Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie. Bezrobocie w regionie znowu zaczyna się mocno zmniejszać

Janusz Petz
We wszystkich powiatowych urzędach pracy w regionie radomskim jest sporo ofert pracy, ale bezrobotni często skarżą się na ich jakość.
We wszystkich powiatowych urzędach pracy w regionie radomskim jest sporo ofert pracy, ale bezrobotni często skarżą się na ich jakość. Archiwum Echa Dnia
O 947 osób zmniejszyła się w marcu liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiatach regionu radomskiego. Specjaliści przestrzegają, że dużo ludzi, zwłaszcza kobiet pozostaje poza rynkiem pracy, a niski poziom bezrobocia rodzi duże problemy dla firm, które nie mogą znaleźć chętnych do pracy.

Po kilku zimowych miesiącach, kiedy w regionie radomskim zanotowano stosunkowo niewielkie przyrosty osób bezrobotnych, znów ubywa osób bez pracy. W marcu zanotowano spadek bezrobocia we wszystkich powiatach regionu radomskiego, największy na terenie obsługiwanym przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.

W powiecie radomskim i w samym Radomiu w ciągu miesiąca ubyło 509 bezrobotnych. Jeśli uwzględnimy sezonowe tendencje, które powtarzają się co roku, można z dużą pewnością spodziewać się, że w tym roku w czerwcu, lipcu poziom bezrobocia spadnie do najniższych poziom od ponad dwudziestu lat.

Więcej miejsc pracy

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w całym kraju bezrobocie wynosiło w marcu 6,6 procent . To spadek o 0,2 procent w porównaniu z lutym. W ubiegłym roku stopa bezrobocia była o 1,4 punkty procentowe wyższa i wynosiła 8 procent. Bezrobocie w marcu 2018 roku spadło we wszystkich województwach, a Mazowsze nie wyróżniało się na tle kraju. Liczba bezrobotnych w marcu 2018 roku wyniosła 1,09 miliona osób. W porównaniu do lutego 2018 roku spadła o 33,2 tysięcy osób, czyli o 2,9 procent.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w marcu 2018 roku wyniosła 147 tysięcy i w porównaniu do lutego 2018 roku wzrosła aż o 17 tysięcy, czyli o 13,1 procent. We wszystkich powiatowych urzędach pracy w regionie radomskim jest sporo ofert pracy, choć bezrobotni często skarżą się na ich jakość. Wielu pracodawców wciąż chce zatrudniać na najniższą, dopuszczalną prawem, pensję, przy czym często takie oferty wiążą się z wymaganiami dotyczącymi kwalifikacji, doświadczenia zawodowego.

Istnieje jednak dość duża presja na płace. W niektórych branżach, zwłaszcza w budownictwie, fachowcy stawiają coraz wyższe wymogi płacowe, które właściciele firm muszą spełnić, aby terminowo zrealizować podjęte zobowiązania.

Niepokojące tendencje

Systematyczny spadek bezrobocia w regionie radomskim, który ma związek nie tylko z dobrą kondycją gospodarki, ale też ze zmniejszającą się liczbą osób funkcjonujących na rynku pracy, albo poszukujących zatrudnienia. W październiku ubiegłego roku w regionie radomskim ponad 7 tysięcy osób skorzystało z dobrodziejstwa ustawy zmniejszającej wiek emerytalny dla mężczyzn z 67 do 65 lat i dla kobiet z 65 do 60 lat. Z rynku pracy sporo osób „wyrzucił” program „Rodzina 500 plus”. Wiele osób zrezygnowało bowiem z pracy lub odmawiało przyjęcia jej, aby nie tracić prawa do zasiłku na pierwsze dziecko.

- Niepokojące są statystyki, że mamy najniższą aktywność zawodową kobiet od 15 lat, czyli od czasu, gdy ta statystyka była robiona. Eurostat oprócz stopy bezrobocia liczy też stopę zatrudnienia w stosunku do tych, którzy są w wieku produkcyjnym, czyli między 18 rokiem życia a emeryturą. Za 2017 rok jesteśmy na ostatnim miejscu w tej statystyce, dzieląc to miejsce z Włochami - powiedział podczas ostatniej sesji rady powiatu radomskiego Józef Bakuła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu. Jego zdaniem, tak niska stopa zatrudnienia kobiet wiąże się z wieloma czynnikami; wcześniejszymi emeryturami i programem „Rodzina 500 plus”. - Ludzie wybierają to co dla nich korzystniejsze i wcale się im nie dziwię - mówił Bakuła.

W tym roku „pośredniaki” dostały mniej pieniędzy na aktywne formy zwalczania bezrobocia niż w ubiegłym roku. Biorąc pod uwagę zdecydowanie mniejszą liczbę bezrobotnych niż w ubiegłym latach dostęp do tej pomocy skierowanej do bezrobotnych jest tylko trochę mniejsza. Urzędy pracy oferują możliwość skorzystania z wielu programów poprawiających szansę na rynku pracy, choć pieniędzy na szkolenia jest mniej niż przed rokiem.

ZOBACZ TAKŻE: Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie