Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie oddają krew. Warto to zrobić, bo tak ratujemy życie

wit
We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między innymi młodzież z radomskich szkół.
We wtorek 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy. Placówkę odwiedziła między innymi młodzież z radomskich szkół. RCKIK
Wakacje to najgorszy czas dla krwiodawstwa. Stali dawcy wyjeżdżają na urlop, a wypadków i potrzebujących w tym okresie przybywa.

Wakacyjne problemy z brakiem krwi w stacjach krwiodawstwa w całym kraju powtarzają się każdego roku. Dlaczego? Po pierwsze zapotrzebowanie jest większe, gdyż na drogach jest więcej wypadków. A po drugie stali honorowi krwiodawcy w wakacje często wyjeżdżają na urlopy. Nie ma też wyjazdów krwiobusów do szkół i uczelni wyższych, gdzie młodzież zawsze chętnie oddawała krew. Na stronach internetowych Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całym kraju są ogłoszenia o grupach krwi, których zapasów jest najmniej.

W miesiącach wakacyjnych wzrasta zapotrzebowanie na krew, ale zmniejsza się liczba krwiodawców.

- Nie zmniejszają się chęci oddających, ale ich liczba na terenie działalności centrum. Newralgicznymi w tej kwestii miesiącami są zwłaszcza czerwiec i lipiec. W sierpniu szpitale tak organizują pracę, by wykonywać mniej zabiegów planowych - mówi wspominając ostatnie lata Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.
- Najgorzej jest z ujemnymi grupami krwi, bo one są najrzadsze. Dlatego też chciałbym zaapelować do potencjalnych krwiodawców. Jeśli tylko możecie oddawajcie krew - mówi Józef Waniek.

Nie jest tajemnicą, że placówki służby krwi wspierają się w uzupełnianiu zapasów tej życiodajnej substancji i jeśli tylko jest taka potrzeba oferują sobie pomoc a w rezultacie zapewniają bezcenny z laków potrzebującym: ofiarom wypadków, chorym, wymagającym transfuzji.

Krew może oddać każdy, kto cieszy się dobrym zdrowiem i ma od 18 do 65 lat. Wystarczy zgłosić się do stacji Regionalne-go Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu (ulica Limanowskiego 42; poniedziałek, środa w godzinach 7-14; wtorek 7 -18; czwartek, piątek 7-13), oddziałów terenowych (Grójec ulica Piotra Skargi 10; Kozienice ulica Generała Władysława Sikorskiego 10 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 -11.30) lub do mobilnych punktów pobrań (adresy są na stronie: www.rckik.radom.pl.)

Samo pobranie trwa około 7-8 minut. Cała procedura zabiera zazwyczaj nie więcej niż 40 minut. Dawcy przysługuje w zamian jeden dzień pełnopłatnego urlopu.

Przeciętnie w Polsce na 10 tysięcy mieszkańców przypada około 27 krwiodawców.

- Wiem, że niektórzy obawiają się igieł, odczuwają strach, ale warto stać się honorowym dawcą krwi, w ten sposób ratujemy ludzkie życie - dodaje dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Personel Centrum przy ulicy Limanowskiego zapewnia potencjalnych krwiodawców o absolutnym bezpieczeństwie podczas procedur poboru krwi. - Podczas akcji wyjazdowych, czyli tak zwanych zbiórek w terenie krew jest pobierana przy wykorzystaniu takiego samego jednorazowego sprzętu, jak przy pobieraniu krwi w szpitalach oraz przychodniach. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi praktycznie nie występują. Przeciwnie, warto mieć na uwadze, że każdy litr krwi jest na wagę złota - podkreślają pracownicy radomskiej placówki służby krwi.

We wtorek, 14 czerwca zorganizowano Dzień Otwarty w placówce przy ulicy Limanowskiego. Okazją był Światowy Dzień Krwiodawcy.

W ramach obchodów tego wyjątkowego święta każdy kto w dniach 12 - 14 czerwca oddał krew otrzymał upominek. Łącznie krew oddało 254 osoby, co pozwoliło pozyskać ponad 115 litrów tej życiodajnej substancji.

We wtorek radomskie Centrum odwiedziła grupa młodzieży z Zespołu Szkół Zawodowych imienia mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz uczniowie XI Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica z Oddziałami Integracyjnymi. Wszyscy zainteresowani zobaczyli między innymi w jaki sposób krew zostaje przetworzona, jak pobierane są jej składniki i gdzie są przechowywane a także jakie leki otrzymujemy z krwi. Na wszystkie pytania gości odpowiadali pracownicy placówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie