Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radom. Zrób na święta własną palmę wielkanocną! Pomoże ci w tym Muzeum Wsi Radomskiej - zajrzyj tam na Facebook

Barbara Koś
Jedna z pięknych palm Anny Ziółek.
Jedna z pięknych palm Anny Ziółek. Muzeum Wsi Radomskiej Facebook
- Przejrzenie szuflad z kolorowym papierem, klej, nożyczki i rośliny z naszego ogrodu. To wszystko wystarczy, żeby wykonać tradycyjną palmę i cieszyć się świętami w domu.- zaprasza wszystkich Muzeum Wsi Radomskiej na swoim Facebooku.

- Od ponad dwudziestu lat spotykamy się z Państwem z okazji Niedzieli Palmowej. Uroczysta liturgia, świecenie palm i procesja do pól z prośbą o przyszłe plony to dla naszego Muzeum tradycja, święto dla nas muzealników, twórców i artystów ludowych, a przede wszystkim dla Państwa- naszych zwiedzających. W tym roku nie spotkamy się z Wami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy razem wykonali palmę wielkanocną-czytamy na muzalnym FB.

Naukę robienia palm prowadzą Justyna Górska-Streicher oraz autorka zamieszczonych na FB pięknych palm, Anna Ziółek.

Jak zrobić palmę?

- Bazą, na której opiera się konstrukcja palmy, jest trzon, kijek czy patyczek - tłumaczą panie. - To od jego długości zależy wielkość palmy. Te największe, sięgające nieba, nawet kilkumetrowe, wykonywane są na Kurpiach. Nasza palma będzie zdecydowanie mniejsza, o zwyczajowej dla regionu radomskiego wielkości ok. pół metra.

A więc trzon będą stanowić gałązki wierzbowe, które musimy ciasno związać. Na trzonie układamy gałązki borówek, zdecydowanie krótsze od wierzbowych i dowiązujemy dookoła.

Teraz pozostaje nam najprzyjemniejsza część pracy, zdobienie palemki kwiatami.

-Kwiatuszki zróbmy z bibuły, skręcając ją i stabilizując drucikiem - wyjaśniają Justyna Górska-Streicher i Anna Ziółek.- Najlepszy efekt uzyskamy, jeśli na palmie umieścimy naprzemiennie okółki z borówki i kwiatów, powtarzając je kilkakrotnie. Dół oplećmy bibułą do wysokości około 1/3 wysokości palmy.

Symbolika palmy wielkanocnej

Justyna Górska-Streicher tłumaczy symbolikę palm, nawiązując do Ewangelii: „Nabrali gałązek palmowych i wyszli naprzeciwko niemu i wołali Hosanna”. To jedno zdanie Jana Ewangelisty dało w XI w. początek wprowadzeniu do liturgii niedzielnej świecenia palm, symboli męki i zmartwychwstania, nieśmiertelności duszy i zwycięstwa.

Zieleń roślin i wielobarwność kwiatów podkreślają wiosnę, która budzi się do życia i daje wiarę w jego wieczność. Najważniejsza w palmie jest wierzba, roślina miłująca życie i zdolna do trwania w każdych warunkach. Zielone borówki czy bukszpan to także symbol trwania, wynurzają się bowiem nawet spośród śniegu. Brzozowe witki to symbol biczowania, a iglaki i rośliny z kolcami np. głogi, to kłujące gwoździe i ciernie korony. Elementy fioletowe to męka, a białe to czystość, światło i dobro.-podkreśla etnografka.

Jest i magia palm

- Wierzono, że palemka ma wiele dobroczynnych właściwości. Już lekkie uderzenie, zapewnia siłę i żywotność, chroni przed chorobą, a nawet daje bogactwo. Niegrzeczne dzieci, zamienione przez boginki, na powrót łagodnieją. Gospodynie uderzały palmą krowy, aby były tłuste i dawały dużo mleka, a czasie burzy wystawiały ją w oknie, by chroniła przed uderzeniem pioruna. Zostawienie palemki lub chociaż jej pojedynczych elementów w polu, zapewniało bujne plony. Do dziś znany jest zwyczaj połykania kotka z palemki, co pozwala uniknąć chorób gardła - przypomina Justyna Górska-Streicher.

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Echa Dnia i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

ZOBACZ KONIECZNIE: Koronawirus w regionie radomskim. RAPORT

Przerażająco pusta Galeria Słoneczna w Radomiu. Zobacz zdjęcia!

Koronawirus w Radomiu? Totalne pustki w Galerii Słonecznej! ...

Czegoś takiego jeszcze nie było! Kolejki przez cały sklep, przebrane półki i wypełnione po brzegi wózki. Mieszkańcy Radomia w środę po ogłoszeniu przez rząd decyzji o zamknięciu szkół i wielu instytucji hurtowo robią zakupy i przygotowują się na pojawienie się koronawirusa.

Koronawirus w Radomiu? Sklepy oblężone! Mieszkańcy hurtowo r...

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie