Gazeta Wyborcza ogłosiła listę najlepszych komiksów 2018 roku, wśród siedmiu najlepszych znalazła się właśnie praca Daniela Chmielewskiego.

- Chciałem stworzyć coś nowego na bazie mojego komiksu i zbudowałem traktat o obecnym zniewoleniu cywilizacyjnym. – opowiadał o wystawie Daniel Chmielewski.-Nawiązuje on do koncepcji sytuacjonisty działającego w takich ugrupowaniach jak Cobra, Międzynarodówka Sytuacjonistyczna w latach 50. i 60. On stworzył utopijne miasto Nowy Babilon, stąd nazwa wystawy. To miało być miasto stojące na filarach. Nie ma tu podziału na państwa i narodowości, wszyscy są wiecznymi tułaczami

Artyście towarzyszyła żona Olga Wróbel, która jest współautorką komiksu, ponieważ pozowała do setek zdjęć jako Nina Szubur.

Daniel Chmielewski to scenarzysta, rysownik i autor książek dla dzieci. Tworzy autobiograficzne eseje (“Zapętlenie”, “Zostawiając powidok wibrującej czerni”), komiksy naukowe (“Topografia uwagi” wraz z Zuzanną Kłyszejko) i dydaktyczne (“Czarne fale. Jak radzić sobie z depresją. Poradnik dla młodzieży” wraz z Katarzyną Szulińską).
Współpracował z ilustratorem Maciejem Łazowskim przy książce dla przedszkolaków “Burze kuchenne i bestie bezsenne” i z malarką Magdą Rucińską przy urbanistycznym horrorze dla dzieci “Miasto Złotej”.
W 2018 roku wyszła jego komiksowa adaptacja powieści Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata” pt “Ja, Nina Szubur”.

Z okazji jubileuszu, Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny Elektrowni, zapowiedział wydawnictwo ze wszystkimi dziesięcioma muralami.
– Będzie to unikatowy zbiór prac proporcjonalnych do oryginałów, które znajdowały się na naszym murze – wyjaśnił dyrektor.
Wydawnictwo będzie gotowe w przyszłym

Wystawę można oglądać w Elektrowni przy ulicy Kopernika 1 do 28 lutego 2019 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie