Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski IPN przedstawia historie "żołnierzy wyklętych" (zdjęcia)

Piotr Kutkowski [email protected]
Stanowiący treść tej książki komiks jest taką wisienka na torcie i ukłonem w stronę młodszych czytelników – mówiła Danuta Pawlik, szefowa radomskiej delegatury IPN.
Stanowiący treść tej książki komiks jest taką wisienka na torcie i ukłonem w stronę młodszych czytelników – mówiła Danuta Pawlik, szefowa radomskiej delegatury IPN. Piotr Kutkowski
Oficjalna promocja publikacji odbędzie się 9 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, wtedy też będzie można je kupić.

Promocja książek będzie 9 stycznia

Oficjalna promocja obu książek będzie miała miejsce 9 stycznia o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Wtedy też będzie można je kupić, podobnie jak i inne publikacje IPN. Ceny mają być promocyjne, ale jaki będą - na razie nie wiadomo. Nie wiadomo też jeszcze dokładnie, gdzie później książki będą do nabycia. Przedstawiciel IPN mają na ten temat między innymi prowadzić rozmowy z radomskimi księgarzami.

Swoje książki przedstawiali Arkadiusz Kutkowski(z prawej) i Krzysztof Busse.
Swoje książki przedstawiali Arkadiusz Kutkowski(z prawej) i Krzysztof Busse.

Swoje książki przedstawiali Arkadiusz Kutkowski(z prawej) i Krzysztof Busse.

"Dopaść "Drągala" oraz "Bić się do końca - podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 -1950" to tytuły dwóch książek przygotowanych przez pracowników radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej.

Autorem książki "Dopaść Drągala" jest Krzysztof Busse składa się na nią zbiór dokumentów wytworzonych przez aparat represji w ostatnich 10 miesiącach działania oddziału Aleksandra Młyńskiego. Zbieranie tych materiałów zajęło mu 4 lata, a ich uzupełnienie stanowią zeznania świadków tamtych wydarzeń, publikacja prasowa a także po raz pierwszy publikowane wspomnienia Marii Dżbik, narzeczonej "Drągala". Również wiele fotografii

Krzysztof Busse jest także obok Arkadiusza Kutkowskiego współautorem drugiej publikacji. Jest ona albumem, nosi tytuł "Bić się do końca - podziemie niepodległościowe w regionie radomskim w latach 1945 -1950" i ma bardzo atrakcyjną oprawę graficzna, której autorem jest radomski plastyk Przemysław Ochnia. One też jest autorem stanowiącego część książki komiksu o rozbiciu w 1945 radomskiego więzienia.

- Ten komiks jest taką wisienka na torcie i ukłonem w stronę młodszych czytelników - mówiła Danuta Pawlik, szefowa radomskiej delegatury IPN.

Według Arkadiusza Kutkowskiego książka jest jedną z pierwszych publikacji na temat podziemia niepodległościowego w naszym regionie, w dodatku napisana została w taki sposób, by stanowiła przystępną lekturę nie tylko dla historyków, ale wszystkich ludzi interesujących się historią.

- Przygotowaliśmy także niespodziankę - elektroniczną wersję w postaci aplikacji na telefony komórkowe czy tablety - mówił Arkadiusz Kutkowski.

Marek Wierzbicki, który kieruje działem edukacji publicznej w radomskiej delegaturze zdradził, że w tym roku przygotowywana jest jeszcze książka Sebastiana Piątkowskiego na temat okupacji i propagandy w okresie II wojny światowej w dystrykcie radomskim, przewodnik po miejscach związanych z wydarzeniami Czerwca 1976 autorstwa Arkadiusza Kutkowskiego oraz komiks o tych wydarzeniach, który stworzy Przemysław Ochnia. Istnieją także plany przygotowania spektaklu teatralnego poświęconego rzezi Polaków na Wołyniu.

- Staraliśmy się napisać tę książkę w bardzo przystępny sposób – mówi Arkadiusz Kutkowski (z prawej). Obok Marek Wierzbicki i Krzysztof Busse.
- Staraliśmy się napisać tę książkę w bardzo przystępny sposób – mówi Arkadiusz Kutkowski (z prawej). Obok Marek Wierzbicki i Krzysztof Busse.

- Staraliśmy się napisać tę książkę w bardzo przystępny sposób - mówi Arkadiusz Kutkowski (z prawej). Obok Marek Wierzbicki i Krzysztof Busse.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie