Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomski Czerwiec 1976. Tegoroczne obchody będą skromne

Janusz Petz
Janusz Petz
W ubiegłym roku obchody rocznicy Radomskiego Czerwca zbiegły się z kampanią prezydencką. Na zdjęciu kwiaty przed pomnikiem składa prezydent Andrzej Duda.
W ubiegłym roku obchody rocznicy Radomskiego Czerwca zbiegły się z kampanią prezydencką. Na zdjęciu kwiaty przed pomnikiem składa prezydent Andrzej Duda. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów
Bardzo skromne będą tegoroczne obchody 44 rocznicy Wydarzeń Czerwcowych w Radomiu. Już po raz drugi msza święta w intencji krzywdzonych robotników odbędzie się nie przed pomnikiem na ulicy 25 Czerwca, ale w katedrze radomskiej.

- Uroczystości trzeba planować z pewnym wyprzedzeniem, a sytuacja epidemiczna jeszcze jakiś czas temu była wciąż niepewna, trudno było prowadzić jakieś negocjacje z sanepidem postanowiliśmy więc, że zamiast mszy świętej przed Pomnikiem Ludzi Skrzywdzonych w Związku z Robotniczym Protestem w 1976 roku będzie jedynie modlitwa z udziałem biskupa ordynariusza – powiedział Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący Zarządu Regionu Solidarności Ziemi Radomskiej.

Pamięć o bohaterach tamtych czasów

Modlitwa przed pomnikiem odbędzie się 25 czerwca o godzinie 17, o godzinie 18 w Katedrze Najświętszej Maryi Panny w Radomiu rozpocznie się natomiast msza święta w intencji bohaterów Czerwca’ 76. Po mszy przed Kościołem Garnizonowym przy Placu Konstytucji odbędzie się koncert z muzyką niepodległościową z czasów komunistycznych. Wykonawcami będą młodzi ludzie odtwarzający między innymi kultowe utwory opozycji demokratycznej z czasów PRL. Organizatorami tego koncertu będzie lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej i Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Radomiu.

Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 1976, które zrzesza uczestników wydarzeń sprzed 44 lat wcześniej, bo o godzinie 16 złoży kwiaty pod tablicą wmurowaną na ścianie budynku Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych. To budynek, który w czasach PRL pełnił funkcję Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i 25 Czerwca 1976 roku został podpalony przez protestujących robotników.

Śladami Czerwca 1976

- Nieważne, że obchody są znacznie skromniejsze niż to było 5 lat temu, ważne, że wciąż przypominamy tamte czasy i póki żyjemy będziemy kultywowali tą pamięć. Jest nas coraz mniej, tylko w ciągu roku zmarło 7 członków naszego stowarzyszenia, ale naszym obowiązkiem jest czcić pamięć o tamtych wydarzeniach – powiedział Stanisław Kowalski, prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec’ 76.

Co roku organizatorami obchodów rocznicowych jest Solidarność, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec’76 oraz miasto. Władze Radomia w tym tygodniu mają poinformować o swoim „wkładzie” w obchody rocznicowe. Być może podobnie jak w ubiegłym roku zostanie zorganizowana wycieczka piesza „Śladami Radomskiego Czerwca 1976”, ma być też zorganizowany Półmaraton Radomskiego Czerwca’ 76.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto