Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna atrakcyjnie rozpoczęła sezon artystyczny 2018/2019. Wystąpił Kwartet Śląski, jedna z najlepszych grup w Polsce

Barbara Koś
Kwartet Śląski wystąpił razem z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Roberta Kabary.
Kwartet Śląski wystąpił razem z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Roberta Kabary. Barbara Koś
Sobotnim „Koncertem Inauguracyjnym” Radomska Orkiestra Kameralna rozpoczęła nowy sezon artystyczny.

Przybyłych słuchaczy powitała Natalia Rogińska, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Przypomniała, że radomska orkiestra nie miała praktycznie wakacyjnej przerwy: w lipcu prezentowała się publiczności w muszli w parku imienia Kościuszki w cyklu „Lato z ROKiem”.

W sierpniu muzycy mieli intensywne próby przed występem w Wieluniu, w którym zagrali „Requiem” Mozarta podczas obchodów rocznicy Września, a także przed koncertem inaugurującym Międzynarodowy Festiwal Klarnetowy Clarimania we Wrocławiu. Radomska orkiestra zagrała tam w czwartek, 27 września. Teraz skupia wszystkie siły nad repertuarem dla radomian.

Życzenia udanego sezonu wraz z koszem kwiatów dla muzyków przekazał Radomskiej Orkiestrze Kameralnej prezydent, Radosław Witkowski. Gościem sobotniego koncertu był Kwartet Śląski, jeden z najlepszych w tej chwili kwartetów w Polsce, obchodzący w tym roku 40 lecie pracy artystycznej. Kwartet w składzie Szymon Krzeszowiec - I skrzypce, Arkadiusz Kubica - II skrzypce, Łukasz Syrnicki – altówka i Piotr Janosik – wiolonczela, zagrał IV Kwartet smyczkowy Grażyny Bacewicz.

Ta trzyczęściowa kompozycja utrzymana w stylistyce neoklasycyzmu, stanowi pełen fantazji i różnorodny utwór, w którym można dostrzec wpływ polskiej muzyki ludowej, zapożyczenia z muzyki hiszpańskiej a w finale żywy oberek jako refren.

Następnie wspólnie z Radomską Orkiestrą Kameralną pod batutą Roberta Kabary Kwartet zagrał Introdukcję i Allegro Edwarda Elgara.

W drugiej części koncertu zabrzmiało jedno z najpiękniejszych dzieł stworzonych na orkiestrę kameralną: Serenada E-dur Antonina Dworzaka. Utwór, przepełniony urokiem i lekkością muzyki z ducha mozartowskiej, klasyczną formę łączy z tanecznymi rytmami, słowiańskim duchem i harmonią, a ostateczny wydźwięk ekspresyjny nasuwa skojarzenia z tradycją tworzenia muzyki w czeskich zamkach i pałacach. Od pierwszej do ostatniej nuty daje się odczuć radość motywującą kompozytora w tworzeniu.

Serenada bardzo spodobała się słuchaczom i orkiestra bisowała ostatnią część .

ZOBACZ TEŻ: Kwintet ROK koncertował w Łaźni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie