Radomskie muzeum imienia Malczewskiego podpisało umowę o współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu w Lublinie

Barbara Koś

Wideo

Zobacz galerię (8 zdjęć)
W poniedziałek, 28 września, muzeum imienia Jacka Malczewskiego podpisało umowę o współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Umowa, jak mówili podczas konferencji prasowej w muzeum Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum i profesor Piotr Łuczkiewicz, dyrektor Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie, dotyczyć ma współpracy w zakresie działalności badawczej, dydaktycznej i oświatowej obu instytucji. Organizowane będą wspólne wykłady, konferencje popularnonaukowe i naukowe. Wspólnie instytucje będą też promowały archeologię i pradzieje Ziemi Radomskiej.

Skąd pomysł porozumienia?

- Od wielu lat współpracujemy Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie, w tym przede wszystkim z dr hab. Elżbietą Kłosińską i profesorem Jerzym Liberą, którzy opracowali wiele znalezisk z epoki brązu i początków epoki żelaza z naszego terenu - mówił dyrektor Ruszczyk. - Jednak przygotowanie scenariusza wystawy archeologicznej, szczególnie tak dużej, jaką planujemy, wymaga o wiele większego zaangażowania naukowego.

Muzeum organizuje bowiem dwie nowe wystawy o historii Radomia. Pierwsza, z aneksem archeologicznym, powstanie w Muzeum Historii Miasta Radomia mieszczącym się w Domach Gąski i Esterki. Druga stała ekspozycja archeologiczna jest przewidziana w podziemiach zespołu popijarskiego. Ta wystawa będzie miała na celu zaprezentowanie dziejów ziem miedzy Wisłą, Pilicą a Kamienną, od najstarszych śladów pobytu człowieka do pojawienia się na naszym terenie plemion słowiańskich.
Aby powstał merytoryczny scenariusz ekspozycji, konieczna jest ścisła współpraca z naukowcami.

- Wraz z dyrektorem Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie doktorem habilitowanym Piotrem Łuczkiewiczem uznaliśmy, że należałaby jeszcze bardziej zacieśnić, a przede wszystkim, sformalizować tę dotychczasową, bardzo owocną współpracę między naszymi instytucjami - wyjaśnił dyrektor Leszek Ruszczyk. - Stąd decyzja o podpisaniu umowy o współpracy w zakresie działalności badawczej, dydaktycznej i oświatowej. Będziemy organizować wspólnie wykłady, konferencje popularnonaukowe i naukowe, a także wspólnie promować archeologię i pradzieje Ziemi

- Nasza współpraca uwzględni kilka aspektów, archeologiczny, naukowy i wystawienniczy - mówił profesor Piotr Łuczkiewicz. - Z
uwagi na to, że w radomskim muzeum powstają nowe wystawy, poszerzymy trwającą już współpracę naukową. Muzeum posiadające tak wspaniałe zbiory nie miało dotąd miejsca, by je opracowywać i pokazywać. Teraz naszą rolą będzie naukowe opracowanie zbiorów, które potraktujemy jako "support" do wystaw.

Bogate zbiory archeologiczne

O zbiorach muzeum mówiła Małgorzata Cieślak- Kopyt, kierownik działu archeologii. Najcenniejsze pokazano podczas konferencji.

Muzeum Jacka Malczewskiego posiada bogate zbiory archeologiczne z obszaru między Wisłą, Pilicą i Kamienną. Zabytki te pochodzą z badań własnych, dawnych kolekcji i darów osób prywatnych. W chwili obecnej przeważają materiały z obszaru dawnego województwa radomskiego przekazywane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Zgromadzone zabytki reprezentują występujące na obszarze międzyrzecza dawne ludy (zwane przez archeologów kulturami archeologicznymi), od epoki kamienia aż po średniowiecze i czasy nowożytne. Jest to bardzo różnorodny zbiór, który wymaga współpracy z badaczami z różnych instytucji i dziedzin nauki, m. in. archeologami, antropologami, archeozoologami, paleobotanikami, chemikami i fizykami.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie