Radom. XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski -...

  Radom. XII Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski - Pantomima i hiszpański "Ślub"

  Barbara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  "Pustka"
  1/7
  przejdź do galerii

  "Pustka" ©Materiały Teatru Powszechnego

  Spektakl Wrocławskiej Pantomimy i „Ślub” z Hiszpanii to spektakle zaprezentowane w środę w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego w Radomiu.
  Spektakl „Pustka. Pustynia. Nic”, w reżyserii Leszka Bzdyla pokazał na dużej scenie Teatru Powszechnego Wrocławski Teatr Pantomimy imienia Henryka Tomaszewskiego.

  Zamysłem reżysera było przełożenie „Dzienników” na język tańca i ruchu.” Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę! Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce..” brzmi credo Leszka Bzdyla.

  Przekłada się to na świetnie opracowany taniec młodych artystów poruszających się na scenie z lekkością aniołów. Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Monika Rostecka,Jan Kochanowski i Zbigniew Koźmiński ukazują – być może – zadziwienie Gombrowicza światem i cudzoziemską argentyńską ojczyzną. Być może, bo dla widza niezbadany jest ten taniec. „Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te... te golgoty!” podpowiada reżyser.

  Golgoty może dla wykonawców, bo widz ma samą przyjemność oglądając pantomimiczne „Dzienniki”. Był to na pewno inny Gombrowicz ale i taki wzbudził entuzjazm. Artyści kilka razy wychodzili do ukłonów a najmocniej klaskała młodzieżowa część nabitej widowni.

  Późnym wieczorem na scenie kameralnej pokazano „Ślub”, w reżyserii Jarosława Bielskiego przygotowany przez Teatro Replika z Madrytu w ramach Roku Teatru Polskiego w Hiszpanii, przy współpracy Polskiego Instytutu Kultury w Madrycie.

  W tym „Ślubie” Henryk postanawia zmienić rzeczywistość, by móc przywrócić utracony świat dzieciństwa. Pragnie powrotu do tego, co już nie istnieje, ale może ponownie zaistnieć za mocą wyobraźni. Nasza wyobraźnia bowiem jest naszą wolnością, naszą jedyną prawdą istnienia. Henryk nie ma zewnętrznego wroga. Wróg jest w nim samym.

  Grali Raul Chacon - Henryk, Manuel Tiedra -Ojciec, Socorro Anadon – Matka, Juan Erro- Władzio i Eeva Karoliina – Mańka.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  Wideo

  Galerie

  Jedzenie i zabawa

  Styl życia