Radomska pływaczka na podium mistrzostw Europy juniorów

/sid/
Paulina Nogaj z Wodnika Radom wywalczyła pierwszy w historii klubu medal mistrzostw Europy juniorów w pływaniu archiwum
Paulina Nogaj z UKS Wodnik Radom, działającego przy Publicznym Gimnazjum nr 10 wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy w pływaniu w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym. Polski, z radomianka w składzie uzyskały także minimum na mistrzostwa świata w Dubaju.

To pierwszy w historii medal mistrzostw Europy juniorów wywalczony przez zawodnika radomskiego klubu.

W Poznaniu rozegrano mistrzostwa Europy juniorów w pływaniu. Wystartowali w nich zawodnicy roczników 1997 i 1998. Jedyna przedstawicielka Wodnika w reprezentacji Polski była Nogaj. Radomianka wystartowała w trzech konkurencjach indywidualnych oraz w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym.
Indywidualnie radomianka najlepiej wypadła w wyścigu na 100 m stylem motylkowym. Z dziewiętnastym wynikiem 1 minuta i 3,30 sekundy awansowała do półfinału, w którym z czasem 1 min. 2,44 sek. zajęła 15 miejsce. Radomianka nie awansowała do finału. Na 50 m tym samym stylem uzyskała 21. czas eliminacji (28,54 sek.) i zapewniła sobie prawo startu w półfinale. Z czasem 28,58 sek., radomianka zajęła ostatecznie 18. miejsce.

Na dystansie 200 m stylem zmiennym uzyskała 22. wynik eliminacji (2.24,19) i także awansowała do półfinału. Chociaż w półfinale poprawiła czas z eliminacji (2.23,81) to nie zdołała awansować do finału i zakończyła mistrzostwa na 19. miejscu.

Największy sukces radomianka odniosła w sztafecie 4 x 100 m stylem zmiennym. Wspólnie z Agatą Naskręt, Dominiką Sztanderą i Wiolettą Orczykowską sięgnęły po brązowy medal. Polki uzyskały czas 4 min. 10,98 sek. i wyprzedziły czwartą sztafetę Włoch o zaledwie 0,09 sekundy! Wygrały Rosjanki (4.06,11), przed Niemkami (4.07,48). Jednocześnie polska sztafeta wypełniła minimum na mistrzostwa świata juniorów, które rozegrane zostaną w połowie sierpnia w Dubaju.

- Tego medalu chyba nikt się nie spodziewał - przyznał Piotr Nogaj, ojciec pływaczki. - Po niezwykle zaciętej walce wygrały z Włoszkami. Radość była duża, nie zabrakło łez, uścisków. Trzeba poczekać na oficjalny komunikat, ale najprawdopodobniej pojadą do Dubaju. Jeśli chodzi o indywidualne starty, to Paulina, jest o rok młodsza od większości rywalek. W każdym wyścigu poprawiała swoje wyniki, zdołała przebić się do półfinałów. Zrobiła wszystko na co ją stać.

W piątek juniorzy, w tym silna ekipa Wodnika, rozpoczną walkę o medale mistrzostw Polski.