Radomianie oddają krew. Warto to zrobić, bo tak ratujemy...

  Radomianie oddają krew. Warto to zrobić, bo tak ratujemy życie

  wit

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między

  We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między innymi młodzież z radomskich szkół. ©RCKIK

  Wakacje to najgorszy czas dla krwiodawstwa. Stali dawcy wyjeżdżają na urlop, a wypadków i potrzebujących w tym okresie przybywa.
  We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między

  We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między innymi młodzież z radomskich szkół. ©RCKIK


  Wakacyjne problemy z brakiem krwi w stacjach krwiodawstwa w całym kraju powtarzają się każdego roku. Dlaczego? Po pierwsze zapotrzebowanie jest większe, gdyż na drogach jest więcej wypadków. A po drugie stali honorowi krwiodawcy w wakacje często wyjeżdżają na urlopy. Nie ma też wyjazdów krwiobusów do szkół i uczelni wyższych, gdzie młodzież zawsze chętnie oddawała krew. Na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju są ogłoszenia o grupach krwi, których zapasów jest najmniej.

  W miesiącach wakacyjnych wzrasta zapotrzebowanie na krew, ale zmniejsza się liczba krwiodawców.

  - Nie zmniejszają się chęci oddających, ale ich liczba na terenie działalności centrum. Newralgicznymi w tej kwestii miesiącami są zwłaszcza czerwiec i lipiec. W sierpniu szpitale tak organizują pracę, by wykonywać mniej zabiegów planowych - mówi wspominając ostatnie lata Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
  - Najgorzej jest z ujemnymi grupami krwi, bo one są najrzadsze. Dlatego też chciałbym zaapelować do potencjalnych krwiodawców. Jeśli tylko możecie oddawajcie krew - mówi Józef Waniek.

  Nie jest tajemnicą, że placówki służby krwi wspierają się w uzupełnianiu zapasów tej życiodajnej substancji i jeśli tylko jest taka potrzeba oferują sobie pomoc a w rezultacie zapewniają bezcenny z laków potrzebującym: ofiarom wypadków, chorym, wymagającym transfuzji.

  Krew może oddać każdy, kto cieszy się dobrym zdrowiem i ma od 18 do 65 lat. Wystarczy zgłosić się do stacji Regionalne-go Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu (ulica Limanowskiego 42; poniedziałek, środa w godzinach 7-14; wtorek 7 -18; czwartek, piątek 7-13), oddziałów terenowych (Grójec ulica Piotra Skargi 10; Kozienice ulica Generała Władysława Sikorskiego 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -11.30) lub do mobilnych punktów pobrań (adresy są na stronie: www.rckik.radom.pl.)

  Samo pobranie trwa około 7-8 minut. Cała procedura zabiera zazwyczaj nie więcej niż 40 minut. Dawcy przysługuje w zamian jeden dzień pełnopłatnego urlopu.

  Przeciętnie w Polsce na 10 tysięcy mieszkańców przypada około 27 krwiodawców.

  - Wiem, że niektórzy obawiają się igieł, odczuwają strach, ale warto stać się honorowym dawcą krwi, w ten sposób ratujemy ludzkie życie - dodaje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

  Personel Centrum przy ulicy Limanowskiego zapewnia potencjalnych krwiodawców o absolutnym bezpieczeństwie podczas procedur poboru krwi. - Podczas akcji wyjazdowych, czyli tak zwanych zbiórek w terenie krew jest pobierana przy wykorzystaniu takiego samego jednorazowego sprzętu, jak przy pobieraniu krwi w szpitalach oraz przychodniach. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi praktycznie nie występują. Przeciwnie, warto mieć na uwadze, że każdy litr krwi jest na wagę złota - podkreślają pracownicy radomskiej placówki służby krwi.

  We wtorek, 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy.

  W ramach obchodów tego wyjątkowego święta każdy kto w dniach 12 - 14 czerwca oddał krew otrzymał upominek. Łącznie krew oddało 254 osoby, co pozwoliło pozyskać ponad 115 litrów tej życiodajnej substancji.

  We wtorek radomskie Centrum odwiedziła grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych imienia mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica z Oddziałami Integracyjnymi. Wszyscy zainteresowani zobaczyli między innymi w jaki sposób krew zostaje przetworzona, jak pobierane są jej składniki i gdzie są przechowywane a także jakie leki otrzymujemy z krwi. Na wszystkie pytania gości odpowiadali pracownicy placówki.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  ZAGŁOSUJ na kandydatkę do korony Miss!

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>