Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomianie są hojni, kwesta trwa

/inia/
W piątek datki do puszek zbierali miedzy innymi wolontariusze z liceum Kopernika Angelika Grzybowska i Przemysław Theuer.
W piątek datki do puszek zbierali miedzy innymi wolontariusze z liceum Kopernika Angelika Grzybowska i Przemysław Theuer. Ł. Wójcik
Jeszcze masz szansę wesprzeć zbiórkę na rzecz ratowania zabytków cmentarza na Borkach

Trwa trzydniowa kwesta na rzecz Ratowania Zabytków Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Zbiórka rozpoczęła się w czwartek i potrwa do soboty. Pierwszego dnia udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych. Najwięcej, bo 2 tysiące 190 złotych miał w puszce Ireneusz Kobrzycki, który przyciągał uwagę husarskim strojem.

- Powodzenie kwesty to pogoda i oczywiście znane twarze a husarz przyciągał uwagę wielu - mówi Barbara Pikiewicz ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego. - Odwiedzający groby robili sobie z nim zdjęci i przy okazji wrzucali datki do puszek.

Kwestujący pojawili się na cmentarzu także w piątek. - Mamy piękna pogodę a ludzi jest naprawdę dużo - mówi Barbara Pikiewicz. - Datki są bardzo różne, choć mamy wrażenie, że jest ich mniej niż w latach ubiegłych.

Społecznicy liczą jeszcze jednak na hojność radomian. - W tym roku odwiedzanie grobów rozłożyło się na cztery dni - mówi Barbara Pikiewicz. - Widać to chociażby po tym, że 1 listopada nie było takich tłumów jak w poprzednich latach.

Kwestę można jeszcze wesprzeć w piątek i sobotę w godzinach od 9 do 16. Wolontariuszy z puszkami można spotkać zarówno od strony bramy głównej przy ulicy Limanowskiego oraz przy nowej bramie cmentarza od ulicy Dębowej.

Zainteresowaniem cieszy się także album wydany z okazji 200 - lecia Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu "Ocalić od zapomnienia". Cena albumu to 45 złotych. Całkowity dochód ze sprzedaży wydawnictwa po spłaceniu kosztów wydruku zasili konto Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ulicy Limanowskiego.

Do tej pory dzięki kwestom Społeczny Komitet zebrał ponad 380 tysięcy złotych, za które udało się wyremontować kilkanaście zabytkowych grobów. Ostatnio odnowione groby to żeliwny nagrobek Ignacego Karpińskiego zmarłego w 1846 roku, żołnierza wojsk napoleońskich, kawalera orderu Virtuti Militari, kapitana Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku i doktora Leona Przybyłki z początku XIX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie