Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego ma elektroniczny system rejestracji i obsługi pacjentów. Wystarczy wpisać swój pesel i pobrać numerek

MAG
Nowy system rejestracji i obsługi pacjentów w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego demonstrowali (od lewej) dyrektor Piotr Kowalski, prezydent Radosław Witkowski oraz wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
Nowy system rejestracji i obsługi pacjentów w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego demonstrowali (od lewej) dyrektor Piotr Kowalski, prezydent Radosław Witkowski oraz wiceprezydent Jerzy Zawodnik. Marcin Genca
Od poniedziałku, 1 października w ambulatorium stacji pogotowia ratunkowego w Radomiu zacznie działać całkiem nowy, elektroniczny system rejestracji pacjentów. Dzięki niemu ma skrócić się czas rejestracji do lekarzy, a sama obsługa dokumentacji pacjenta ma również zająć mniej czasu. Wszystkie dane, łącznie z wydanymi receptami, czy zaleceniami z ostatniej wizyty, będą już zgromadzone w komputerach.

Sposób działania nowego, elektronicznego systemu rejestracji i obsługi pacjentów w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zademonstrowano w piątek, 28 września. Ma on wejść w życie od poniedziałku, 1 października.

- System usprawnia i daje korzyści dla pacjentów, ale i pracowników pogotowia. Wszystko to w ramach projektu "Smart City". To projekt oparty na wysokich technologiach, ale wspólny cel: aby pacjenci mieli jak najlepszą obsługę, chociaż wizyty na pogotowiu nie należą do przyjemnych - mówił prezydent Radosław Witkowski, dodając, że władze miasta są gotowe, żeby niebawem uruchomić podobny system w Urzędzie Miejskim.

- Wszystko dlatego, że chcemy być prawdziwym europejskim miastem, dlatego czy to w pogotowiu, czy to w szpitalu czy w urzędzie miejskim nowoczesne formy kontaktu z mieszkańcami czy też ich obsługi są już realizowane - dodawał wiceprezydent Jerzy Zawodnik.

Wystarczy numer pesel

Na korytarzu ambulatorium stanęły infokioski. Pacjent będzie musiał najpierw zarejestrować się w kiosku multimedialnym, gdzie sam wybierze czy chce dostać się do internisty, pediatry czy pielęgniarki. Infokiosk wydrukuje mu numerek z kodem. Kiedy przyjdzie jego kolej, wybrany kod wyświetli się na monitorach, zainstalowanych w poczekalni. W ten sposób pacjent zostanie skierowany do konkretnego gabinetu.

- Wystarczy wpisać swój numer pesel za pomocą klawiatury infokiosku, aby system natychmiast sprawdził w systemie EWUŚ czy pacjent jest ubezpieczony, a w naszym systemie odszukał wszystkie niezbędne informacje o nim, jak daty ostatnich wizyt, czy przypisane mu recepty. System będzie wykorzystywany również przy wystawianiu recept, skierowań i zwolnień lekarskich - tłumaczył Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, dodając, że jeśli pacjent nie będzie ubezpieczony, będzie musiał wypełnić stosowne oświadczenie, które można znaleźć w specjalnych skrzyneczkach tuż przy infokioskach.

Prezydent w roli pacjenta

Działanie systemu zademonstrowano na prezydencie Radosławie Witkowskim. Wpisał on swój numer pesel do infokiosku, a potem ku swemu zadowoleniu odkrył, że jest ubezpieczony. Po kilku chwilach jego numerek wyświetlił się na monitorze nad gabinetem lekarskim. Tam zobaczył, że wszystkie jego dane, zgromadzone dotychczas przez pogotowie, są już w komputerze lekarza.

- Jeżeli dana osoba była już wcześniej naszym pacjentem, lekarz automatycznie uzyska wszelkie informacje na temat dotychczasowego leczenia. Dodatkowo każdy pacjent będzie mógł zarejestrować się do lekarza czy uzyskać informacje przez internet - tłumaczył Piotr Kowalski.

System wystawił prezydentowi fikcyjną receptę na leki na nadciśnienie, a wychodząc dostał też kolejny wydruk, potwierdzający, że skorzystał z pomocy lekarskiej.

Na pogotowie przez internet

- Wdrożonych zostało siedem e - usług: e- rejestracja, e- ratownik, e-transport, e- noworodek, e - dokumentacja , e – opinia oraz e - zabezpieczenie. Usługi dotyczą nie tylko rejestracji pacjentów, którzy zgłaszają się po pomoc w ramach usług nocnej i świątecznej opieki medycznej, ale także udostępniania dokumentacji medycznej, zamawiania transportów medycznych, czy zgłoszenia zapotrzebowania na zabezpieczanie imprez masowych - dodawał doktor Piotr Kowalski.

Nowy system ma zacząć działać od poniedziałku, 1 października 2018 roku.

- Jeśli ktoś będzie miał problemy z rejestracją, pomoże mu personel - zapewniał dyrektor Kowalski.

Z unijnym wsparciem

Projekt pod nazwą „Informatyzacja Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów” został dofinansowany z Funduszy Europejskich. Jego wartość to ponad 6,4 miliona złotych, z czego dofinansowanie wyniosło ponad 5,1 miliona złotych, a z budżetu Radomia wydano ponad 1,2 miliona. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego wydała zaś niewiele ponad 14 tysięcy złotych.

Jak informowała Elżbieta Cieślak, rzecznik Radomskiej Stację Pogotowia Ratunkowego, w budynku została wykonana serwerownia oraz sieć komputerowa, zakupiono też nowy sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie wspomagające zarządzanie systemem. Przypomnijmy, że stacja pogotowia ratunkowego w Radomiu świadczy usługi w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej w weekendy i święta.

- Wówczas w ciągu jednej doby zgłasza się po pomoc około 300 pacjentów, zaś w ciągu tygodnia w godzinach od 18 do 8 rano przychodzi prosić o pomoc około 60 pacjentów - dodała Elżbieta Cieślak.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie