Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstruktorzy policyjni zaprezentowali się na Festiwalu Kryminału w Poznaniu

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia, na Poznańskim Festiwalu Kryminału „Granda”, przedstawili historię umundurowania przedwojennej policji.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia, na Poznańskim Festiwalu Kryminału „Granda”, przedstawili historię umundurowania przedwojennej policji. Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia
Od piątku do niedzieli, 18 - 20 września, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, gościli w Poznaniu na dość nietypowej imprezie, gdzie prezentowali swoje zbiory oraz umundurowanie związane z historią policji.

W dniach 18 – 20 września Poznań stał się stolicą polskiego kryminału, a to za sprawą Festiwalu Kryminału „Granda”, który już po raz szósty został zorganizowany w tym mieście. Przewodnią ideą tegorocznej imprezy było „kłamstwo”, jako jeden z warunków powstania dobrego kryminału.

Barwy kłamstwa

Na tegorocznej edycji w znakomitym towarzystwie pisarzy, kryminologów, policjantów, aktorów i specjalistów różnych branż rozważano liczne i niezwykłe aspekty „kłamstwa”. Sprawdzano jego wszystkie odcienie i barwy, poruszano „kłamstwa” jako narzędzia kreacji i manipulacji.

Rozprawiali o tym także najlepsi polscy i zagraniczni autorzy powieści kryminalnych i sensacyjnych, tacy jak Katarzyna Bonda, Vincent Severski, Katarzyna Puzyńska czy też Igor Brejdygant.

Powieść kryminalna to odmiana powieści, charakteryzująca się fabułą zorganizowaną wokół zbrodni, okoliczności dojścia do niej, dochodzenia oraz ujawnienia osoby sprawcy. Tworzona była już pod połowy dziewiętnastego wieku, często ekranizowana, a książkowi bohaterowie tacy jak Sherlock Holmes czy komisarz Maigre, stali się ikonami kultury popularnej.

Do najwybitniejszych twórców polskiej powieści kryminalnej należą Maciej Słomczyński piszący pod pseudonimem Joe Alex oraz Joanna Chmielewska. Szczególne miejsce na mapie współczesnego polskiego kryminału, zajmuje „kryminał historyczny”, którego głównym przedstawicielem jest Marek Krajewski.

Spotkanie z kryminałem

Poznański Festiwal Kryminału „Granda” to sensacyjne spotkanie z kulturą rozgrywające się na obszarze literatury, filmu, muzyki i teatru, realizowane jednocześnie w różnych placówkach edukacyjnych, zwanych „stacjami sensacji”. W jego ramach odbyła się również coroczna gala premier powieści kryminalnej, a na uczestników festiwalu miłośników opowieści z dreszczykiem, czekały liczne spotkania, wykłady, warsztaty oraz wydarzenia artystyczne.

Nie zabrakło także spotkania z ekspertami z zakładu medycyny sądowej, którzy odkrywali tajniki profilowania kryminalistycznego, wyjaśniali przyczyny fascynacji zbrodnią i opowiadali o sprawach kryminalnych, które wyszły na jaw dopiero po latach. Jedną z atrakcji była „kryminalna parada” na starym rynku w Poznaniu w której uczestniczyli radomscy rekonstruktorzy.

Policyjny jubileusz

Organizatorzy nie zapomnieli również o 95 rocznicy służby kobiet w policji, czemu była poświęcona niedzielna cześć festiwalu, którego twarzami były radomskie rekonstruktorki Agata Podsiedlak i Aleksandra Duda. Aktorską gwiazdą "Grandy” była aktorka Magdalena Schejbal, znana z serialu „Kryminalni”.

- Od dziesięciu lat, tak jak istnieje nasza grupa rekonstrukcyjna, jeździmy na różne imprezy głównie inscenizacje, wystawy broni, pokazy czy też obchody rocznicowe. Po raz pierwszy mieliśmy kontakt z literaturą która pasuje do tego co przestawiamy. Historia policji, to też historia wykrywania przestępstw, ścigania przestępców, czy też stosowania metod naukowych w pracy kryminalnej – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

- Nasza wystawa umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia Policji Państwowej oraz prezentacja oryginalnych zdjęć, dokumentów, podręczników policyjnych, w tym na przykład do tresury psów policyjnych, czy też przedwojennych środków przymusu bezpośredniego w postaci kajdanek z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku, były jedną z atrakcji "radomskiej stacji sensacji” i wzbudziły duże zainteresowanie licznej publiczności. A uroku dodawały jej nasze piękne dziewczyny – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie