Radomianka bez medalu igrzysk paraolimpijskich

/sid/
Alicja Fiodorow (w środku) awansowała do finału biegu na 200 metrów
Alicja Fiodorow (w środku) awansowała do finału biegu na 200 metrów archiwum prywatne
Jutro kolejna szansa

Justyna Kozdryk, z Radomskiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Radom zajęła z wynikiem 95 kg, 5. miejsce w igrzyskach paraolimpijskich w konkursie podnoszenia ciężarów. Kolejna z radomianek, Alicja Fiodorow awansowała do finału biegu na 200 metrów.

Od środy, w Londynie trwają igrzyska paraolimpijskie. Startuje w nich czwórka zawodników radomskiego klubu. W piątek rywalizowały, Alicja Fiodorow w biegu na 200 m i Justyna Kozdryk w podnoszeniu ciężarów, w kategorii 44 kg.

Kozdryk rozpoczęła start w konkursie od udanego podejścia do sztangi ważącej 95 kg. Kolejna dwie próby, do ciężaru 100 kg były nieudane. Wynik 95 kg, dał Kozdryk 5. miejsce. Czwartą pozycję przegrała z Egipcjanką Zeinab Oteify wagą ciała, bowiem obie zaliczyły ten sam ciężar.

- Nie wiem, co stało się w Londynie - przyznaje Mirosław Malec, klubowy trener Kozdryk. - Była w stanie podnieść 100 kg. Wyciskała sztangę o takim ciężarze wielokrotnie. Szkoda, bo gdyby zaliczyła próbę na 100 kg, wywalczyłaby brązowy medal. Jest lżejsza od Ukrainki Lidii Soloviowej, która zdobyła "brąz".

Mistrzynią igrzysk paraolimpijskich został Nigeryjka Ivory Nwokorie, wyciskając sztangę ważącą 109 kg. Drugie miejsce przypadło Turczynce, Cigdem Dede, która zaliczyła próbę na 105 kg.

- Stało się, jak się stało, trzeba pracować dalej, chociaż przyznam, że nie wiem, co trzeba zrobić, aby osiągać takie wyniki jak Nigeryjka. Ale nie rezygnujemy - kończy Malec.

Zmagania rozpoczęli już także lekkoatleci. W piątek, radomianka, Fiodorow wystartowała w eliminacjach biegu na 200 metrów. Z wynikiem 25,92 sekundy awansowała do finału, który okazał się trzecim czasem eliminacji. Najszybciej w eliminacjach pobiegła Kubanka, Yundis Castillo, uzyskując czas 24,81 sek.

Do sobotniego finału awansowała także druga z Polek startująca w tej konkurencji, Katarzyna Piekart. Finał zmagań na 200 metrów kobiet zaplanowano na sobotę, na godz. 22.53 polskiego czasu. Nieco wcześniej, o godz. 13.50, w eliminacjach biegu na 1500 metrów wystartuje trzeci ze sportowców radomskiego Startu, Marcin Awiżeń. Mariusz Sobczak w skoku w dal, będzie walczył o medale w przyszłym tygodniu.