Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza na koncert symfoniczny. Zagra ponad 30 muzyków!

Barbara Koś
Gość Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Piotr Sułkowski, to dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie scencizne.
Gość Radomskiej Orkiestry Kameralnej, Piotr Sułkowski, to dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie scencizne. Akademia Muzyczna w Bydgoszczy,fot.Tomasz Waszczuk
Na zupełnie inny niż zwykle koncert zaprosi już za tydzień, w sobotę, 18 stycznia, o godzinie 18 Radomska Orkiestra Kameralna. Na scenie wystąpi Radomska Orkiestra Kameralna w składzie symfonicznym: zagra ponad 30 muzyków!

Radomska orkiestra gra, przypomnijmy, w składzie 16 osobowym. Czy kiedyś rozwinie się w symfoniczną? Miejmy nadzieję. Poziom naszej orkiestry jest bardzo wysoki, o czym mieli już okazję przekonać się czołowi polscy muzycy z Krzysztofem Pendereckim na czele.
Teraz posłuchamy, jak radomscy muzycy zagrają wspólnie z zaproszonymi na ten koncert artystami z innych ośrodków. Liczymy, że pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, radomianie i goście pokażą klasę.

Jaki program koncertu?

W programie koncertu znajdą się, między innymi, takie utwory jak słynna Symfonia Es-dur nr 3 „Eroica” op.55 Ludwika van Beethovena oraz –Symfonia A-dur nr 4 „Włoska” op.90 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy

Symfonia nr 3 Es-dur op. 55 "Eroica" Ludwiga van Beethovena powstała w latach 1802-04. Należy do kanonu symfoniki klasycznej. Znany powszechnie przydomek "Eroica" oryginalnie nie miał być przypisany symfonii, początkowo Beethoven zamierzał bowiem zadedykować ją Napoleonowi Bonapartemu. Gdy jednak, kończąc swoje dzieło w roku 1804, dowiedział się, że 2 grudnia 1804 r. Napoleon koronował się na Cesarza Francuzów, zmienił zamiar.

Jedna z wersji głosi, że kompozytor „skoczył do biurka, chwycił stronę tytułową i, przedarłszy na dwoje, rzucił ją na podłogę. Miał także, wypowiedzieć słowa: "Teraz i on pogwałci prawa ludzi, by zaspokoić swoją ambicję, wyniesie się ponad wszystkich, stanie się tyranem!"
Niezależnie od intencji dzieło otrzymało włoski podtytuł "Sinfonia eroica, composta per festeggiare il sovvenire d'un grand'Uomo" ("Symfonia bohaterska, napisana ku uczczeniu pamięci wielkiego Człowieka".

"Eroica" jest dziełem pod wieloma względami nowatorskim. Beethoven zastosował w niej rewolucyjne rozwiązania formalne: marsz żałobny w części II, w finale wariacje zamiast zwyczajowego allegra sonatowego lub ronda. Oprócz nich można w "Eroice" znaleźć wiele innowacji.

IV Symfonia A-dur op. 90, nazywana powszechnie "Włoską" Feliksa Mendelssohna. zainspirowana jest barwną atmosferą Włoch.  Skomponowana została w 1833, a po raz pierwszy wykonano ją 13 maja tegoż roku w Londynie w Królewskiej Filharmonii.

Symfonia składa się z czterech części. Pierwsza, mająca formę sonaty, ma charakter radosny. Po niej następuje pełne ekspresji Andante powstałe pod wpływem religijnej procesji, w której uczestniczył kompozytor w Neapolu.
Trzecia część to menuet i trio, natomiast finał symfonii wprowadza elementy znane z muzyki tanecznej: rzymskiego saltarello i neapolitańskiej tarantelli.

Kim jest dyrygent?

Piotr Sułkowski to dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. Posiada ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a potem dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym.

Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań. Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji. Obecnie współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i zagranicą. Zajmuje się również pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury.
Laureat wielu nagród za za działalność artystyczną i popularyzowanie muzyki klasycznej wśród mieszkańców regionu Warmii i Mazur.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie