Radomskie pogotowie może objąć powiaty pod Warszawą

  Radomskie pogotowie może objąć powiaty pod Warszawą

  Marcin Genca

  Echo Dnia Radomskie

  Echo Dnia Radomskie

  Karetki pogotowia z Radomia nie będą jeździć do Sochaczewa, ale radomska stacja będzie musiała szukać podwykonawców.

  Karetki pogotowia z Radomia nie będą jeździć do Sochaczewa, ale radomska stacja będzie musiała szukać podwykonawców. ©archiwum

  Jak już informowaliśmy, wojewoda mazowiecki ogłosił zmiany w planie działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w województwie mazowieckiego. Liczba dyspozytorni ma pozostać, ale zwiększą się rejony operacyjne. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego miałaby objąć kilka powiatów na zachód od Warszawy.
  Karetki pogotowia z Radomia nie będą jeździć do Sochaczewa, ale radomska stacja będzie musiała szukać podwykonawców.

  Karetki pogotowia z Radomia nie będą jeździć do Sochaczewa, ale radomska stacja będzie musiała szukać podwykonawców. ©archiwum

  Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że mimo wcześniejszych zapowiedzi liczba dyspozytorni nie zostanie drastycznie zmniejszona.

  - O pozostawienie dotychczasowej liczby dyspozytorni apelowali radni podczas grudniowej sesji sejmiku województwa mazowieckiego. Najwyraźniej ich głos został wzięty pod uwagę - komentuje Marta Milewska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.

  Radom pod Warszawą  Obecnie funkcjonuje sześć rejonów operacyjnych obsługiwanych łącznie przez pięć dyspozytorni, które przyjmują zgłoszenia i wysyłają karetki w teren. Pod koniec ubiegłego roku wojewoda wysłał do konsultacji propozycję zmniejszenia rejonów operacyjnych do pięciu. Inny wariant zakładał ich dalszą redukcję do trzech.

  - Z punktu widzenia mieszkańców Mazowsza najważniejsze jest to, że liczba dyspozytorni, a także rejonów operacyjnych ratownictwa nie zmieni się tak drastycznie. Zlikwidowany ma być jednak rejon operacyjny w Grodzisku Mazowieckim, pod który podlegały cztery powiaty, które teraz znajdą się odpowiednio: sochaczewski w rejonie operacyjnym Płocka, grodziski, żyrardowski oraz warszawski zachodni w rejonie operacyjnym Radomia oraz piaseczyński i pruszkowski w rejonie Warszawy - wylicza Marta Milewska. - Niestety, nie wszystkie uwagi samorządu województwa zostały uwzględnione. W propozycji przegłosowanej przez radnych Mazowsza powiat żyrardowski miał być w rejonie operacyjnym Płocka, a grodziski i warszawski zachodni miał pozostać w rejonie operacyjnym Warszawy. Tymczasem wojewoda zaproponował wszystkie te powiaty objąć rejonem operacyjnym Radomia - dodaje rzecznik.

  Czasu jest bardzo mało  Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego zauważa, że niewiadomych wokół nowego planu działania ratownictwa w województwie jest bardzo wiele.

  - Propozycja pana wojewody jest skierowana do ministerstwa zdrowia, które ma w tym zakresie głos decydujący, więc możliwe są dalsze korekty. Nie wiadomo również kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosi kontrakty na świadczenie ratownictwa medycznego i jakie one będą - mówi Piotr Kowalski.

  Według niego, radomskie pogotowie byłoby przygotowane do obsługi powiatów blisko stolicy, ale skala trudności tego przedsięwzięcia jest bardzo duża.

  - Oczywiście karetka nie będzie jechała z Radomia do Sochaczewa, potrzebujemy podwykonawcy na miejscu. Dotychczas tamten rejon obsługiwała firma, będąca niepublicznym podmiotem leczniczym, a w myśl nowych przepisów pierwszeństwo mają podmioty publiczne. Robimy więc rozeznanie, ale czasu jest naprawdę mało - przyznaje dyrektor Kowalski.
  Radomskie pogotowie ma dyspozytornię, która mogłaby objąć powiększony obszar działania, potrzebni są jednak dodatkowi dyspozytorzy, a w odległych powiatach również stacje wyczekiwania, karetki oraz ich załogi. Należy też zapewnić łączność radiową.  Miły Pan w Explosion. Zobacz zdjęcia z piątkowej imprezy!

  B-Qll w Explosion. Zobacz zdjęcia z sobotniej imprezy!
  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Iłża zaprosiła na największy w Polsce noworoczny pokaz fajerwerków


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  RADOM to PIS.

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Warto zobaczyć

  Diety