Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstruktorzy uczcili pamięć Komendanta Głównego Policji z lat międzywojennych

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia wraz z prezesem łódzkiej Rodziny Policyjnej, brali udział w uroczystościach w Czarnocinie.
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia wraz z prezesem łódzkiej Rodziny Policyjnej, brali udział w uroczystościach w Czarnocinie. Archiwum prywatne
W sobotę 1 maja w Czarnocinie, na terenie powiatu piotrkowskiego, odbyły się uroczystości z okazji 95 rocznicy powołania na stanowisko Komendanta Głównego Policji Państwowej Janusza Jagryma Maleszewskiego. Uczestniczyli w nich członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej z Radomia.

Janusz Jagrym Maleszewski pochodził z rodziny ziemiańskiej. Służył jako ułan, a następnie podoficer i oficer w Legionach Polskich. W czasie słynnej szarży pod Rokitną 10 czerwca 1915 roku dowodził plutonem drugiego szwadronu ułanów, który został później przekształcony w 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich. Wziął czynny udział w „przewrocie majowym”, broniąc wraz z pułkownikiem Sławojem Składkowskim gmachu Ministerstwa Spraw Wojskowych. W latach 1926 – 1935 pełnił funkcję Komendanta Głównego Policji Państwowej, a następnie został senatorem z ówczesnego województwa kieleckiego. Posiadał stopień pułkownika Wojska Polskiego. Jest patronem łódzkiego garnizonu policji. Jego żona Jadwiga była organizatorką i pierwszą przewodniczącą Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”.

Pierwsza cześć uroczystości rocznicowych rozpoczęła się w Łodzi od uroczystej zbiórki na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji. Potem delegacje przejechały do Czarnocina, gdzie w miejscowym kościele odprawiono mszę upamiętniającą urodziny komendanta Maleszewskiego oraz zmarłą niedawno Marię Czernek, ostatnią wdowę katyńską, żonę przedwojennego policjanta.

Po mszy złożono wieńce i zapalono znicze przy tablicy pamiątkowej umieszczonej na budynku urzędu gminy. Podczas tych uroczystości, Aleksandrę Dudę, rekonstruktorkę policyjną z Radomia odznaczono Medalem „Pro Patria”, który przyznał Kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Organizatorem uroczystości było łódzkie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”.

Czarnocin to jedna ze starszych i większych polskich wsi, położona w powiecie piotrkowskim, która należała niegdyś do książąt mazowieckich. W 1289 roku erygowano tu parafię i włączono ją do funkcjonującej wówczas diecezji włocławskiej. Znajduje się tam zabytkowy kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wybudowany w latach 1880–1891 oraz pozostałości dawnej stacji kolei warszawsko – wiedeńskiej „Wolbórka”, na której pracował Władysław Rejmont słynny polski pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, za powieść „Chłopi”. Tutaj również 1 maja 1879 roku urodził się Janusz Jagrym Maleszewski.

- Nasza grupa rekonstrukcyjna tworzy Oddział Radomski Łódzkiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, stąd nasza obecność na uroczystościach w Czarnocinie, gdzie wraz z współczesnymi policjantami wystawiliśmy również posterunek honorowy. Często gościmy w województwie łódzkim na podobnych uroczystościach oraz na piknikach historycznych. Konsekwencją tej ponad dziesięcioletniej działalności, są między innymi wyróżnienia dla najbardziej aktywnych członków grupy. Dlatego też z radością przyjęliśmy widomość o odznaczeniu zaszczytnym medalem naszej koleżanki Oli – mówi podkomisarz Paweł Łuk – Murawski, komendant radomskich rekonstruktorów policyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie