Radomski "Ekonomik" uczcił 100-lecie odzyskania...

  Radomski "Ekonomik" uczcił 100-lecie odzyskania niepodległości w Domu Pomocy Społecznej

  Barbvara Koś

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Program przygotowała nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek z uczniami: od prawej: Artur Kozera,Izabela Pluta,Natalia Bania, Karolina Tuzimek,Julia Duszyńska,
  1/11
  przejdź do galerii

  Program przygotowała nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek z uczniami: od prawej: Artur Kozera,Izabela Pluta,Natalia Bania, Karolina Tuzimek,Julia Duszyńska, Wiktoria Łącka, Dawid Kornafel, Dawid Wojdat, Kacper Lutek,Kamil Puszka. ©Zespół Szkół Ekonomicznych

  Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Domu Pomocy Społecznej Św. Kazimierza przy ulicy Garbarskiej odbył się koncert pieśni patriotycznych dla mieszkańców DPS-ów i kombatantów.
  Program przygotował Zespół Szkół Ekonomicznych pod kierunkiem nauczycielki Bożeny Błaszczyk-Ziętek, znanej z wielu cennych inicjatyw patriotycznych i społecznych na terenie naszego miasta.

  Wystąpili muzycy Henryk Flak i Krzysztof Kasendra oraz dziesięciu uczniów ekonomika. W programie przygotowano 14 pieśni patriotycznych, m.in. „Pierwsza brygada”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza Kadrowa”, „Przybyli ułani”, „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Serce w plecaku”, „Warszawskie dzieci”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Rota”. Aranżacje utworów opracował oraz muzycznie wykonawcom towarzyszył muzyk, Henryk Flak.

  Program rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem „Hymnu Narodowego” i „Modlitwy obozowej” oraz minutą ciszy za walczących i poległych za Ojczyznę. Wiersze o tematyce patriotycznej recytowali absolwentka Katarzyna Rosłaniec i uczniowie: Artur Kozera, Julia Duszyńska, Natalia Bania, Kacper Lutek, Dawid Wojdat, Kamil Puszka.

  Gości powitały: Róża Nowak dyrektor DPS Św. Kazimierza oraz nauczycielka Bożena Błaszczyk-Ziętek, która przedstawiła przybyłych kombatantów: Dominikę Jędrzejczak, Adama Polisa, Kazimierza Błażewicza reprezentowanego przez żonę Kazimierę - byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, Eugenię Młynowską uczestniczkę Powstania Warszawskiego oraz sylwetki poległych bohaterów, których rodziny uczestniczyły w uroczystości – bł. ks. Bolesława Strzeleckiego oraz rodzinę Winczewskich.

  Gośćmi wydarzenia byli: ks. Stanisław Drąg z Parafii Wojskowej, Danuta Pawlik, naczelnik i Bogusław Bek z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu, nauczyciel akademicki, działacz polityczny, Jan Rejczak, mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy oraz przedstawiciele stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 i szkół radomskich.

  Koncert został zorganizowany na zaproszenie Bożeny Winczewskiej - Bartlewicz, mieszkanki DPS Św. Kazimierza, która pochodzi ze znanej radomskiej patriotycznej rodziny Winczewskich, związanej z AK zamordowanej podczas okupacji hitlerowskiej w okrutny sposób przez powieszenie w publicznych egzekucji w 1942 roku.

  Warto przypomnieć, że z rodziny Winczewskich pochodzi radomski bohater Stanisław Werner, jego imię nosi ulica, przy której znajduje się Zespół Szkół Ekonomicznych. Stanisław Werner został skazany na śmierć za przeprowadzenie zamachu na okrutnego, carskiego oficera, W wieku 18 lat został rozstrzelany w Lesie Kapturskim przed świętami Bożego Narodzenia 20 grudnia 1906 roku , 112 lat temu, 12 lat przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

  Podczas uroczystości wspominano bł. ks. Bolesława Strzeleckiego, zamordowanego w 1941 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu. Ks. Bolesław Strzelecki, nauczyciel szkoły handlowej , poprzedniczki ZSE, wsławił się postawą patriotyczną i dziełami miłosierdzia podczas swojej posługi w Radomiu oraz w obozie koncentracyjnym Auschwitz w Oświęcimiu, gdzie zginął śmiercią męczeńską 2 maja 1941 roku.

  Powiedzieli po uroczystości:

  Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczycielka ekonomika, organizatorka uroczystości:-„Sto lat temu nasi rodacy bohaterstwem, pracą i poświęceniem wywalczyli wolną Polskę. Oddawali życie w obronie Ojczyzny w walce o niepodległość, z sowiecką nawałnicą, z hitlerowskimi Niemcami, systemem komunistycznym. Dzisiaj wspólnie z kombatantami, bliskimi poległych, młodzieżą, starszymi mieszkańcami naszego miasta chcemy uczcić ich pamięć”.

  Bożena Winczewska Bartlewicz:-„Dla mnie jest to najpiękniejszy dzień. Wszyscy są zachwyceni. Jest to hołd dla mojej rodziny. Oni patrzą z góry i dziękują”.

  Izabela Pluta, uczennica klasy 2Lg1:„ Śpiewaliśmy pieśni patriotyczne. Wśród zaproszonych gości byli b. więźniowie obozów koncentracyjnych, osoby biorące udział w Powstaniu Warszawskim i wiele innych. Zostaliśmy bardzo mile przywitani. Już na próbę przyszli mieszkańcy. Wiele osób było bardzo wzruszonych. Wszyscy chętnie włączali się w śpiew. Ci ludzi patrzyli na nas z taką wdzięcznością, że i my uczniowie także byliśmy wzruszeni. Uśmiechy i podziękowania nie miały końca. Ponadto dużo dowiedzieliśmy się o historii Polski i Radomia. Było to wspaniałe przeżycie, które zapamiętamy na długo”.

  Natalia Bania, uczennica klasy 2Lg 1:-„Bardzo się wzruszyłam spoglądając na ludzi, którzy również mieli łzy w oczach”.

  Kacper Lutek, uczeń kl. 2Lg1:-„Spotkaliśmy tu bardzo miłych ludzi. Gdy po występie poszliśmy na poczęstunek, dużo osób nam pogratulowało udanego koncertu i cieszyli się, że przygotowaliśmy to dla nich”.

  MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
  PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA radom@echodnia.eu lub Facebook.

  Shantel i Power Boy w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprez!

  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część I]
  Przestępcy z regionu radomskiego. Oni są poszukiwani przez policję [ZDJĘCIA, LISTY GOŃCZE - część II]


  QUIZ.
  Jesteś fanem zespołu IRA? Sprawdź, jak dobrze znasz grupę!


  QUIZ. Co Ty wiesz o zespole Playboys?

  Rejestr pedofilów i gwałcicieli ZDJĘCIA NAZWISKA

  Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]  Zobacz też: Największa na świecie pocztówka na topniejącym lodowcu w Alpach. Akcja na rzecz walki z globalnym ociepleniem (STORYFUL/x-news)


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Miss Ziemi Radomskiej 2019

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  15 kandydatek do korony Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Casting do konkursu finałowego Miss ZDJĘCIA

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Echa Dnia. Kup już teraz >>