Radomskie wreszcie może korzystać z programu „Polska Wschodnia”. Miliony euro na wyciągnięcie ręki

Janusz Petz
Janusz Petz
Najkosztowniejszą inwestycją w zdecydowanej większości finansowaną z budżetu Unii Europejskiej w regionie radomskim jest budowa linii kolejowej numer 8 z Radomia do Warszawy. Na zdjęciu: nowy most kolejowy na Pilicy w Warce.
Najkosztowniejszą inwestycją w zdecydowanej większości finansowaną z budżetu Unii Europejskiej w regionie radomskim jest budowa linii kolejowej numer 8 z Radomia do Warszawy. Na zdjęciu: nowy most kolejowy na Pilicy w Warce. archiwum Echo Dnia
Region radomski po raz pierwszy w historii będzie mógł skorzystać z pieniędzy unijnego programu skierowanego do tak zwanej „ściany wschodniej”. O tym ile pieniędzy popłynie do powiatów byłego województwa radomskiego zdecyduje jednak aktywność potencjalnych beneficjentów.

11,4 miliarda złotych to budżet programu dla Polski Wschodniej w nowej perspektywie Funduszy Europejskich na lata 2021-2027. Pieniądze będą mogły być przeznaczane na przedsiębiorczość, infrastrukturę elektroenergetyczną, adaptację do zmian klimatu oraz zrównoważoną mobilność miejską, infrastrukturę drogową i kolejową, uzdrowiska, inwestycje w kulturze oraz dotyczące produktów regionalnych.

Pieniądze na rozwój

Do tej pory z programu dla Polski Wschodniej korzystało pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. W nowej perspektywie budżetowej dołączy do nich również część województwa mazowieckiego – oprócz Warszawy i dziewięciu otaczających ją powiatów – czyli region statystyczny mazowiecki regionalny. Z dotacji skorzystają zarówno małe i średnie firmy, innowacyjne start-upy, przedsiębiorstwa z sektora turystycznego i energetycznego, jak i samorządy oraz podmioty świadczące usługi publiczne, a także organizacje pozarządowe. Do regionu radomskiego trafią pieniądze, które do tej pory nas omijały. W latach 2007-2013 zrealizowano Program Rozwój Polski Wschodniej o wartości blisko 10 miliardów złotych. Nadal trwa realizacja Programu Polska Wschodnia 2014-2020. Jego wartość wynosi ponad 8 miliardów złotych.

Program przeznaczony dla makroregionu Polski Wschodniej nie jest jedynym programem, z którego skorzystają te województwa. Podobnie jak w poprzednich latach w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 każde województwo będzie miało do dyspozycji środki z programu regionalnego. Lubelskie otrzyma 1,768 miliarda euro, mazowieckie – 1,670 miliarda euro, podkarpackie – 1,661 miliarda euro, podlaskie – 992 miliony euro, świętokrzyskie – 1,106 miliarda euro, a warmińsko-mazurskie – 1,228 miliarda euro. W puli środków programów regionalnych jest jeszcze 7,1 miliarda euro do podziału między wszystkie województwa w ramach uzgodnień kontraktu programowego.

Trzeba chcieć

O tym ile pieniędzy dostaniemy w rzeczywistości na rozwój zależy od aktywności tych, którzy mogą ubiegać się o nie. Stąd nieformalna grupa „Wojewódzki Radom” zaapelowała do prezydenta Radomia o aktywność w kwestii przygotowywania projektów, na które będą pieniądze. Chodzi nie tylko o pieniądze z programu „Polska Wschodnia”, do których mamy obecnie prawo z powodu statystycznego podziału Mazowsza, ale o wielkie pieniądze pochodzące z innych programów.

„Wojewódzki Radom” przypomina, że Polska w latach 2021 – 27 dostanie 56 miliardów euro tylko z Planu Odbudowy po pandemii. Grupa postuluje, aby w ramach nowych możliwości finansowych kompleksowo przebudować układ transportowy Radomia wykorzystując istniejącą sieć kolejową. Warto przypomnieć, że już niedługo Radom wzbogaci się o 4, a może nawet 5 przystanków kolejowych, które powstaną obok głównej stacji kolejowej. W związku z celami na które będzie można przeznaczać pieniądze w ramach programu „Polska Wschodnia” możliwy jest także powrót w Radomiu do pomysłu budowy linii tramwajowej.

Pojawiły się też możliwości rozbudowy sieci kolejowych z sąsiednimi regionami – lubelskim i łódzkim. Radomskie uczelnie dostają obecnie możliwość finansowania tworzenia centrów badawczych, laboratoriów, albo uczestnictwa w międzynarodowych programach badawczych. Wreszcie programy unijne, które już za chwilę będą dostępne także Radomia pozwalają w dużej części sfinansować takie pomysły jak utworzenie ogrodu botanicznego, ogrodu zoologicznego, nowych parków i terenów zielonych oraz rekreacyjnych – w samym Radomiu, ale też we współpracy z innymi gminami. „Obecna sytuacja tworzy niepowtarzalną szansę. Kiedy jak nie teraz ? Ma pan realną szansę przejść do historii.” - piszą członkowie grupy „Wojewódzki Radom” do prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie