Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie muzea zapraszają do zwiedzania. Kiedy będą otwarte?

Barbara Koś
Ekspozycja "Kto ty jesteś? Bocian biały”, święty i przeklęty”, zapowiadano w lutym. Od prawej komisarze: Marek Słupek i Katarzyna Jedrzejczak. W środku dyrektor, Leszek Ruszczyk.
Ekspozycja "Kto ty jesteś? Bocian biały”, święty i przeklęty”, zapowiadano w lutym. Od prawej komisarze: Marek Słupek i Katarzyna Jedrzejczak. W środku dyrektor, Leszek Ruszczyk. Barbara Koś
Już od połowy maja będzie można zwiedzać Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Nowe otwarcie placówki zainauguruje wystawa "Kto ty jesteś? Bocian biały”, święty i przeklęty”, która otwarta zostanie w okolicach 15 maja. Jak zapowiada Marek Słupek, jej kurator, ekspozycja pokaże szeroko gatunek bociana i opowie o roli, jaką pełnił i pełni w kulturze ludowej.

Od 4 maja mogą wznawiać działalność muzea i galerie sztuki.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już 22 kwietnia opublikowało wytyczne dla muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa w związku z planowanym ponownym otwarciem.

Zgodnie z tymi rekomendacjami muzea i galerie sztuki powinny ograniczyć liczebność zwiedzających, zmienić trasy zwiedzania tak, aby zapewnić utrzymanie bezpiecznego dystansu oraz zaniechać organizacji wydarzeń dla większych grup.

Wszystkie te reguły ma na względzie Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, do którego 4 maja po przerwie związanej z epidemią koronawirusa wrócili pracownicy. Trwają przygotowania do nowej wystawy.

Jak mówi Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego, w tej chwili trwają konieczne prace nad zabezpieczeniem sanitarnym i technicznym obiektu. Pracownicy używają masek i rękawiczek, a na zwiedzających czekać będą także wszystkie ochronne akcesoria plus płyn dezynfekcyjny. Nowy regulamin zwiedzania uwzględnia odpowiedni dystans, który będzie musiał byc zachowany podczas oglądania wystaw.

Nowe otwarcie placówki zainauguruje ekspozycja "Kto ty jesteś? Bocian biały”, święty i przeklęty”, która będzie prezentowała legendy o powstaniu bociana, wierzenia z nim związane, a także pozytywną i negatywną rolę jaką odegrał.w historii i kulturze Polski.

Na wystawie znajdzie się sztuka ludowa ukazująca bociany wykonane przez znanych twórców ludowych, jak Stanisław Denkiewicz, Antoni Jopkiewicz czy Maria Wiśnios oraz 60 eksponatów sztuki ludowej z bocianim motywem. O tło etnograficzne zadba Katarzyna Jędrzejczak.
Bardzo ciekawie zapowiada się animacja ukazująca sejmiki bocianie oraz wszystko to, co się dzieje w bocianim gnieździe. Pokaże to transmisja on line z gniazda bocianiego. Stanie też piękna rekonstrukcja bocianiego gniazda.

Z kolei część przyrodnicza wystawy przybliży widzowi szczegóły biologii samego gatunku – proces rozwoju osobniczego od złożenia jaja, przez klucie, rozwój pisklęcia, naukę lotu, żerowanie, wędrówkę, osiągnięcie dojrzałości płciowej i finalne przystąpienie do lęgów w kontekście jego specyficznych wymagań środowiskowych i pokarmowych determinowanych również bliskością siedzib ludzkich oraz dokonywanych przez człowieka przekształceń krajobrazu.

W tym roku nie będzie niestety, tradycyjnej już Nocy Muzealnej, której główną częścią miała być wystawa „Socrealizm - sztuka w służbie propagandy”.

Teraz ekspozycję tę muzeum pokaże jesienią. Będzie to prezentacja dzieł malarskich i grafiki (z okresu 1949 – 1956) twórców takich jak: Wojciech Fangor, Juliusz Krajewski i Aleksander Kobzdej oraz pokaz rzeźby socrealistycznej.

W kontrze do artystów tworzących zgodnie z wytycznymi socrealizmu na ekspozycji zostaną także zaprezentowane prace tych, którzy nie ulegli presji władzy i tworzyli zgodnie z trendami zachodnimi: Jonasza Sterna, Władysława Strzemińskiego i Marii Jaremy.

Do otwarcia szykuje się też Muzeum Wsi Radomskiej

- Chcielibyśmy już na następny weekend: 16 i 17 maja otworzyć muzeum dla zwiedzających ale tylko jeśli chodzi o tereny zielone - mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. –W obiektach drewnianych przygotowujemy całą sferę sanitarno - ochronną. Nasze obiekty są zabytkowe, niekiedy o dużej kubaturze, więc te zabezpieczenia potrwają nieco dłużej.

Po przerwie w działalności spowodowanej epidemią także do Muzeum Gombrowicza we Wsoli wrócili 4 maja pracownicy. Pierwsi turyści będą jednak mogli odwiedzić placówkę dopiero w czerwcu. Jak mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum,muszą teraz powstać regulaminy i zasady dotyczące bezpieczeństwa pracowników i turystów.

Muzeum jest, jak wiadomo, oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie i jest z nim w stałym kontakcie odnośnie bezpieczeństwa zwiedzających i pracowników.

Od poniedziałku 20 kwietnia możemy już wchodzić na tereny zielone takie jak parki, lasy. Jest to pierwszy etap luzowania rządowych obostrzeń wprowadzonych na czas trwającej pandemii koronawirusa. Na razie w parkach jest niewielu spacerowiczów.

Radomianie mogą już spacerować po parkowych alejkach. Zobacz zdjęcia!

Galeria Słoneczna w Radomiu jest otwarta, i choć nie ma w niej tłumów, czynne są punkty takie jak market spożywczy, drogerie, pralnia czy sklep zoologiczny. Zobacz, jak wygląda centrum handlowe w czasie epidemii koronawirusa.

Radom. Galeria Słoneczna w dobie koronawirusa. Jak wygląda c...

Radom na instagramie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie