Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert „Tony Stradivarius i jego Księga Zaklęć”

Barbara Koś
Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert „Tony Stradivarius i jego Księga Zaklęć”.
Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła na koncert „Tony Stradivarius i jego Księga Zaklęć”. Barbara Koś
Mamy zdolnych uczniów Stradivariusa - Radomska Orkiestra Kameralna zaprosiła w sobotę, 6 kwietnia, do sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych, na koncert „Tony Stradivarius i jego Księga Zaklęć.”

Koncert zorganizowany w ramach 23. Festiwalu Wielkanocnego imienia Ludwiga van Beethovena, skierowany był przede wszystkim do młodych słuchaczy i dlatego tym razem na widowni zaroiło się od dzieci, także najmłodszych.

Bo to właśnie dla maluchów skomponował swój utwór „The Conductors Spellbook” Paul Dooley, a wykonawcy: Jerzy Petersburski, junior – Narrator, Yaniv Segal – dyrygent (Detroit Symphony Orchestra) oraz Radomska Orkiestra Kameralna doskonale dostroili się do tego klimatu.

Najpierw jednak Elżbieta Chojnowska, przedstawicielka Stowarzyszenia imienia Ludwiga van Beethovena, organizatora Festiwalu, podziękowała władzom Radomia za możliwość takiego koncertu w naszym mieście, co dzieje się już po raz kolejny.

- Naszym celem jest umożliwienie rozwoju kultury muzycznej mieszkańców, a zwłaszcza tych najmłodszych- odpowiedział wiceprezydent, Karol Semik.- Bo oni przekażą ją kiedyś swoim dzieciom.

Widownię powitał Narrator koncertu, Jerzy Petersburski, junior, syn kompozytora, Jerzego Petersburskiego, sam także kompozytor, muzyk i satyryk, znany z wielu muzycznych programów telewizyjnych. W kilku słowach powiedział, że kompozycja Paula Dooleya „The Conductors Spellbook” to utwór pełen magii dla dzieci i rodziców. Pokaże, jak działają instrumenty, kim jest dyrygent i jaka jest jego moc. Dowiemy się także o tym, co można wyczytać z partytury. Bo może ona jest tą księgą zaklęć?...

I Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Yaniv Segala (to młody, polsko amerykański muzyk, pełniący obowiązki dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w Detroit (USA) pod dyrekcją Leonarda Slatkina) rozpoczęła grać „The Conductors Spellbook”, czyli „Księgę Zaklęć.”

Okazało się, że historia o Tonym Stradivariusie i jego „Księdze Zaklęć”, przy pomocy której może mieć on władzę nad orkiestrą, bierze swój początek w momencie, w którym mały chłopiec, Tony, wychodzi właśnie z całą swoją klasą z koncertu w wielkiej sali (takiej jak sala imienia Krzysztofa Pendereckiego, porównał Jerzy Petersburski) i …ginie. Wszyscy go szukają, lecz nie jest to proste, bo Tony jest niby obecny, ale w innym świecie. Znajduje się sam na sam z instrumentami i rozmawia z nimi!

One tłumaczą mu, dlaczego wydają takie, a nie inne dźwięki, wyjaśniają, jak zostały zbudowane. Porządkują jego wiadomości: my jesteśmy drewniane, my blaszane, a my dęte. Tony słucha zafascynowany, a poszczególne instrumenty wyświetlane są na ekranie.

Cała edukacja Tony’ego odbywa się oczywiście na tle muzyki, bo orkiestra gra utwór Dooleya, a poszczególne partie kompozycji podkreślają grę omawianych instrumentów.

Ta opowieść wciąga słuchaczy, szczególnie najmłodszych, do interakcji, a nawet daje możliwość dyrygowania. Bo na finał kompozycji, kiedy cichnie już jej mocny dźwięk, dyrygent wspólnie z Narratorem zapraszają maluchy na scenę.
Rzecz jasna, dyrygentem chciało być wiele dzieci. Narrator wybrał Maję i Oskara, którzy doskonale wywiązali się ze swojej nowej funkcji.

Potem jeszcze Narrator pytał słuchaczy o nazwy poszczególnych instrumentów i różnice pomiędzy nimi. Odpowiedzi były celujące. Utrwalano sobie także definicję muzyki.

Tak forma edukacji muzycznej okazała się doskonałą propozycją zarówno dla dzieci, ich rodziców, jak i dorosłych melomanów, bo kto z nas nie lubi przenosić się w zaczarowany świat muzyki?

Przypomnijmy, że Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena to jeden z najważniejszych w Polsce i nie tylko festiwali muzyki poważnej, na który składają się światowe gwiazdy klasyki i debiutujący na europejskich scenach artyści młodej generacji, wielkie dzieła symfoniczne, opery i skarby muzyki kameralnej. Na trasie festiwalu od kilku lat znajduje się także Radom.

Za przygotowanie w tym roku specjalnej propozycji koncertu rodzinnego na kameralną orkiestrę i narratora z udziałem znanego artysty, Jerzego Petersburskiego jr oraz Yaniva Segala, dyrygenta docenianego przez melomanów na całym świecie, organizatorom Festiwalu bijemy brawo.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie