Radomska radna nie została zwolniona. Wojewódzki Sąd...

  Radomska radna nie została zwolniona. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił uchwałę

  ik

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz teraz jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej z ramienia PiS.

  Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz teraz jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej z ramienia PiS. ©Archiwum

  Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł nieważność uchwały radomskiej Rady Miejskiej, w której rajcy nie zgodzili się na zwolnienie radnej Katarzyny Pastuszki - Chrobotowicz. Zdaniem sądu doszło do „istotnego naruszenia prawa”. Rada może się odwołać do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Czekamy na pisemne uzasadnienie orzeczenia - mówi jej przewodnicząca Kinga Bogusz.
  Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz teraz jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej z ramienia PiS.

  Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz teraz jest wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej z ramienia PiS. ©Archiwum

  Katarzynę Pastuszkę - Chrobotowicz chciał zwolnić dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Radna jest dyrektorem radomskiej filii WUP. Jak pisaliśmy w spadku po zmarłym w grudniu 2017 roku ojcu objęła udziały w spółce Radomskie Hale Mięsne. Ma ich więcej niż dziesięć procent. A to, jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy jest niezgodne z zapisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne.

  Radni powiedzieli "nie"


  Zgodnie z przepisami, żeby zwolnić radną z pracy, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy musiał wystąpić do Rady Miejskiej o zgodę. Głosowanie odbyła się w lipcu 2018 roku. Radni nie zgodzili się na to. Przekonywali, że radna nabyła akcje w spadku, a nie świadomie je przejęła, a poza tym podjęła kroki, aby pozbyć się udziałów w spółce. Przeciw wyrażeniu zgody na zwolnienie Pastuszki-Chrobotowicz byli radni wszystkich opcji, choć kilkoro nie wzięło udziału w głosowaniu.

  Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy zaskarżył uchwałę radomskiej Rady Miejskiej do sądu administracyjnego i ten przyznał mu rację.

  Dyrektor WUP argumentował, że ustawodawca nie rozróżnia czy zakaz o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne dotyczy nabycia, czy też dziedziczenia akcji, po prostu zakazuje ich posiadania. Nie jest też ważny czas posiadania akcji, jak również okoliczności czy zostały zbyte. Dyrektor zaznaczył także, że w piśmie do pracodawcy radna 30 maja 2018 roku poinformowała, że akt poświadczenia dziedziczenia przez nią udziałów został podpisany już 3 stycznia 2018 roku („radna doskonale wiedziała, że już wtedy posiadała udziały”), a 2 lipca tego samego roku poprosiła pisemnie dyrektora WUP o rozważenie czasowego wstrzymania upoważnienia do podpisywania decyzji administracyjnych w imieniu marszałka województwa do czasu zakończenia sprawy związanej z posiadaniem udziałów w spółce.

  Rażące naruszenie prawa


  Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał skargę WUP „bowiem zaskarżona uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa”. W uzasadnieniu czytamy, że „„bezwzględna odmowa wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radną może mieć miejsce tylko w przypadku, gdy powodem rozwiązania stosunku pracy są zdarzenia związane z wykonywaniem mandatu radnego”. Ponadto sąd uznał, że Rada Miejska nie godząc się na zwolnienie Katarzyny Pastuszki-Chrobotowicz zastąpiła sąd pracy. Jak napisano w uzasadnieniu „działając w ten sposób naruszył kompetencje sądu pracy i ocenił, czy podana przez pracodawcę przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracodawcy była zasadna”.

  Będzie skarga do NSA?


  Rada Miejska może złożyć jeszcze skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Nasza pani mecenas wystąpiła do sądu o pisemne uzasadnienie orzeczenia - mówi Kinga Bogusz, przewodniczący Rady. - Kiedy je dostaniemy radni będą decydować, czy składać skargę. Radna pozostaje dyrektorem filii WUP, ale nie ma upoważnienie do podpisywania decyzji administracyjnych.

  - – Naszym zdaniem Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz naruszyła przepisy ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o ograniczeniu działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne. Z tego powodu marszałek województwa mazowieckiego cofnął jej upoważnienie do wydawania decyzji administracyjnych w zakresie koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego, które realizuje filia WUP w Radomiu. Do wydawania takich decyzji wyznaczono dwóch kierowników merytorycznych wydziałów filii WUP w Radomiu. Pozostałe obowiązki Katarzyny Pastuszki-Chrobotowicz pozostają niezmienne do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy – informuje Wiesława Lipińska, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie.

  Wiceprzewodnicząca z PiS


  Przypomnijmy Katarzyna Pastuszka–Chrobotowicz po raz pierwszy do Rady Miejskiej weszła w 2014 roku, startowała z list Platformy Obywatelskiej. Członkiem klubu tej partii była do grudnia 2017 roku. W dniu, w którym głosowany był budżet Radomia na 2018 rok poinformowała, że występuje z klubu Platformy i zagłosowała przeciw uchwale.

  Do końca kadencji 2014-18 była w opozycji wobec Platformy Obywatelskiej. Wraz z innymi radnymi założyła własny klub. W październikowych wyborach samorządowych była już kandydatką Prawa i Sprawiedliwości. Zdobyła mandat radnej i z ramienia PiS jest wiceprzewodniczącą radomskiego samorządu.

  ZOBACZ TAKŻE: Trzecia nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Radomiu w kadencji 2018-23
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  Wideo