Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Znamy laureatów Nagrody imienia profesora Leszka Kołakowskiego. Festiwal "Okna" rozpoczęty

Barbara Koś
Główną Nagrodę wysokości 5 tysięcy złotych otrzymała zdobywczyni I nagrody Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej, Olga Żyminkowska, licealistka z Poznania. Wręczają Sebastian Równy i Marcin Kępa.
Główną Nagrodę wysokości 5 tysięcy złotych otrzymała zdobywczyni I nagrody Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej, Olga Żyminkowska, licealistka z Poznania. Wręczają Sebastian Równy i Marcin Kępa. Joanna Gołąbek
Spotkaniem w amfiteatrze przy pasażu Leszka Kołakowskiego rozpoczął się w poniedziałek dziesiąty Radomski Festiwal Filozofii „Okna” imienia profesora Leszka Kołakowskiego, organizowany przez Resursę Obywatelską.

Imprezę w amfiteatrze za Galerią Słoneczną zainaugurowano w samo południe. Wszystkich zebranych powitał Marcin Kępa, koordynator festiwalu. Odczytał list Agnieszki Kołakowskiej, która po raz pierwszy nie uczestniczy w festiwalu.

Agnieszka Kołakowska pisze

- Jako swoiste pocieszenie wyznam, że prócz różnych innych kłopotów i dolegliwości, które nie pozwoliły mi tu dotrzeć, złamałam ząb i zamiast siedzieć tu z wami, będę siedzieć u dentysty... Ogromnie żałuję, że nie mogę osobiście pogratulować laureatom uczestniczącym w debacie. Gratulacje dla laureatów przesyłam też od mojej mamy, Tamary Kołakowskiej, która również żałuje, że nie może tutaj być. Obie dziękujemy również miastu Radom, które razem z nami ustanowiło tę nagrodę dla olimpijczyków z filozofii radomskich i nie-radomskich - napisała Agnieszka Kołakowska.

Dwie nagrody

Następnie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody imienia Leszka Kołakowskiego. W tym roku składa się ona z dwóch części. Główną Nagrodę wysokości pięciu tysięcy złotych otrzymała triumfatorka Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej Olga Żyminkowska, licealistka z Poznania. Trzy tysiące złotych dostał Filip Barański, uczeń gimnazjum Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 6 imienia Kochanowskiego w Radomiu. Nagrodę - książkę przyznaną za najlepszy esej o twórczości Leszka Kołakowskiego Olimpiady Filozoficznej dostał Adam Deryło, licealista z Warszawy. Jest to - przypomnijmy, wspólna nagroda fundowana przez rodzinę profesora Leszka Kołakowskiego oraz prezydenta Miasta Radomia.

Nagrody wręczył Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego. Pogratulował laureatom i nawiązując do hasła tegorocznego festiwalu, którym jest „wierność”, życzył nagrodzonym „wierności sobie i swoim ideałom”.

Komu być wiernym?

Następnie rozpoczęła się debata filozoficzna „Moralność i cnota wierności”, z udziałem profesor Barbary Markiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, przewodniczącej komitetu Olimpiady Filozoficznej, doktora Adriana Andrzeja Ziółkowskiego, z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz laureatów trzydziestej Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej.

Spotkanie rozpoczęła profesor Barbara Markowska zadając pytanie: do czego się odnosi pojęcie wierności? Wierność jest zobowiązaniem. Ale wierność czemu? Bogom, bogu czy ludziom? Filozoficzna młodzież rozwijała temat, łącząc pojęcie wierności z pojęciem „cnoty” i nawiązując do tekstów Kołakowskiego. Przywołano także Sokratesa.

- Dobrze, jestem wierny pewnym wartościom. A jeżeli świat się zmienia a z nim te wartości, w które wierzyłem i ci ludzie którym byłem wierny, to komu i czemu mam być wierny? - pytał Adam Deryło. Dyskusję podsumował doktor Adrian Ziółkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie