Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstruktorzy byli na "wystrzałowej" imprezie w Skarżysku-Kamiennej

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Radomscy rekonstruktorzy byli na "wystrzałowej" imprezie
Radomscy rekonstruktorzy byli na "wystrzałowej" imprezie Grupa Rekonstrukcji Historycznej
Mieszkańcy Skarżyska-Kamienna licznie przybyli w ostatnią niedzielę 21 czerwca do Muzeum imienia „Orła Białego”, by wziąć udział w Strzeleckim „Pucharze Lata”. Na imprezie tej swoje zabytkowe karabiny prezentowali również członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia.

Zaledwie pięćdziesiąt kilometrów od Radomia, w Skarżysku Kamienna działa od 1968 roku Muzeum imienia „Orła Białego”. Główną jego ideą jest zachowanie dziedzictwa kulturowego związanego z historią wojska i wojskowości, a także przekazywanie wiedzy o dziejach regionu i jego znaczącego wkładu w historię Polski.

Ekspozycja uzbrojenia

Ważnym elementem zbiorów, są również eksponaty i dokumenty związane z działalnością oddziałów partyzanckich na terenie Gór Świętokrzyskich w czasie okupacji niemieckiej oraz te pochodzące z czasów Polski Ludowej.

Jednak niezmiennie od lat, największe zainteresowanie wzbudza ekspozycja plenerowa, na której zgromadzony jest sprzęt bojowy będący na wyposażeniu armii polskiej po 1945 roku. Interesującą część tej kolekcji stanowi uzbrojenie z okresu II wojny światowej, wydobyte z pól bitewnych. Kolekcja sprzętu przeciwlotniczego, czołgów, samochodów, armat czy też samolotów, to jedna z większych kolekcji militariów pod gołym niebem w kraju. Wizyta w tej placówce położonej w pobliżu zalewu w Rejowie, stanowi doskonałe połączenie ciekawej przygody z nauką.

Strzelecki „Pucha Lata”

W niedzielę 21 czerwca, na powitanie nadchodzących wakacji zorganizowano Strzelecki „Pucha Lata”, w którym mógł wziąć udział każdy chętny od młodzieży po osoby starsze. Nad przebiegiem turnieju czuwali członkowie Strzeleckiego Klubu Sportowego "PATRIA", a cenne nagrody ufundowały między innymi Zakłady ”Mesko”, wywodzące swoją tradycję od przedwojennej Państwowej Fabryki Amunicji w Skarżysku.

- Wyjazd do Skarżyska jest naszą pierwszą imprezą mundurową od czasu ogłoszenia epidemii. Dlatego też musieliśmy zachować wszelkie reżimy sanitarne, co jest dla nas nowym i nietypowym doświadczeniem związanym z prezentowaniem ekspozycji. Nie mniej jednak pewne doświadczenia policyjne, jakie posiadają członkowie naszej grupy, pozwoliły na sprawne przedstawienie prezentowanej kolekcji broni, choć do naszego namiotu ustawiła się kolejka chętnych. Każdy chciała mieć w rękach karabin, który niejednokrotnie był światkiem historii – mówi komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych podkomisarz Paweł Łuk - Murawski.

Unikatowa kolekcja broni

Rekonstruktorzy policyjni z Radomia zaprezentowali w muzeum swoją unikatową kolekcję zabytkowych karabinów. Publiczność ze szczególną uwagą podziwiała między innymi dość rzadki na rynku kolekcjonerskim japoński karabin Arisaka z 1905 roku, czy też zbiór austriackich karabinów Mannlicher z 1918 roku, opiewanych w pieśniach legionowych.

Nie zabrakło też arcyciekawego karabinu systemu Kropatschka czy francuskiego karabinu Lebel, w który wyposażona była armia generała Hallera, jak również angielskiego karabinu Lee – Enfield stanowiącego podstawową broń Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Niektóre z modeli tej broni, używane były w walce o niepodległość w latach 1914-1920 oraz podczas służby w Policji Państwowej.

Panie prezentowały mundury

- Ponieważ w tym roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica służby kobiet w policji, na imprezie w skarżyskim muzeum musiały wystąpić nasze urocze rekonstruktorki Agata i Ola, które prezentowały mundury Policji Państwowej Kobiet, jakie obowiązywały w latach 1935 – 1939. Na tą okoliczność wygłosiłem również krótki referat, zapoznając publiczność z przedwojenną problematyką i specyfiką służby kobiet policjantek – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

Rekonstruktorzy z Radomia ufundowali także nagrody w konkursie strzeleckim, przekazali komiksy policyjne dla najmłodszych uczestników oraz obdarowali Grzegorza Bienia, dyrektora Muzeum imienia Orła Białego pamiątkowym dyplomem „95 Rocznicy Służby Kobiet w Policji”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie