Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Zespół Szkół Budowlanych i firma Rosa Bud uruchomiły nową formę kształcenia zawodowego

Janusz Petz
Umowę o kształceniu dualnym podpisali;  Jolanta Skoczylas, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Roman Saczywko, właściciel Rosa Budu, wiceprezydent Karol Semik oraz Marian Tuszyński z Rosa Budu.
Umowę o kształceniu dualnym podpisali; Jolanta Skoczylas, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych, Roman Saczywko, właściciel Rosa Budu, wiceprezydent Karol Semik oraz Marian Tuszyński z Rosa Budu. Tadeusz Klocek
Kształcenie dualne - w szkole i przedsiębiorstwie branżowym to dla ucznia nie tylko efektywna forma praktycznej nauki zawodu, ale też możliwość skorzystania z doświadczenia fachowców, poznania nowoczesnych technologii i sprawdzenia warunków pracy panujących w konkretnych firmach.

Dobry wybór

W Zespole Szkół Budowlanych w Radomiu podpisano wczoraj umowę o uruchomieniu tej formy edukacji w budowlance. Swoje podpisy złożyli Jolanta Skoczylas, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Radomiu, wiceprezydent Radomia Karol Semik i właściciel Rosa Budu Roman Saczywko. - Musimy sobie to jasno powiedzieć, że taka jest przyszłość nauki zawodu. Żadne warsztaty nie stworzą takich możliwości dla ucznia jak nauka zawodu w firmie. Żadna szkoła nie jest w stanie nawet finansowo podołać wyzwaniu stworzenia realnych warunków jakie uczeń w przyszłości spotka w miejscu pracy. Staramy się przekonać uczniów i rodziców, że wybór szkoły zawodowej jest dobrym wyborem - powiedział wiceprezydent Radomia Karol Semik.

Rozumieć pracę

- Każdy z nas był kiedyś uczniem. Przeciętny uczeń rozumie szkołę, ale nie rozumie zakładu pracy. Uczeń pracując w zakładzie pracy rozumie pracę w swoim zawodzie, ale rozumie też swoją przyszłość - powiedział Roman Saczywko. Dodał, że w zakładzie jest zawsze ktoś doświadczony, kto podpowie, pomoże, wskaże.

- To nauka w realnym życiu, a nie wirtualna, laboratoryjna - powiedział Roman Saczywko.

Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych już rozpoczęła zajęcia na budowach firmy Rosa Bud. Na razie nowa forma nauki zawodu dotyczy zawodu murarz - tynkarz, ale w przyszłości mogą być wprowadzane kolejne specjalności. Uczniowie pracują w grupach 3-4 osobowych pod opieką mistrzów w zawodzie przez dwa dni w tygodniu. Pozostałe trzy dni spędzają w szkole. Już w tej chwili z nowej formy kształcenia w Zespole Szkół Budowlanych korzysta 35 uczniów. Na razie zdecydowano, że uczniowie będą przechodzili egzaminy zawodowe w pracowni zawodowej w siedzibie Zespołu Szkół Budowlanych.

Kształcenie dualne

W Radomiu kształcenie dualne trwa już od pewnego czasu w branży metalowej.

W poprzednim roku szkolnym do programu nauki praktycznej zawodu w nowej formule zgłosiło się 12 firm z branży metalowej, w tym roku takich firm jest już 17. - Na początku byliśmy pełni obaw, czy uda się znaleźć zainteresowane firmy do współpracy. Jednak 5 nowych firm z branży metalowej, które same zgłosiły się do nas, najlepiej świadczy o tym, że taka forma kształcenia przyjmuje się - powiedział wiceprezydent Radomia Karol Semik. W przyszłości miasto chce wprowadzić naukę w systemie dualnym w kolejnej branży - spożywczo - hotelarskiej. Od 2014 roku przepisy pozwalają firmom mieć wpływ na program nauczania. - Pracodawcy weryfikują program nauczania. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku szkolenia dualnego prowadzonego dla uczniów Zespołu Szkół Technicznych. W programie było za dużo nauki w specjalności ślusarstwo, za mało nauki spawania. Program został więc zmieniony - powiedział Karol Semik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie