Wydarzenie zorganizowało, podobnie jak w poprzednich latach, Stowarzyszenie o Charakterze Kolekcjonerskim przy Towarzystwie Strzelectwa Sportowego Vis Radom. "Hubala" odwiedziły tłumy osób. Wśród odwiedzających były osoby w każdym wieku. Dla niektórych to wydarzenie było świetną okazją, aby przyjść całą rodziną.
- Formuła wystawy sprawdza się fantastycznie. Ludzie dopisują i co rok widać wśród nich bardzo duże zainteresowanie - mówił w niedzielę Jacek Zabrzuk z Towarzystwa Strzelectwa Sportowego Vis Radom.
Od broni czarnoprochowej po najnowocześniejsze karabiny
Podczas wystawy zaprezentowane zostały egzemplarze broni palnej z różnych okresów historycznych. Można było zobaczyć klasyczne karabiny z XIX i początku XX wieku, ale była też nawet starsza broń. Można było zauważyć pistolety czarnoprochowe.
- Staramy się pokazać ludziom broń historyczną ze względu na to, że jest to ciągłość technologiczna. Produkowana kiedyś broń czarnoprochowa ewoluowała w to, co możemy zobaczyć dzisiaj. Możemy zobaczyć, jak to wszystko się zmieniało począwszy od ergonomii, sposobu użytkowania, szybkostrzelności, skuteczności czy wykorzystanych do ich wytworzenia - mówił Jacek Zabrzuk
Prawdziwa broń i liczni wystawcy
Jak podkreślali organizatorzy, wśród prezentowanej broni nie było replik - Każda sztuka broni, którą mogą zobaczyć dzisiaj zainteresowani jest w pełni funkcjonującym egzemplarzem, z którego można strzelać. Oczywiście z broni historycznych i wartościowych strzela się niewiele - zauważał Zabrzuk.
Wśród wystawców, którzy zaprezentowali swoją broń podczas niedzielnej wystawy znaleźli się między innymi radomska Fabryka Broni "ŁUCZNIK". Swoje zasoby pokazali pokazała również Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu, organizatorzy, czyli Towarzystwo Strzelectwa Sportowego Vis Radom oraz wielu indywidualnych wystawców.
- Podczas wystawy pokazujemy wiele rodzajów broni palnej. Od pneumatycznej i sportowej aż po wyposażenie stricte wojskowe. Mamy tu też dzisiaj żołnierzy z Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wyposażeni są w najlepsze polskie karabinki, czyli MSBS Grot - dodawał Zabrzuk.
Inne atrakcje
Ponadto w programie wydarzenia znalazł się jeszcze między innymi pokaz jazdy motocyklem, wystawa samochodów off-roadowych, prezentacja szermierki w wykonaniu radomskich rekonstruktorów policyjnych i wiele innych atrakcji. Można też było przetestować swoją celność na strzelnicy, gdzie wykorzystana została broń airsoftowa.
Plany rozwoju
Organizatorzy planują kontynuować swoją pracę. Wielkie zainteresowanie mieszkańców miasta sprawiło, że są plany przeniesienia wystawy w inne miejsca. W "Hubalu" zaczyna po prostu brakować miejsca.
- Chcielibyśmy, aby ta wystawa stała się miejscem, w którym wystawcy związani z produkcją broni i amunicji z całej Polski zaistnieli. Jesteśmy dobrej myśli i chcemy, aby to wydarzenie coraz bardziej się rozwijało - mówi Jacek Zabrzuk.
W Polsce wciąż rośnie liczba kolekcjonerów i miłośników broni. Sprzyja temu handel na specjalnych wystawach i giełdach broni, ale przede wszystkim w Internecie. Przy czym kolekcjonerzy mogą drogą elektroniczną wymieniać się informacjami, zawierać transakcje, ale po broń muszą się zgłaszać osobiście. Stowarzyszenie Vis to organizacja, która zrzesza miłośników broni, ale też zajmuje się szkoleniem strzeleckim i prowadzi sportową działalność strzelecką. O tym jak rośnie popularność sportu strzeleckiego świadczy to, że od razu po I wystawie broni strzeleckiej i kolekcjonerskiej do klubu Vis zgłosiło się 20 osób chcących zapisać się na szkolenie strzeleckie.
Se7en w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?