Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Biblioteka Cyfrowa się rozwija

/bk/
- Sale dla Pracowni Digitalizacji będą gotowe w listopadzie
- Sale dla Pracowni Digitalizacji będą gotowe w listopadzie Barbara Koś
250 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna na dalszy rozwój Biblioteki Cyfrowej. Dzięki tej kwocie powstanie Pracownia Digitalizacji.
- Sale dla Pracowni Digitalizacji będą gotowe w listopadzie
- Sale dla Pracowni Digitalizacji będą gotowe w listopadzie Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

- Przyśpieszy to proces digitalizowania zbiorów bibliotecznych, które będą szybciej dostępne dla czytelników w postaci cyfrowej - mówi Anna Skubisz - Szymanowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dotychczas aby poddać wydawnictwa z radomskiej książnicy digitalizacji trzeba było je wozić poza Radom.

Dla organizacji pracowni trzeba było wygospodarować pomieszczenia. Przeznaczono dla niej trzy sale na parterze mieszczące dotąd księgozbiór z XIX wieku. Teraz księgozbiór ma swoje miejsce w filii na Wośnikach a w opróżnionym magazynie trwa remont.

To poważny remont. Bo jak zaznacza dyrektor Skubisz - Szymanowska - trzeba najpierw nie tylko założyć sieć komputerową w nowym pomieszczeniu ale także wymienić ją w całej bibliotece przy ulicy Piłsudskiego 12. Dotychczasowa sieć nie "udźwignie" bowiem mocy nowoczesnego sprzętu komputerowego, jaki stanie w Pracowni Digitalizacji. Przede wszystkim - serwerowni, która stanie się sercem Pracowni oraz skanera.

Wymieniana jest także instalacja elektryczna. Pomieszczenia muszą mieć też specjalne ściany i wyposażenie. Równocześnie z remontem biblioteka ogłosi przetarg na zakup sprzętu.

Jak powiedziała nam dyrektor Skubisz - Szymanowska, cała Pracownia Digitalizacji będzie gotowa w listopadzie.

Radomska Biblioteka Cyfrowa w liczbach:

Radomska Biblioteka Cyfrowa gromadzi dokumenty regionalne, rozproszone w wielu instytucjach, zapewnia dostęp do dokumentów poprzez Internet, zabezpiecza, chroni i archiwizuje cenne, stare zbiory regionalne a także popularyzuje zbiory własne.

Tylko w styczniu i lutym 2011 roku Radomska Biblioteka Cyfrowa przy Miejskiej Bibliotece Publicznej miała ponad 100 tysięcy wejść.

Na serwerze Biblioteki jest już prawie 5 tysięcy publikacji. To książki, czasopisma i gazety, dokumenty życia społecznego i mapy.

Najpopularniejszą pozycją jest album Aleksandra Janowskiego: "Widoki Radomia" z roku 1899.

Najstarszą pozycją Biblioteki jest "Kazanie na uroczystość Oczyszczenia Najświętszej Panny Maryi w Radomiu w Kościele Farnym" z 1694 roku.

Ekipa Radomskiej Biblioteki Cyfrowej to Maria Kaczmarska, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego miejskiej biblioteki, Michał Krok, Michał Iwańczyk i Aleksandra Malczyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie