Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomscy społecznicy mówili o swoich dokonaniach na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego

Barbara Koś
Na kwestę zapraszaja Jerzy Przyborowski, ksiądz Piotra Zamaria i Sławomir Adamiec.
Na kwestę zapraszaja Jerzy Przyborowski, ksiądz Piotra Zamaria i Sławomir Adamiec. Lukasz Wójcik
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu organizuje kolejną kwestę z której dochód zostanie przeznaczony na odnowę najstarszych i najpiękniejszych nagrobków na naszym cmentarzu. Członkowie Komitetu mówili o tym w czwartek na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

29. kwesta przeprowadzona w dniach 31 października i 1 listopada w godzinach 9-15 odbędzie się w roku jubileuszowym dla Komitetu - działa on już 20 lat. W tym czasie odnowił 17 grobów.

-Chciałbym właśnie w tym miejscu podziękować wszystkim członkom Społecznego Komitetu za pomoc w ratowaniu zabytkowych grobów - mówił wczoraj na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego jego dyrektor, ksiądz Piotr Zamaria. Tam właśnie przewodniczący Komitetu, Jerzy Przyborowski i jego zastępca, Sławomir Adamiec poprosili na spotkanie, by pokazać efekty pracy Komitetu, która jest możliwa dzięki datkom radomian podczas kwest.

Dla uczczenia swego jubileuszu Komitet przeprowadził renowację grobu Marianny (Maryanny) Chludzińskiej z XVIII wieku oraz konserwację nagrobka dzieci rodziny Wielichowskich. Oba postumenty zostaną ustawione w alei głównej, w rejonie Anioła Ciszy.

W tej chwili grób Marianny (Maryanny) Chludzińskiej, neoklasycystyczny postument z piaskowca, zwieńczony urną nakrytą welonem leży jeszcze na wózku remontującej go firmy ale lada moment stanie w swoim dawnym miejscu.

- Nagrobek był mocno odchylony od pionu, z dużymi ubytkami kamienia i spoiw oraz mocno pokryty mchem, niszczącym strukturę delikatnego piaskowca - mówi Adamiec. - Teraz jego forma została przywrócona. Nagrobek dzieci Wielichowskich należy do najstarszych nagrobków dziecięcych typu rzeźba na cokole. Podany został tylko konserwacji, ponieważ jego remont zrobiono w 2004 roku- wyjaśniał Sławomir Adamiec.

Renowacja nagrobka Maryanny kosztowała ponad 20 tys złotych. A podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano blisko 41 tys zł. Część pieniędzy pochłonęła też konserwacja. Czy Komitetowi wystarczyło funduszy na obie renowacje?

- Nie, jeszcze trochę brakuje. - odpowiada Adamiec. - Mamy nadzieję, że dzięki hojności osób odwiedzających nekropolię przy ulicy Limanowskiego w dniach listopadowych świąt, uda nam się zebrać brakujące pieniądze, na pokrycie kosztów tegorocznych prac oraz zaplanować renowacje w 2016 roku.

Ksiądz Zamaria przypomniał też, że w niedzielę, 1 listopada, we Wszystkich Świętych, msze parafii św. Wacława o godz. 8. 10. 11.30 i 15. odbywają się na cmentarzu. O godz.14.30 na cmentarzu będą wypominki za zmarłych w tym roku i pochowanych na tym cmentarzu.
2 listopada - Wspomnienie Wiernych Zmarłych. Msze Św. w kościele o godz. 8 i 17 Po Mszy Św. o godz. 12 odbędzie się procesja po cmentarzu z modlitwami za zmarłych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie