Radomski Sanepid przypomina o szczepieniach na choroby...

  Radomski Sanepid przypomina o szczepieniach na choroby tropikalne

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Radomski Sanepid przypomina o szczepieniach na choroby tropikalne
  Indie, Chiny, Meksyk - to kraje, które coraz częściej wybierają jako miejsca wypoczynku mieszkańcy regionu. Sanepid apeluje by na zaś pomyśleć o swoim zdrowiu i przed wyprawą zaszczepić się przeciw chorobom, które nie występują w Polsce.
  Radomski Sanepid przypomina o szczepieniach na choroby tropikalne

  Świadectwo szczepienia przeciwko żółtej gorączce

  Świadectwo szczepienia przeciwko żółtej gorączce


  Punkt szczepień przy ulicy Aleksandrowicza 5 czynny jest od wtorku do czwartku w godzinach 15-16.30. Komplet szczepień jaki należałoby wykonać wyjeżdżając w tropiki, to koszt 600 złotych. Jedynym z obowiązkowych szczepień, wymaganym w przypadku osób uprawiających podróże międzynarodowe w myśl Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych jest świadectwo szczepienia przeciwko żółtej gorączce.  W radomskiej stacji Sanepidu można zaszczepić się między innymi przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, zwanej żółtaczką pokarmową, chorobie Heinego-Medina, błonicy, tężcowi.
  Chętnych na szczepienia przybywa, bo coraz częściej mieszkańcy Radomia i regionu jako cel podróży obierają sobie odległe zakątki.

  - Osoby, które zaszczepią się otrzymają Międzynarodowe Świadectwo Szczepień - książeczkę szczepień. Dokument jest honorowany w odległych krajach i gdyby wydarzyło się coś złego podczas podróży należy okazać go w szpitalu. W książeczce lekarz znajdzie informacje, na co pacjent był szczepiony. To pomoże ustalić chorobę, na którą osoba zapadła i podjęcie leczenia - mówi Beata Nowak, rzecznik prasowy radomskiego sanepidu.

  Planując podróż do Indii warto zaszczepić się przeciwko polio. Ważne są także szczepienia przeciwko tężcowi, który jest chorobą śmiertelną.

  By stać się jego ofiarą wystarczy skaleczyć się i zainfekować ranę. Zaszczepić powinny się więc osoby wyjeżdżające do Egiptu i Tunezji, gdzie warunki higieniczne pozostawiają wiele do życzenia.

  Osoby planujące wyjazd do części krajów Azji (głównie Indii) Afryki i niektórych państw Ameryki Południowej powinny zaszczepić się przeciwko durowi brzusznemu. To ostra choroba bakteryjna, przenoszona przez zakażoną wodę, posiłki przygotowywane w złych warunkach sanitarnych.

  Przeciwko durowi można zaszczepić się nawet jeden dzień przed wyjazdem.

  Przeciwko żółtej gorączce muszą się zaszczepić turyści planujący pobyt w Senegalu, Ugandzie, Tanzanii.
  Niektóre państwa wymagają od podróżnych szczepień ustalanych na podstawie własnego prawa wizowego, czego przykładem jest szczepienie przeciwko zakażeniom meningokokowym - obowiązkowe dla udających się do Arabii Saudyjskiej.

  Coraz więcej mieszkańców Radomia i regionu decyduje się na czynny wypoczynek w nieznanym. Popularnością cieszy się zwiedzanie jaskiń.

  - Taka osoba powinna zaszczepić się przeciwko wściekliźnie. Właśnie w jaskiniach dużo jest nietoperzy z wścieklizną - mówi Beata Nowak. - Zagrożenie nią w tropikach jest zaś znacznie większe niż w Europie.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ