Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie ścieżki rowerowe pod kontrolą

ik
Radomscy policjanci pilnują bezpieczeństwa także na ścieżkach rowerowych.
Radomscy policjanci pilnują bezpieczeństwa także na ścieżkach rowerowych. archiwum policji
Policjanci kontrolują rowerzystów. W Radomiu doszło już do potrąceń pieszych.

- Radomscy policjanci obserwują ścieżki rowerowe na terenie miasta i to, w jaki sposób zachowują się zarówno rowerzyści jak i kierowcy pojazdów - informuje Justyna Leszczyńska z zespołu do spraw komunikacji społecznej.

Funkcjonariusze przypominają, że kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać, że ma obowiązek przepuścić rowerzystę, który nie tylko już wjechał na przejazd rowerowy, ale także się do niego zbliża. Rowerzysta jadący ścieżką rowerową ma pierwszeństwo przed samochodem.

Przypominamy, że rowerzysta może poruszać się po chodniku, na przykład tam gdzie brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Natomiast na chodniku zawsze to pieszy ma pierwszeństwo.
W ostatni czwartek popołudniu na ulicy Piłsudskiego rowerzysta potrącił na chodniku pieszą, starszą kobietę. Na szczęście nic poważnego się jej nie stało.

- Rowerzysta zgodnie z polskimi przepisami jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak kierowca samochodu i motocyklista. Ma więc prawa, ale i obowiązki - przypomina Justyna Leszczyńska. - Cyklistom przypominamy, by nie przejeżdżali tylko przeprowadzali rowery przez przejścia dla pieszych, nie jeździli po wąskich chodnikach i pamiętali o sygnalizowaniu skrętu ręką.

Justyna Leszczyńska informuje, że na drodze dla rowerów obowiązują takie same zasady jak na jezdni dla aut. Jeździmy prawą stroną, a pieszy ma pierwszeństwo na pasach. Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.

- Jeśli jest ścieżka rowerowa to z niej powinni korzystać rowerzyści. Tymczasem obserwujemy przypadki, że pomimo tego jeżdżą pasem ruchu - dodaje Justyna Leszczyńska. - Na drogach, przy których jest pobocze, rowerzysta nie powinien jechać pasem przeznaczonym dla samochodów. Na jezdnię może zjechać tylko wówczas, gdy pobocze jest zbyt wąskie albo nie nadaje się do jazdy z innych przyczyn. Rowerami nie wjeżdżamy także na drogi ekspresowe i autostrady.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z RADOMIA

Z policyjnych statystyk wynika, że do większości zdarzeń z udziałem rowerzystów dochodzi na skrzyżowaniach, gdzie kierowcy samochodów nie udzielają pierwszeństwa rowerzystom. Najczęstsze błędy kierowców to wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i skręcanie. Z kolei rowerzyści najczęściej powodują wypadki, bo nie ustępują pierwszeństwa, źle sygnalizują skręt albo jadą za szybko.

Policjanci radzą zarówno kierowcom, jak i rowerzystom, by przypomnieli sobie przepisy ruchu drogowego, szczególnie zasady i znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu. Powinni też zwolnić. Apelujemy o zachowanie umiaru z prędkością. Ścieżka to nie tor wyścigowy.
Potrącenie pieszego czy rowerzysty z prędkością nieco wyższą niż 50 kilometrów na godzinę najczęściej kończy się jego śmiercią. Zderzenie rowerzysty jadącego 30 kilometrów na godzinę z innym pojazdem, albo pieszym zazwyczaj prowadzi do poważnych obrażeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie