Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski wątek audytu rządu PO-PSL. Chodzi o zakup drogich drukarek 3D

Janusz Petz
Ewa Kopacz uczestniczyła w 2014 roku w uroczystej inauguracji działalności Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii.
Ewa Kopacz uczestniczyła w 2014 roku w uroczystej inauguracji działalności Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii. archiwum
Podczas sejmowej debaty, podczas której prezentowano audyt ministrów Beaty Szydło na temat poczynań poprzedniego rządu, pojawił się wątek radomski. Chodzi o zakup drogich drukarek 3D

Zobacz też:E. Kopacz: Widocznie osiągnięć nie ma zbyt wiele, skoro trzeba sięgać do krytyki poprzedników (TVN24/x-news)

- Absolutnym skandalem było wydawanie publicznych pieniędzy na pokaz, na potrzeby kampanii wyborczej. Elementarną bezmyślnością, firmowaną zresztą przez ówczesną premier Ewę Kopacz, było zakupienie za kwotę blisko 50 milionów złotych zaawansowanego technologicznie sprzętu, który następnie z powodu braku hali trafił do magazynu i nie jest wykorzystywany do dnia dzisiejszego - powiedział minister skarbu Dawid Jackiewicz.

- Jaki sprzęt? - dopytywała Ewa Kopacz.

- Drukarki 3D. Widzę, że pani premier od razu zrozumiała, o który przykład chodzi - stwierdził minister. Choć nie wymienił nazwy firmy, radomscy posłowie od razu wiedzieli o jaką instytucję chodzi.

- Z tego, co wiem drukarki radomskiego Centrum Innowacji i Technologii są zmagazynowane i niewykorzystywane, a instytuacja ta jest na progu bankructwa - stwierdził poseł Wojciech Skurkiewicz.

- 50 milionów to trochę przesada, choć gdybyśmy zrealizowali nasz tegoroczny plan inwestycyjny oraz doliczyli do tego kapitał zakładowy to by się zgadzało - broni się Tomasz Szlęzak, członek zarządu Radomskiego Centrum Innowacji i Technologii, którego stu procentowym właścicielem jest Agencja Rozwoju Przemysłu. Nie chciał zdradzić ile już urządzeń kupiono, a ile ma być kupionych. To o tyle ważne, że nikt nie kupuje „na magazyn” i „na zapas” urządzeń zaawansowanych technologicznie, które najszybciej się starzeją.

- Gdybyśmy mówili o drukarkach, które są „konsumenckie” to takie się starzeją, ale my mamy na tyle unikalne rozwiązania, że ta technologia się nie starzeje - mówi Tomasz Szlęzak.

Cześć drukarek 3D zmagazynowano w hali, która została zbudowana w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Sam budynek został ukończony. Teraz trwają wewnątrze prace dostosowawcze.

Nowe technologie

Radomskie Centrum Innowacji i Technologii było i jest oczkiem w głowie Ewy Kopacz. Instytucja ta ma wykorzystać szanse jakie pojawiają się w nowej perspektywie unijnej na finansowanie wdrażania najnowszych technologii i wynalazków. Wymyślono, że Radom w przyszłości może być krajowym centrum technologii druku 3D. W ramach działalności RCIiT w Radomiu ma powstać Park Naukowo - Technologiczny. Początkowo ma działać w nowobudowanej hali w radomskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a w przyszłości być może w historycznym budynku Fabryki Broni „Łucznik”.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie