Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy rekonstruktorzy walczyli i przypominali historię na Święcie Wojska Polskiego w Skierniewicach

WS
Rekonstruktorzy z Radomia brali udział w inscenizacji w Skierniewicach podczas obchodów Święta Wojska Polskiego.
Rekonstruktorzy z Radomia brali udział w inscenizacji w Skierniewicach podczas obchodów Święta Wojska Polskiego. Zdjęcia archiwum prywatne
Rekonstruktorzy policyjni z Radomia, uczcili Święto Wojska Polskiego w Skierniewicach, biorąc udział w inscenizacji oraz w pikniku militarnym. Ich projekt historyczny „Szkoła Obrony Powietrznej”, cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności.

Uroczystości religijne i patriotyczne

W czwartek 15 sierpnia w Skierniewicach miały miejsce uroczystość patriotyczne związane ze Świętem Wojska Polskiego, które rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w tamtejszym kościele garnizonowym. Po ceremonii religijnej przed Pomnikiem Niepodległości, złożono wieńce oddano i salwę honorową.

Piknik militarny i inscenizacja bitwy nad Bzurą

W godzinach popołudniowych mieszkańcy Skierniewic tłumnie przybyli do Muzeum Historycznego, gdzie został zorganizowany piknik militarny. Poprzedziło go otwarcie wystawy pod tytułem „Dla przeszłości – przywrócić pamięć o przedwojennej organizacji przysposobienia wojskowego kobiet”, która powstała z inicjatywy Ogólnopolskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Zwieńczeniem obuchów była rekonstrukcja historyczna.

Już po raz szósty w rama projektu „Skierniewickie spotkania z historią” miasto to staje się miejscem, odtworzenia wydarzeń upamiętniających wojnę obronną z 1939 roku. Rekonstrukcja nawiązywała do walk 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty, podczas bojów toczonych na zachodnim i północnym Mazowszu, a szczególnie podczas „Bitwy nad Bzurą”. Strzały z armat, wybuchy pocisków, ryk silników czołgowych , krew i kurz na polu bitwy, złożyły się na odtworzenie wydarzeń sprzed osiemdziesięciu lat, mających miejsce właśnie w okolicach Skierniewic. Widzowie oprócz rekonstrukcji walki, mogli zobaczyć umundurowanie i wyposażenie oraz uzbrojenie oddziałów polskich i niemieckich, ich specjalistyczny sprzęt, repliki czołgów i samochodów pancernych. Częścią „polska” tej rekonstrukcji dowodził znany radomianin Paweł Łuk – Murawski.

- Inscenizacje to ważny składnik naszej działalności, w którym wraz z innymi pasjonatami odtwarzamy walczące formacje różnych armii i krajów. To pewien rodzaj plenerowego teatru historii, rozgrywający się tuż przed oczami widzów. Dlatego też dbamy o realia mundurowe, wyposażenie i uzbrojenie, by było ono jak najbardziej zbliżone do czasu rekonstruowanych wydarzeń – mówi podkomisarz Paweł Łuk-Murawski komendant rekonstruktorów policyjnych z Radomia.

W inscenizacji aktywny udział brali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej z Radomia, wcielając się w rolę zarówno żołnierzy polskich z września 1939 roku oraz przedwojennych policjantów.

Szkoła Obrony Powietrznej

Po rekonstrukcji w ogrodach muzealnych radomianie pokazali swój projekt historyczny nazwany „Szkoła Obrony Powietrznej”, który jest nawiązaniem do udziału społeczeństwa II Rzeczypospolitej w działaniach ówczesnej masowej organizacji proobronnej, jaką była Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

- Oprócz inscenizacji, uczestniczymy także w licznych piknikach militarnych, prezentując szczególnie w tym roku, związanym ze 100-leciem powstania Policji, oryginalne pamiątki policyjne z okresu II Rzeczypospolitej, na licznych wystawach w kraju. Mamy tutaj bezpośredni kontakt z ludźmi, którzy są bardzo zainteresowaniu rodzimą historią. Niejednokrotnie nawiązujemy do wątków radomskich w zależności od charakteru ekspozycji jaki przedstawiamy. Jako jedyni w kraju w swoje działalności rekonstrukcyjnej nawiązujemy do działalności Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Od 1928 roku w Radomiu bardzo aktywnie działał oddział kolejowy takiej Ligi, z którego inicjatywy w 1937 roku została zbudowana w naszym mieście wieża spadochronowa. Możemy być dumni z naszej radomskiej historii – dodaje podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie