Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstruktorzy na I Wielkopolskim Rajdzie Szlakiem Policji Państwowej

Wojciech Szczepański
Rekonstruktorzy z Radomia pokazywali w Wielkopolsce historię umundurowania Policji Państwowej.
Rekonstruktorzy z Radomia pokazywali w Wielkopolsce historię umundurowania Policji Państwowej. Grupa Rekonstrukcji Historycznej
W sobotę, 13 kwietnia na terenie powiatu jarocińskiego, odbył się I Wielkopolski Rajd Szlakiem Policji Państwowej. Jego głównym organizatorem był Instytut Pamięci Narodowej z Poznania, a w imprezie uczestniczyli członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

Rajd był upamiętnieniem funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczpospolitej z Wielkopolski, którzy po napaści ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku dostali się do niewoli sowieckiej i w 1940 roku zostali zamordowani przez sowietów w Twerze. Rajd upamiętnił jednocześnie przypadającą w tym roku setną rocznicę powołania Policji Państwowej oraz 80. rocznicę rozpoczęcia II wojny światowej. Rajd miał charakter pieszego marszu terenowego po lesie, połączonego z elementami gry terenowej i surwiwalu. Na punktach kontrolnych „policyjne patrole” pełnili radomscy rekonstruktorzy. Uczestnicy rajdu wzięli również udział w inscenizacji historycznej i zajęciach edukacyjnych.

- Biorąc udział w tym rajdzie przybliżaliśmy młodzieży historię Policji Państwowej. Zaprezentowaliśmy różne wzory umundurowania przedwojennych funkcjonariuszy oraz to jak mundur zmieniał się przez okres dwudziestolecia międzywojennego. Nie zabrakło też pokazów, jak kierowanie ruchem ulicznym z lat trzydziestych ubiegłego wieku, czy też użycia pancerza Policji Państwowej – mówi aspirant Paweł Łuk – Murawski komendant rekonstruktorów policyjnych.

Ponadto radomianie zaprezentowali dwie wystawy tematyczne. Jedna poświęcona była broni palnej używanej przez policjantów w II Rzeczypospolitej oraz środków przymusu bezpośredniego, to jest oryginalnych kajdanków różnych wzorów, prowadnic, czy też pałki służbowej. Druga ekspozycja, obejmowała liczne historyczne zdjęcia, dokumenty, odznaki i insygnia mundurowe. Zaprezentowano również oryginał Dziennika Praw Państwa Polskiego z dnia 1 sierpnia 1919 roku, w którym została opublikowana Ustawa o Policji Państwowej.

- Ten rok jest szczególny dla nas rekonstruktorów policyjnych, ponieważ obchodzimy stulecie, służby której tradycje kontynuujemy. Dlatego też w wielu miejscach kraju będziemy prezentowali historię Policji Państwowej – dodaje Paweł Łuk – Murawski.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie