Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska "Elektrownia" i Muzeum Instrumentów Ludowych w Szydłowcu laureatami "Wierzby"

Barbara Koś
W kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum” II miejsce zajęła wystawa „Ludowe stradivariusy” przygotowana przez  Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.
W kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum” II miejsce zajęła wystawa „Ludowe stradivariusy” przygotowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Nasz Szydłowiec
O zwycięstwo w konkursie "Mazowieckie Zdarzenie Muzealne – Wierzba’’ walczyła rekordowa liczba 94 wystaw, projektów i wydawnictw.

– Wśród zgłoszonych inicjatyw znalazły się m.in. te dotyczące różnych istotnych wydarzeń społeczno-politycznych, przemian, które przybliżały historię społeczności ewangelicznej i żydowskiej. Były wystawy dotyczące postaci, artystów, naukowców. Jednym słowem bardzo duże spektrum działalności muzealnej i to nas cieszy, bo z roku na rok nasza „Wierzba” cieszy się bardzo dużym powodzeniem – mówi zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Agnieszka Kuźmińska

W kategorii „Najciekawsza wystawa zorganizowana przez większe muzeum” II miejsce zajęła wystawa „Ludowe stradivariusy” przygotowana przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Na wystawie– będącej częścią szerszego projektu o tym samym tytule, znalazły się specjalnie wyselekcjonowane egzemplarze skrzypiec, najciekawsze i najbardziej znamienne formy tych instrumentów ludowych. Zdecydowana większość z nich pochodzi ze zbiorów muzeum-57 skrzypiec), dziewięć cennych eksponatów użyczyły inne muzea.

III miejsce przyznano wystawie „Od Malewicza do Strzemińskiego” zorganizowana przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Ekspozycja składała się z trzech głównych zespołów dzieł. Pierwszy z nich to prace artystów awangardy: jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku Kazimierza Malewicza, autora suprematyzmu, Władysława Strzemińskiego, twórcy unizmu i wybitnej rzeźbiarki Katarzyny Kobro. Drugi zespół przedstawiał dorobek wybranych artystów rozwijających awangardowe założenia w okresie powojennym. To dzieła Henryka Stażewskiego i Stefana Gierowskiego. Ostatnia część ekspozycji zawierała prace współczesnych artystów, ukazujących znaczenie awangardowej spuścizny dla współczesnej kultury. Cała ekspozycja obejmowała blisko 120 dzieł – obrazów, rysunków, rzeźb, grafik, plakatów, fotografii, a także wiele cennych materiałów archiwalnych. Wzbogacona była dokumentami historycznymi z okresu Awangardy. Powstała z okazji 100 lecia Awangardy w sztuce.

Wyróżnienie uzyskała wystawa „O potrzebie Tworzenia Widzeń 1929-2017” w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Inspiracją dla wystawy, a jednocześnie jej tytułem, stał się historyczny esej Stefana Themersona z 1936 roku. Ekspozycja miała formę kolażu, z którego zbudowana była mozaika ułożona na kilku poziomach eksperymentowania z szeroko rozumianą wizualnością. Była zapisem historycznych i współczesnych praktyk artystycznych, które angażują naszą wyobraźnię w zdecydowanie bardziej aktywny sposób. Jednym z mediów był film artystyczny. Eksperymenty i doświadczenia związane z ruchomym obrazem, światłem, operowaniem przestrzenią i efektami optycznymi zaprezentowano w różnych przestrzeniach muzeum.

Konkurs „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” jest kierowany do placówek muzealnych na całym Mazowszu. Nagradzane są w nim wszelkie muzealne inicjatywy zarówno projekty, wydawnictwa, jak i wystawy. Mazowieckie muzea w ten sposób mogą zaprezentować swoje działania, a dodatkowo otrzymać prestiżowe wyróżnienie.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie